Akumulatory Topla – opinie, testy, kto jest producentem?

Topla to akumulatory, które od dawna funkcjonują na polskim rynku. Marka na pierwszy rzut oka razi nas niezbyt zachęcającym logo, co w konsumentach może zasiać ziarnko niepewności, ale to nie na tym skupimy się w poniższym artykule. 

Technicznym, oceniającym okiem spojrzymy na poszczególne modele firmy. Sprawdzimy opinie akumulatorów Topla 50Ah, 55Ah, 60Ah i 75Ah, a naszymi testerami będą internauci, czyli najsurowsi krytycy. Dodatkowo powiemy o różnicach pomiędzy dwoma typami Topli, odpowiadając na pytanie: niebieski czy czerwony? O co chodzi? Zapraszamy do lektury.

Zobacz: Jak naładować akumulator do wkrętarki bez ładowarki?

Kto jest producentem akumulatorów Topla?

Producentem akumulatorów Topla jest TAB – polska spółka posiadająca w swoim portfolio kilka marek baterii i akumulatorów samochodowych. Producent chwali się podbojem rynku polskiego i krajów byłego ZSRR, co wywołało u nas uśmiech i lekkie zmieszanie. TAB zdecydowanie lubi historię – swoją opisał dość szczegółowo, ale nie będziemy się w to zbytnio zagłębiać. 

Swoje fabryki ma głównie w Słowenii, gdzie mieszczą się aż 3. Podpisali nawet umowy na współpracę z markami aut Peugeot, Citroen czy Renault, nie pochwalili się jednak, na czym konkretnie opierały się kontrakty (domyślamy się, że chodzi o produkcję akumulatorów).

Gdzie jest data produkcji na akumulatorze Topla?

Daty produkcji na akumulatorach Topli nie znajdziemy nigdy napisanej wprost. Jest z tym niestety trochę więcej zabawy. By dowiedzieć się kiedy akumulator został wyprodukowany, musimy znaleźć 14-cyfrowy kod. Gdzie go szukać? Może znajdować się na obudowie urządzenia lub na jednej z naklejek.

Trzecia i czwarta cyfra to rok produkcji, z kolei piąta i szósta odpowiada kolejnym tygodniom roku. Przykładowo w tych miejscach widnieje 1303, znaczy to, że akumulator Topli wyprodukowano w 2013 roku w trzecim tygodniu roku, czyli w końcówce stycznia. Po co tak utrudniać – nie wiemy.

Akumulator Topla czerwony czy niebieski

Czerwony i niebieski akumulator Topla to w zasadzie dwa modele dość podobnego do siebie produktu. Widnieją nawet w niemal identycznych cenach. Na czym polega różnica?

By odpowiedzieć na to pytanie, nie potrzeba robić specjalistycznych Testów. Niebieska Topla to w zasadzie akumulator Topla Top, który od klasycznego czerwonego różni się lepszą mocą rozruchu. Jak podaje procent, wynosi ona około 30%. Jest też bardziej odporny na korozje, przez co wydłuża się jej czas eksploatacji.

Czerwona wersja akumulatora lepiej sprawdzi się na mrozie, nawet gdy nasze auto będzie zostawiane pod gołym niebem. Tu również producent chwali się długością żywotności i markowością jego produktu, która ma być gwarantem jakości. Jak wygląda to w rzeczywistości?

Zobacz: Bateria Green Cell – opinie, testy, ceny, alternatywy

Czy akumulatory Topla są dobre? Test, opinie

Opini w internecie znaleźliśmy naprawdę wiele. Najczęściej były one bardzo pozytywne i bardzo rzadko negatywne. Jednak to opinie na korzyść akumulatorów Topla (o dziwo) wydają się bardziej wiarygodne. Są o wiele bardziej rozbudowane i zawierają naprawdę przydatne informacje. Jak więc Topla wypada w testach internautów?

Akumulator Topla 75ah opinie

75Ah to najmocniejszy i zarazem najdroższy w naszym zestawieniu akumulator. Mający całkiem pozytywne wyniki, nie tylko w rzeczywistości, ale i w internecie. Mówiąc szczerze, początkowo na markę patrzyliśmy sceptycznie, ale jesteśmy żywym przykładem na to, by nie oceniać książki po okładce. Logo akumulatorów Topla mogło zwieść nie tylko nas, więc śpieszymy z wyjaśnieniami, jak jest naprawdę.

źródło: Ceneo

Czarna Topla odnosi się tu do jej niebieskiego modelu, który posiada czarną obudowę i niebieskie naklejki. W większości internauci o akumulatorze 75Ah opiniują bardzo pozytywnie. Testujący akumulator twierdzą, że potrafi wytrzymać naprawdę długo, tracąc przy tym niewiele na swojej pojemności. Jednak ta Topla nie nadaje się do każdego samochodu. Nie działa to na zasadzie im mocniejszy akumulator, tym lepiej. 75Ah powinniśmy używać jedynie, gdy producent naszego auta sugeruje tą moc jako optymalne rozwiązanie. Lepiej nie testować naszego samochodu, pod kątem wytrzymałości na duże napięcia.

Akumulator topla 60ah opinie

Przy 60Ah jest dosyć podobnie. Opinie ponownie są głównie pozytywnie, co na tym etapie sugeruje, że produkty Topli są warte naszej uwagi.

źródło: forum Elektroda

Tutaj znaleźliśmy opinie z forum, na którym akumulator Topla 60Ah testowała naprawdę surowa grupa odbiorców – mechanicy i pasjonaci motoryzacji. Zawsze wytkną choćby najmniejszy błąd, jednak tym razem nie było takiej potrzeby.

Akumulator topla 55ah opinie

Przy researchu na temat akumulatora 55Ah znaleźliśmy kilka negatywnych komentarzy, jednak chcielibyśmy wyjaśnić pewną kwestię, którą internauci mogą źle interpretować. 

Często zdarza się, że nowo zakupiony akumulator już od samego początku zaczyna szwankować. Najczęściej dzieje się tak, gdy ma już swoje lata i choć teoretycznie nowy, leżakował długo na magazynowej półce. Nieużywany akumulator (nieważne czy o mocy 75Ah, 60Ah, 55Ah czy 50Ah) będzie powoli się rozładowywał, co w perspektywie dłuższego czasu może doprowadzić do jego trwałego uszkodzenia. Gdy widzimy okazyjną, mocno zaniżoną cenę, warto o tym pamiętać.

Akumulator topla 50ah opinie

Opinie na temat akumulatora 50Ah od Topli, to po powyższym już tylko formalność. 50Ah oprócz liczby nie różni się niczym od swoich poprzedników — opinie w internecie ponownie są bardzo pozytywne. 

Podsumowując wybór mocy zależny jest w przypadku akumulatorów Topla od naszego samochodu – zawsze dobierajmy moc względem tego, co sugeruje producent. Odpowiadając na pytanie „akumulator Topla – niebieski czy czerwony?”, musimy skupić się na tym, na czym najbardziej zależy nam w naszym akumulatorze. Niebieski wybierzemy wtedy, gdy potrzebujemy więcej mocy rozruchy, a czerwony, gdy nasze auto częściej stoi na zewnątrz w niesprzyjających warunkach.

Jakub Borowiecki
Jakub Borowiecki
Od lat związany z branżą budowlaną. Ukończył studia architektoniczne w Warszawie, w wolnej chwili lubi majsterkować w swoim warsztacie.

Podobne artykuły

Komentarze

Najpopularniejsze