Jak wygłuszyć pomieszczenie do nagrywania? Koszt, opinie, domowe sposoby

Popularność przeróżnego rodzaju serwisów internetowych sprawia, że ludzie coraz chętniej chcą próbować swoich sił. Dla jednych to szansa na wybicie się, podczas gdy wielu upatruje w takiej działalności dodatkowego źródła dochodu. Niezależnie od tego, z jakiego powodu dana osoba decyduje się na takie rozwiązanie, to jednak należy zastanowić się nad tym, jakie warunki posiadamy w swoim domu? Bardzo wielu początkujących muzyków, czy osób, które chciałyby nagrywać, zastanawia się nad tym, w jaki sposób przygotować pomieszczenie do nagrywania?

Pozornie może się to wydawać bardzo łatwe, jednak w sytuacji, gdy ktoś się tym poważniej zainteresuje i zacznie czytać, może się okazać, że jest to niezwykle kosztowne przedsięwzięcie. Jak sobie z tym poradzić? Jakie są domowe sposoby na wyciszenie danego wnętrza? Jak stworzyć odpowiednie warunki do nagrywania, bez konieczności wynajmowania studia i narażania się na dodatkowe koszty?

Jak wygłuszyć pomieszczenie do nagrywania – domowe sposoby

Własne studio nagrań to marzenie wielu początkujących twórców. Tym większe ma to znaczenie, że w ostatnim czasie pojawiło się wiele platform, na których można udostępniać swoje utwory. Przygotowanie takiego wnętrza może początkowo sprawiać różne trudności, dlatego warto sprawdzić, co znajduje się na rynku, by móc w odpowiedni sposób zareagować i dokonać zakupu. W ostatnim czasie liczba twórców, którzy chcieliby spróbować swoich sił, jest coraz większa. Wiadomo, że nie każdego stać i nie każdy na początku będzie inwestował w profesjonalne studio. Dlatego pojawiają się zapytania pokroju: jak wygłuszyć pokój do nagrywania? Na początku zaskoczeniem może okazać się fakt, że nawet w domowych warunkach uda się uzyskać maksymalnie wspaniały efekt. 

Jak wygłuszyć pokój do nagrywania. Co trzeba kupić?

Na rynku dostępne są bardziej lub mniej profesjonalne materiały, które z powodzeniem można wykorzystać właśnie do wygłuszania pomieszczenia. Ogromne znaczenie ma nie tylko jego powierzchnia, ale także budżet, jaki jest przewidziany właśnie na ten cel. To szczególnie ważne, ponieważ wielu początkujących artystów nie do końca ma świadomość, że nawet pianka akustyczna będzie swoje kosztowała. Prawdą jest, że jeszcze kilka lat temu dla wielu podstawą do tego typu zadania były wytłoczki do jajek, które sprawdzały się dla początkujących artystów, mimo że wymagały pewnej kreatywności przy montażu.

Doskonałym rozwiązaniem będzie więc nie tylko to, aby na samym początku uzbierać określoną ilość pieniędzy, a następnie zabrać się za realizację właśnie tego przedsięwzięcia. Przede wszystkim ograniczeniem bywa budżet, jednak należy pamiętać o tym, że jeśli tylko zainwestuje się w porządny materiał na początku, to wystarczy na bardzo długi czas. Jak wygłuszyć pomieszczenie do nagrywania? Przede wszystkim warto przeliczyć, jaką powierzchnię ma. Należy uwzględnić nie tylko ściany, ale również podłogę i sufit. Początkowo może się wydawać, że jest to bardzo drogie przedsięwzięcie, jednak szybko każdy się przekona o tym, że jeśli tylko komuś zależy na właściwej jakości, to będzie mógł ją osiągnąć, najwyżej trzeba będzie troszkę poczekać. 

pianka do wygłuszenia pokoju
Koszt pianki to nawet 50 zł za m2

Wygłuszenie pokoju do nagrywania – o czym pamiętać?  

Wielu początkujących artystów zastanawia się nad tym, jak wygłuszenie pokoju do nagrywania wpływa na jakość dźwięku. Tutaj kluczowe znaczenie ma fakt, że nie bez powodu wielu artystów na początku swojej kariery decyduje się na wynajmowanie studia. W praktyce oznacza to, że jednak jakość dźwięku jest na tyle duża, że dopiero na zakończenie pracy, można sobie ją porównać. Wiadomo, że duże znaczenie ma nie tylko wygłuszenie pomieszczenia, ale także sprzęt, który mamy do swojej dyspozycji. Ludzie czasami nie zastanawiają się nad tym, w jaki sposób za to wszystko się zabrać.

Oczywiście bardzo dobrym rozwiązaniem będzie postawienie na profesjonalne i dedykowane produkty, gdyż to właśnie od nich w dużej mierze będzie zależał efekt, który uda się uzyskać.  Czasy się zmieniają, zmienia się podejście ludzi do kwestii związanych z wynajmowaniem studia. Dla wielu są to zwyczajnie zbyt wysokie koszta i szukają tańszej alternatywy, którą będą mogli zrealizować we własnym zakresie. Posiadanie własnego pomieszczenia, które będzie wygłuszone, to opcja, która sprawdza się na lata. Dlatego jeśli ktoś wiąże swoją przyszłość właśnie z tym kierunkiem, to z pewnością może już dziś zastanowić się poważniej nad tego typu rozwiązaniem, a następnie przystąpić do działania.

Jakub Borowiecki
Jakub Borowiecki
Od lat związany z branżą budowlaną. Ukończył studia architektoniczne w Warszawie, w wolnej chwili lubi majsterkować w swoim warsztacie.

Podobne artykuły

Komentarze

Najpopularniejsze