Jak podłączyć różnicówkę?

Gdyby nie obecność urządzenia, jakim jest różnicówka, ludzie byliby znacznie bardziej narażeni na porażenie prądem lub wybuch pożaru spowodowany problemami z instalacjami. Jest to ważny element zabezpieczający, który chroni zarówno przy dotyku pośrednim, jak i bezpośrednim. Jak dokładnie działa i jak podłączyć różnicówkę (oraz między innymi: jak podłączyć wyłącznik różnicowoprądowy 1 fazowy), by mieć pewność, że zapewnia bezpieczeństwo? Sprawdźmy.

Jak działa różnicówka?

Co do zasady suma prądu wpływającego i wypływającego powinna być taka sama. Jeśli zauważone są zmiany lub nierówności w tym zakresie, różnicówka zaczyna działać. Jak działa różnicówka? Rozłącza obwód, który zabezpiecza. Można powiedzieć, że na ten moment nie ma innego, lepszego sposobu ochrony przed skutkami porażenia prądem elektrycznym. Wystarczą dosłownie sekundy, by po wykryciu nieprawidłowości różnicówka właściwie zadziałała. Oprócz ochrony ludzi różnicówki chronią także wszelkie podłączone sprzęty. Warto przejrzeć popularne sklepy internetowe z tego typu produktami i kupić wyłącznik różnicowoprądowy. Po zakupie czas dowiedzieć się, jak podłączyć różnicówkę. Dla tych, którzy wiedzą, jak naprawić statecznik elektroniczny, wszystko, co związane z różnicówką, nie powinno stanowić problemu.

Jak zbudowana jest różnicówka? Spójrzmy na schemat podłączenia różnicówki

Prześledźmy budowę tradycyjnej różnicówki. Składa się ona z czterech podstawowych elementów. Są to: obwód (układ kontrolny), przekładnik prądowy, wyzwalacz oraz zamek wyłącznika. Bardzo istotną rolę w całym urządzeniu pełni przekładnik, nazywany także przekładnikiem Ferrantiego. Gdyby nie poprawne działanie tej części, mierzenie upływu prądu byłoby wręcz niemożliwe, a więc cała różnicówka nie spełniałaby swojej najważniejszej roli. Aby bliżej poznać budowę różnicówki, można prześledzić schemat podłączenia różnicówki.

schemat podłączenia różnicówki

Jak podłączyć różnicówkę? Schemat podłączenia wyłącznika różnicowoprądowego trójfazowego

Przechodzimy do najistotniejszej części tego tekstu, czyli do fragmentu, w którym zastanowimy się, jak wygląda schemat podłączenia wyłącznika różnicowoprądowego trójfazowego. Układ trójfazowy uchodzi za trudniejszy w obsłudze, jednak nic nie jest niemożliwe. Zatem jak podłączyć wyłącznik różnicowoprądowy trójfazowy? Trzeba zapamiętać, że w tym przypadku do włącznika należy podłączyć nie tylko trzy fazy, ale także przewód neutralny. Schemat podłączenia wyłącznika różnicowoprądowego trójfazowego jasno pokazuje, że ten neutralny przewód łączy się z listwą zbiorczą, z kolei inne połączone są z wyłącznikiem nadprądowym. Jeśli będzie wiadomo, jak podłączyć wyłącznik różnicowoprądowy trójfazowy, można uniknąć wszelkiego rodzaju niepożądanych zwarć oraz zbytniego nagrzania, a wręcz przegrzania przewodów urządzenia. Po zapoznaniu się z najważniejszymi informacjami dotyczącymi tego, jak podłączyć wyłącznik różnicowoprądowy trójfazowy, nawet niedoświadczona osoba powinna poradzić sobie z podstawową instalacją.

Jak podłączyć wyłącznik różnicowoprądowy 1 fazowy?

Przechodzimy od trudniejszego do łatwiejszego zadania. Jak podłączyć wyłącznik różnicowoprądowy 1 fazowy? Jest to zdecydowanie prostsze niż podłączenie trójfazowego. W tym przypadku interesuje nas tylko jeden przewód fazowy oraz jeden neutralny. Są one oznaczone kolorami. Brązowy to przewód fazowy, z kolei niebieski – neutralny. I podobnie jak w przypadku podłączenia trójfazowego, przewód niebieski można podłączyć bezpośrednio do instalacji, a brązowy do wyłącznika nadprądowego. Każdy, kto zastanawiał się, jak podłączyć wyłącznik różnicowoprądowy 1 fazowy, może już odetchnąć z ulgą, bo okazuje się, że to naprawdę proste zadanie. Wystarczy przeanalizować schemat podłączenia różnicówki, aby zauważyć, w którym miejscu znajduje się konkretny element. Różnicówka to urządzenie, bez którego obecnie trudno wyobrazić sobie bezpieczne funkcjonowanie, to znaczy – bezpieczne korzystanie z prądu. Jeśli sami nie mamy pewności, jak podłączyć wyłącznik różnicowoprądowy 1 fazowy, warto zwrócić się o pomoc do doświadczonego fachowca, który chętnie pomoże prawidłowo ją podłączyć. Właściwe podłączenie tego urządzenia jest gwarancją, że nie będzie wybijało.

Jakub Borowiecki
Jakub Borowiecki
Od lat związany z branżą budowlaną. Ukończył studia architektoniczne w Warszawie, w wolnej chwili lubi majsterkować w swoim warsztacie.

Podobne artykuły

Komentarze

Najpopularniejsze