W jakiej elektronice jest najwięcej złota?

Ponowne wykorzystanie różnych surowców to czynność znana od stuleci. Tak jest ze złotem, ale czy dokładnie wiemy, w jakiej elektronice jest najwięcej złota? Nie wystarczy posiadać taką wiedzę. Musimy na przykład orientować się w tym, czy w ogóle odzysk złota z elektroniki w domu jest możliwy. Cokolwiek byśmy nie robili, jeżeli chodzi o surowce, jest obwarowane przepisami.

Nie bez powodu jednak wiele osób zastanawia się, ile złota jest w płycie głównej. Niejednokrotnie nawet nie mamy zielonego pojęcia, że w ogóle tam może się znajdować ten cenny surowiec. Tymczasem na całym świecie przecież realizowane jest odzyskiwanie złota z komputerów i innych urządzeń. Z jakiego powodu jednak tam znajduje ono swoje miejsce? Otóż zastanawiając się, jak odzyskać złoto z elektroniki, w końcu dowiemy się, że metal szlachetny to doskonałe spoiwo dla różnych elementów w urządzeniach elektronicznych, ale także elektrycznych.

Czy rzeczywiście możliwe jest odzyskiwanie złota z elektroniki?

Badacze tematu oczywiście doskonale wiedzą, że odzyskiwanie złota z elektroniki możliwe jest właśnie dzięki temu, że surowiec ten wykorzystuje się w bardzo różnych produktach elektronicznych i elektrycznych. Niejednokrotnie też osoby, które chcą zarabiać na takich czynnościach, najpierw sprawdzają, w jakiej elektronice jest najwięcej złota. To idealne spoiwo w przypadku urządzeń takich jak laptopy, kamery, telefony i wiele innych produktów. Wystarczy tylko przypomnieć, że aż 0,2 grama złota będzie się znajdować w zwykłej słuchawce telefonicznej. Czy jednak rzeczywiście odzysk złota z elektroniki w domu jest możliwy? Będą tu w grę wchodziły jakieś przepisy, które będą determinowały nasze działania i ograniczały taki zarobek. Okazuje się, że nawet wtedy, gdy już wiemy, ile złota jest w płycie głównej lub innych urządzeniach, to możemy napotkać tu na pewne przeszkody formalne. Otóż niezależnie od tego, czy chodzi o odzyskiwanie złota z komputerów, czy też z innych urządzeń, w świetle prawa nie jest to możliwe przy wykorzystywaniu domowych sposobów. Będzie to po prostu nielegalne.

Jak odzyskać złoto z elektroniki najszybciej?

Z drugiej strony, jeżeli już zastanawiasz się nad tym, jak odzyskać złoto z elektroniki, to masz możliwość przeprowadzania domowych doświadczeń i tego żadne prawo Ci nie zabroni. Jak więc wówczas będzie w praktyce wyglądać odzyskiwanie złota z elektroniki, które po prostu będzie badaniem naukowym? Należy wówczas wyposażyć się odpowiednie środki chemiczne. Warto wspomnieć, że jeżeli sprawdzasz, w jakiej elektronice jest najwięcej złota, to chodzi także o karty SIM. Wykonując więc doświadczenie, wystarczy umieścić jakiś podzespół w szklanym naczyniu. Z kolei w osobnym pojemniku musimy wymieszać kwas solny i 3% nadtlenek wodoru, czyli po prostu wodę utlenioną. Mieszamy je w stosunku dwa do jeden. Potem taki roztwór wlewamy do naczynia z modułem elektronicznym. Aby w ten sposób zagwarantowany był odzysk złota z elektroniki w domu, musimy odczekać tydzień. Poza tym codziennie trzeba mieszać roztwór.

Odzyskiwanie złota z elektroniki wymaga czasu

Jak więc widzimy, jeżeli już zastanawiasz się, ile jest złota w płycie głównej lub w innych modułach elektronicznych, musisz się wykazać dużą cierpliwością. Oczywiście wszystko zależy od tego, czy chodzi o odzyskiwanie złota z komputerów, czyli z dużych płyt głównych, czy też może umieszczamy w pojemniku wspomnianą kartę SIM. Tak czy inaczej, w końcu z upływem czasu roztwór zmieni zabarwienie na ciemne. Potem od metalicznych podzespołów zaczną odpadać malutkie kawałki złota. Będą się wówczas unosić na powierzchni. Wiele osób zresztą, gdy chce sprawdzić, jak odzyskać złoto z elektroniki, jest zdumionych, że to jest to przecież taki prosty domowy sposób. Jeżeli więc chcesz przeprowadzić amatorskie odzyskiwanie złota z elektroniki, to takie proste doświadczenie może wykonać każdy.

Jakub Borowiecki
Jakub Borowiecki
Od lat związany z branżą budowlaną. Ukończył studia architektoniczne w Warszawie, w wolnej chwili lubi majsterkować w swoim warsztacie.

Podobne artykuły

Komentarze

Najpopularniejsze