Jak naładować akumulator do wkrętarki bez ładowarki?

Zgubiłeś ładowarkę do akumulatora od wkrętarki albo po prostu zapomniałeś jej zabrać, a chcesz coś wkręcić? Nie ma problemu – są na to sposoby. Jakie? Jak naładować akumulator do wkrętarki bez ładowarki? Jak naładować baterię bez ładowarki? Jak zrobić ładowarkę do wkrętarki samodzielnie? Jeśli jesteś ciekawy, to zapraszam do lektury.

Jak naładować akumulator do wkrętarki bez ładowarki? Pomysły

Jak naładować akumulator do wkrętarki bez ładowarki? Na forach najwięcej osób poleca wykorzystać prostownik – co ciekawe potocznie jest on nazywany właśnie ładowarką akumulatorów. Dlaczego? Bo jest zbawieniem, gdy zostawimy w naszym aucie włączone radio na noc lub światła. Jak się do tego zabrać? Najpierw musisz sprawdzić kilka rzeczy – na przykład: zmierzyć, na których stykach jest napięcie i sprawdzić polaryzację. Nie możesz przeładować, czyli przekroczyć prądu ładowania. Prostownikami przeważnie ładuje się akumulatory samochodowe – w przypadku tych od wiertarki trzeba być bardzo ostrożnym. Jeśli nie masz pojęcia, jak się do tego zabrać, to lepiej jeśli odpuścisz – porażenie prądem nie jest warte naładowanej wkrętarki. 

Jak naładować akumulator bez ładowarki. Jak zrobić ładowarkę samemu?

Jak zrobić ładowarkę do wkrętarki? Na przykład z zasilacza od laptopa. Na forum w wątku  Jak naładować akumulator bez ładowarki? jeden z użytkowników zwraca uwagę, na dopasowanie napięcia zasilacza do danego akumulatora. Jeśli akumulator ma 18 V to zasilacz od laptopa musi mieć co najmniej 20 V – najlepiej 21 V. Podczas ładowania trzeba pilnować temperatury akumulatora – jeśli jest zimny lub lekko ciepły, to wszystko powinno być w porządku. Ile potrwa ładowanie akumulatora takim zasilaczem? Nie powinno zająć to więcej, niż dwie godziny. Jednak są osoby, które odradzają taki sposób, bo nie jest on bezpieczny. Według nich do zasilacza laptopa powinno się zamontować ograniczenie prądu. Musisz podłączyć do niego tzw. podstawkę, dzięki której nie będziesz ładować akumulatora bezpośrednio z zasilacza – będzie ona pewnego rodzaju rezystorem ograniczającym prąd. Ten sposób wymaga posiadania jakiejkolwiek wiedzy na temat elektroniki, więc jeśli nie wiesz, jak to zrobić, to na YouTube jest kilka tutoriali, w których jest pokazane, jak krok po kroku przygotować zasilacz od laptopa do ładowania akumulatora od wkrętarki. 

Jak naładować baterię bez ładowarki?

Jak naładować baterię bez ładowarki? Baterie od akumulatora można naładować za pomocą zasilacza antenowego. Zanim jednak zaczniesz to robić, to sprawdź, jakie napięcie ma zasilacz, a jakie ładowarka – napięcie nie może być za duże. Na przykład 12 V zasilaczem naładujesz 8 baterii 1,5 V. Nie możesz nim ładować mniejszej liczby baterii – jeśli to zrobisz, to najprawdopodobniej je zepsujesz. Baterie musisz połączyć ze sobą  – plus do minusa i przytknąć kabel (właściwą stroną) do początkowej baterii. Użytkownik ZJP-TV na YouTube zrobił tutorial, jak dokładnie naładować baterię bez ładowarki, więc jeśli nie masz pojęcia, jak się do tego zabrać to warto obejrzeć jego instrukcję. 

Rozładowany akumulator do wkrętarki potrafi nieźle popsuć plany na dany dzień – a zwłaszcza, kiedy nie mamy pod ręką ładowarki do niego. Już wiesz, jak naładować akumulator do wkrętarki bez ładowarki. Możesz wykorzystać do tego zasilacz antenowy, ten od laptopa lub prostownik. Kluczowe jest jednak napięcie – jeśli nie masz pojęcia o prądzie, to lepiej odpuść i nie próbuj ładować w taki sposób swojej wkrętarki. Wyżej wymienione, prowizoryczne rozwiązania mogą być niebezpieczne – zarówno dla Twojego akumulatora, jak i dla Ciebie. Możliwe, że czas poświęcony na przygotowanie tych zastępczych ładowarek będzie tak długi, że finalnie okaże się, że nie było warto się za to zabierać. Dla osób, które znają się na elektronice, najprawdopodobniej będzie to pikuś. Na YouTube masz kilka filmików instruktażowych, na których specjaliści podrzucają kilka rad, jak naładować akumulator bez ładowarki i krok po kroku pokazują, jak zrobić zastępcze ładowarki. Daj znać w komentarzu, czy skorzystałeś z któregoś z wyżej wymienionych sposobów.

Źródło zdjęcia: elektroda.pl (zdjęcie użytkownika: pablolinda)

Jakub Borowiecki
Jakub Borowiecki
Od lat związany z branżą budowlaną. Ukończył studia architektoniczne w Warszawie, w wolnej chwili lubi majsterkować w swoim warsztacie.

Podobne artykuły

Komentarze

Najpopularniejsze