Eksploatacja samochodu to będzie wiele najróżniejszych czynników. Pojazdy osobowe, a także ciężarowe muszą być poddawane naturalnie regularnym przeglądom. Są jednak kwestie, o których jako kierowca musisz pamiętać sam, aby nie doprowadzić do poważnych usterek. Chodzi między innymi o wymianę filtrów, nie tylko jednak olejowych i paliwowych, ale również powietrza.
Wiele osób też zadaje sobie pytanie, czy możliwa jest jazda bez filtra powietrza? Otóż pozornie może to się wydawać niezbyt ważny element. Wiele osób wychodzi z takiego założenia, bo nie jest to kosztowny produkt i wymienia się go tylko co jakiś czas. Tymczasem właśnie bez względu na to, czy chodzi o filtry znajdujące się pod maską samochodu, czy też kabinowy, będzie zatrzymywać najróżniejsze zanieczyszczenia. Instynktownie wręcz powinniśmy wiedzieć, że jazda bez filtra powietrza może być nie tylko zła dla naszego silnika, układu klimatyzacji, ale również dla naszego zdrowia.
Jazda bez filtra powietrza zła nie tylko dla silnika?
Dużo osób też, jak się okazuje, zwraca uwagę na przykład na filtr, który jest wymieniany pod maską samochodu, ale nie pamięta o filtrach kabinowych. Tymczasem jazda bez filtra powietrza, który zazwyczaj zlokalizowany jest pod schowkiem, determinuje spore zagrożenie nie tylko dla układu klimatyzacji, ale również dla naszego zdrowia. Szczególnie jest to ważny element, jeżeli właśnie jest obecna w samochodzie klimatyzacja.
Wówczas mogą się tam pojawiać pleśnie i grzyby, co może być groźne szczególnie dla zdrowia dzieci. Gdy zresztą przez dłuższy czas trwa jazda bez filtra powietrza kabinowego, to gdy go wyjmiemy i na niego spojrzymy, to zauważymy bardzo duże zabrudzenia. Będzie to oczywiście kurz, liście, brud oraz owady. To wszystko też może się dostać do układów naszego samochodu. A od tego przecież są filtry, aby te zabrudzenia zatrzymywały.
Jazda bez filtra powietrza – negatywne konsekwencje dla pojazdu
Przede wszystkim więc jeśli jeździsz bez filtra powietrza, to nie tylko będziesz oddychać brudem i kurzem. Możesz zauważyć też zmniejszoną cyrkulację powietrza. Wystąpi także mniejsza wydajność ogrzewania i klimatyzacji. Poza tym ryzykowna jazda bez filtra powietrza silnika lub zabrudzenie tego elementu może generować poważne problemy. Kierowca może zauważyć większe spalanie paliwa. Z silnika mogą zacząć się też wydobywać dziwne odgłosy. Pojawić się może migająca kontrolka silnika no i wystąpić może nieprawidłowy zapłon cylindrów. Po prostu, jeżeli silnik nie otrzymuje odpowiedniej dawki powietrza, nie będzie pracować prawidłowo. Dlatego też każdy mechanik, czy też doświadczony kierowca potwierdzi, że filtr kabinowy i silnikowy powinny być wymienione w odpowiednich odstępach czasowych.
Trzeba się tu kierować zaleceniami producentów, choć nie zawsze takie wskazania będą wystarczały. Wymiana tych elementów może być wymagana częściej, szczególnie wtedy, jeżeli jeździmy samochodem w miejscach bardzo zakurzonych, czyli na przykład w terenie. Wówczas filtry powietrza o wiele szybciej będą ulegać zabrudzeniu. Najlepiej co kilka tygodni sprawdzać ich kondycję, aby jazda bez filtra powietrza odpowiednio czystego była wykluczona. W ten sposób lepiej zatroszczysz się o kondycję silnika, a także płuca swoje i pasażerów.