Kontrolka ESP zapala się podczas jazdy

Współcześnie sprzedawane samochody nawet w wygórowanej cenie naszpikowane są elektroniką. Nie bez powodu więc należy przywiązywać uwagę do wszystkich systemów, które są odpowiedzialne za prawidłowe działanie pojazdu. Dlatego też powinniśmy dokładnie sprawdzić, dlaczego na przykład kontrolka ESP zapala się podczas jazdy.

Dlaczego warto zrobić? Otóż w praktyce świecąca kontrolka ESP może oznaczać jakiś mniej lub bardziej poważny problem. Awaria tego systemu może być nawet bardzo niebezpieczna. Może to być również sygnał, że niebawem wystąpi jakaś inna awaria. Oczywiście jest też wielu kierowców nie za bardzo zorientowanych w tej tematyce, którzy nie wiedzą, że nawet może wystąpić awaria systemu stabilizacji toru jazdy. ESP, co prawda mamy zamontowane i nawet wiemy o takim fakcie, ale nie wiemy, za co konkretnie ten system odpowiada. A chodzi tu przecież o kwestię zasadniczą w kontekście bezpieczeństwa, bo o kontrolę toru jazdy. Gdy więc coś złego dzieje się z ESP, kontrolka na pewno się zapali i trzeba natychmiast zgłosić się do serwisu.

Co może oznaczać świecąca kontrolka ESP?

Okazuje się, że częściej też, niż byśmy przypuszczali, amatorzy niezorientowani w motoryzacji, ignorują sytuację, gdy kontrolka ESP zapala się podczas jazdy. Takie osoby podejrzewają, że to chwilowy błąd i wystarczy tylko uruchomić ponownie samochód lub odłączyć i podłączyć akumulator i kontrolka już się nie zapali. Jeżeli jednak uporczywie pojawia się świecąca kontrolka ESP, to nawet laik dojdzie do wniosku, że coś złego dzieje się z systemem, który ma kontrolować tor jazdy naszego samochodu.

Pamiętajmy też, że system ten będzie współpracować z innymi układami w samochodzie, czyli takimi jak ABS, ale również ASR. W efekcie więc na wiele innych parametrów może bardzo znacząco wpłynąć awaria systemu stabilizacji toru jazdy. ESP, które uległo awarii, może więc w nieodpowiedni sposób obniżać moc silnika albo też poszczególne koła nie będą wyhamowane tak, jak to się powinno odbywać. W efekcie więc gdy coś niedobrego dzieje się z ESP kontrolka się zapali, to samochód może się zachowywać na drodze w nieprzewidywalny sposób.

Czy świecąca kontrolka ESP zawsze oznacza awarię?

Warto też wspomnieć, że krótkie włączenie kontrolki jest całkowicie naturalne. Zapali się po przekręceniu kluczyka i zgaśnie, choć jest to uzależnione od konkretnego modelu pojazdu. Jeżeli jednak kontrolka ESP zapala się podczas jazdy, to raczej jest pewne, że występuje jakaś usterka. Może też się okazać, że podczas jazdy, Świecąca kontrolka ESP zaczyna migać. To oznacza, że w konkretnym momencie system funkcjonuje i stabilizuje auto. Podobna sytuacja występuje, gdy jedziemy po bardzo śliskiej nawierzchni. Wówczas migająca kontrolka informuje, że auto traci przyczepność i wtedy system stara się ustabilizować tor jazdy. Oczywiście awaria systemu stabilizacji toru jazdy ESP bezpośrednio nie wpływa na działanie silnika i układu hamulcowego. Bardzo często awarię zauważamy już po fakcie, gdy po prostu wpadamy w poślizg. Wtedy wiemy, że wystąpiła awaria ESP. Kontrolka może też sygnalizować problemy z instalacją, która łączy komputer ESP z poszczególnymi czujnikami. Poza tym przyczyną awarii może być także korozja złączy elektrycznych lub wahania napięcia występujące w instalacji.

Jakub Borowiecki
Jakub Borowiecki
Od lat związany z branżą budowlaną. Ukończył studia architektoniczne w Warszawie, w wolnej chwili lubi majsterkować w swoim warsztacie.

Podobne artykuły

Komentarze

Najpopularniejsze