Każdy, kto posiada samochód, doskonale zdaje sobie sprawę, jak ważne są światła stop. Czerwone światło, które umieszczone jest w tylnej części każdego auta, ma za zadanie informować jadące za nami pojazdy o hamowaniu. Czujnik stopu uruchamia się po naciśnięciu hamulca podstawowego. Warto również wiedzieć, że w Polsce jest obowiązek posiadania świateł stopu i jest to określone w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 roku. Za uruchomienie świateł stop odpowiada czujnik stopu. Podpowiadamy, jak sprawdzić czujnik stopu, czy działa prawidłowo i co zrobić w momencie, gdy został uszkodzony czujnik stopu. Objawy, które sygnalizują, że to właśnie on uległ awarii.


Czujnik stopu – jak działa?
Czujnik stopu działa na takiej samej zasadzie jak zwykły włącznik. Po naciśnięciu hamulca sygnał wysyłany jest do żarówek samochodowych, zapalając je, gdy pedał hamulca jest wciśnięty, lub analogicznie, gdy zdejmujemy nogę z hamulca, światła są wyłączone. Sam czujnik stopu umieszczony jest zaraz za pedałem hamulca.
Uszkodzony czujnik stopu – objawy
Awaria czujnika ruchu, na szczęście nie jest dużą usterką, ani nie wymaga wielkich nakładów finansowych, jednak bez sprawnych świateł stopu, nie możemy poruszać się po ulicach. Często jest tak, że za niesprawne światła stopu odpowiada uszkodzony czujnik stopu. Objawy, które mogą o tym świadczyć to ciągłe świecenie się świateł stopu lub brak jakiejkolwiek reakcji, kiedy wciskamy pedały hamulca. W nowszych modelach, taka awaria sygnalizowana jest także na desce rozdzielczej. Wówczas zapala się kontrolka ESP, EPC lub świec żarowych, wszystko w zależności od tego, jaki model samochodu mamy.
Jak sprawdzić czujnik stopu?
Jeśli nasze światła stopu, po włączeniu hamulca, nie świecą się, to możemy podejrzewać, że został uszkodzony czujnik stopu. Objawy te mogą jednak świadczyć o tym, że najzwyczajniej żarówka mogła się przepalić. Nieco prościej jest w sytuacji, kiedy światła stopu świecą się cały czas. Wówczas możemy z dużą dozą pewności stwierdzić, że odpowiedzialny jest za to właśnie czujnik stopu. Istnieje jednak sposób, który pozwoli stwierdzić, czy czujnik stopu został uszkodzony. Zatem, jak sprawdzić czujnik stopu? Należy wymontować go z samochodu, pamiętając, że znajduje się on tuż za pedałem hamulca i wykorzystać w tym celu multimetr. Ustawiając go na funkcję sprawdzenia obwodu elektrycznego, przykładamy końcówki do czujnika stopu. Jeśli na multimetrze wykazana jest wartość, to oznacza, że sam czujnik stopu jest prawidłowy i to nie odpowiada za awarię świateł.
Światła stopu świecą się cały czas – jak temu zaradzić?
Jeśli światła stopu świecą się cały czas, to może to oznaczać, że jedną z przyczyn jest uszkodzony czujnik stopu. Jeśli po tym, jak sprawdzimy czujnik stopu, okazuje się, że działa on prawidłowo, przyczyna może leżeć po stronie elektryki. W zależności od modelu i marki samochodu każdy z nich ma schemat, który przedstawia poprowadzone przewody.
Od samego czujnika stopu odchodzą przewody, które mogły spowodować zwarcie. W takim przypadku najlepiej udać się do serwisu samochodowego, który posiada elektryka. Pomoże on w ustaleniu przyczyny, dlaczego światła stopu świecą się cały czas.
Wymiana czujnika stopu – Skoda Fabia
W wielu modelach i markach samochodu występuje podobny schemat wymiany czujnika stopu. Skoda Fabia doskonale może posłużyć jako przykład wymiany czujnika stopu. Pod pedałem hamulca znajduje się plastikowa pokrywa, która przykręcona jest na śrubki. Pod plastikową pokrywą znajduje się czujnik stopu, aby go wykręcić, należy cały czujnik przekręcić w lewo, a następnie odczepić podłączone do niego kable. Jeśli chcemy zamontować nowy czujnik stopu, powinniśmy wysunąć pręcik, który z niego wystaje, następnie docisnąć pedał hamulca i wsadzić nowy czujnik stopu. Po puszczeniu pedału hamulca powinien on sam zaskoczyć na swoje miejsce.
Czy można samodzielnie wymienić czujnik stopu?
Sama wymiana czujnika stopu, który jest uszkodzony, na szczęście nie jest zbyt skomplikowana. Na przykładzie wymiany czujnika ruchu w Skoda Fabia, można zauważyć, że jest szybka i mało wymagająca czynność, która nie wymaga wizyty w warsztacie. Problem pojawia się wtedy, gdy pomimo wymiany czujnika ruchu, światła stopu w dalszym ciągu nie działają prawidłowo. Wówczas warto udać się do specjalisty.