Światłowód – jak podłączyć? Jak wygląda podłączenie? Schemat

Praca zdalna, zajęcia na studiach czy w szkole w trybie online pokazały, jak kluczowy jest do funkcjonowania w dzisiejszym świecie dobry Internet. Światłowód, mimo że jest kolejnym kablowym połączeniem internetowym, znacznie podniósł komfort korzystania z sieci. Jak podłączyć światłowód do domu? Jak wygląda schemat podłączania światłowodu? Jak go podłączyć, żeby mieć szybki Internet? Jeśli jesteś ciekawy, jak to wszystko działa, to zapraszam do lektury. 

Światłowód – jak podłączyć?

Światłowód – jak podłączyć? Wiele osób zadaje sobie to pytanie, kiedy chce zrezygnować z poprzedniej sieci internetowej. Przed światłowodem większość z nas korzystała z połączenia telefonicznego. Ten typ technologii, jak sama nazwa wskazuje, polega na wykorzystaniu przewodów telefonicznych. Są one miedziane, co niestety obniża komfort korzystania z Internetu – złe warunki pogodowe mogą wpłynąć na jakość sieci. Połączenie telefoniczne to również wolniejszy Internet, jeśli więcej osób się do niego podłączy. 

Światłowód ma przewagę nad tym rozwiązaniem, bo temperatura i pogoda nie mają wpływu na przewody światłowodu – są one zabezpieczone rurą osłonową i są metalowe. Przewód ten wykonuje się ze szkła i różnych tworzyw sztucznych, które umożliwiają przesyłanie fal światła – to one odpowiadają za przesyłanie danych. Doprowadzenie światłowodu do domu nie jest może najtrudniejszą czynnością, ale mimo wszystko trzeba ją zlecić specjalistom. Jeśli chcesz mieć światłowód w swoim domu, to najpierw musisz zorientować się, jaki dostawca sieci światłowodowych znajduje się w Twojej okolicy – zrobisz to na przykład generując raport o terenie w sieci. Zrobisz to również na stronie Urzędu Komunikacji Elektronicznej – po wpisaniu adresu wyskoczą Ci wszyscy dostępni dostawcy światłowodu.

Podłączenie światłowodu do domu jednorodzinnego

Podłączenie światłowodu do domu jednorodzinnego może przebiegać drogą ziemną lub napowietrzną. Większość osób stawia na tę pierwszą, bo droga napowietrzna oznacza zwisające, mało estetyczne kable. Drugim minusem tego rozwiązania jest możliwość zerwania kabli przy słupie, na przykład przez gałąź. Jest jednak plus światłowodu prowadzonego drogą napowietrzną – łatwiej naprawia się jakieś usterki. Światłowód prowadzony drogą ziemną ciężej naprawić, ale z drugiej strony zakopane pod ziemią kable psują się raczej dość rzadko. Podsumowując: większość osób uważa, że światłowody prowadzone drogą ziemną są lepsze, bo nie są narażone na czynniki zewnętrzne.

Doprowadzenie światłowodu do domu – SCHEMAT

Jak wygląda podłączenie światłowodu do domu jednorodzinnego? Doprowadzeniem światłowodu do domu zajmą się technicy, ale ogólnie rzecz biorąc, taki jest schemat podłączania światłowodu do domu drogą ziemną:

  1. Do doprowadzenia światłowodu do Twojego domu konieczne jest zrobienie wykopu – na głębokość około 70 cm. Drogę wykopu ustala się z dostawcą sieci światłowodowej – z reguły ma ona być jak najbardziej prosta, żeby kable się nie zginały.
  2. W jej miejsce wprowadza się rurę osłonową – to nią będzie przebiegał kabel światłowodu. Specjaliści nad rurą często układają taśmę ostrzegawczą.
  3. Kabel światłowodu wkłada się w rurę i doprowadza do domu.
  4. Po doprowadzeniu kabla montuje się przełącznicę światłowodową.
  5. Bezpośrednio do przełącznicy podłącza się kabel, który podłącza się do routera.

Oto uproszczony schemat światłowodu do domu. Droga wykopu, umiejscowienie w niej rury osłonowej i montaż przełącznicy światłowodowej są dosyć skomplikowane i tylko specjalista powie Ci, jak w Twoim przypadku będzie to przebiegało. Instalacja światłowodu w domu zależy również od tego, czy masz już rurę osłonową. Jeśli na etapie budowy została wprowadzona pod ziemię, to instalacja światłowodu do domu będzie o niebo łatwiejsza. Jeśli nie, to konieczne może być rozkopanie ogrodu czy zrywanie kostki. Wiele osób wtedy decyduje się na drogę napowietrzną, jednak są osoby, które są skłonne zrobić instalację światłowodową pod ziemią od zera. 

Instalacja światłowodowa w domu – o czym pamiętać?

Już wiesz, jak podłączyć światłowód. O czym trzeba pamiętać po tym, jak będzie już po instalacji? Głównie o tym, żeby sprawdzić przy technikach, czy wszystko działa tak, jak powinno. Jeśli zdecydujesz się na montaż kabla drogą napowietrzną, to oczywiście przypilnuj, aby był porządnie zamocowany i nie przesuwał się po elewacji budynku – może to spowodować jego uszkodzenie. Jeśli jesteś na etapie budowy domu i wiesz już, że będziesz chciał korzystać ze światłowodu, to nie zapomnij o rurze osłonowej – dzięki niej fachowcy łatwo poprowadzą kable do Twojego domu i nie będzie konieczność rozkopywania w celu utworzenia drogi wykopu.

Światłowód jest świetnym rozwiązaniem. Zapewni Ci szybkie pobieranie i przesyłanie danych, dzięki czemu twoja praca, oglądanie filmów i pobieranie gier będą przyjemniejsze. Montaż światłowodu może i nie należy do najprostszych czynności, zwłaszcza jeśli na etapie budowy nie wprowadzono rury osłonowej, ale na pewno warto przemęczyć się żeby móc z niego korzystać.

Sprawdź:

Jakub Borowiecki
Jakub Borowiecki
Od lat związany z branżą budowlaną. Ukończył studia architektoniczne w Warszawie, w wolnej chwili lubi majsterkować w swoim warsztacie.

Podobne artykuły

Komentarze

Najpopularniejsze