Domek ogrodowy na narzędzia DIY. Sprawdź jak go zbudować

Posiadanie własnego domku na narzędzia to marzenie wielu osób. Taka konstrukcja sprawdzi się zarówno w sąsiedztwie domu jednorodzinnego, w którym mieszka się na co dzień, jak też w pobliżu domku letniskowego czy na działce rekreacyjnej. Najważniejsze to przemyśleć temat domku i zdecydować się na postawienie takiego wariantu, który będzie odpowiadał rzeczywistym potrzebom. Generalnie nie ma powodu, aby domek na narzędzia był spory i zajmował dużo miejsca na naszej działce. Zwłaszcza że ma się w nim znaleźć tylko ściśle określony zestaw narzędzi – niekoniecznie licznych.

Zastosowań więcej niż się wydaje

Wcale nie jest jednak powiedziane, że taki domek musi służyć wyłącznie do trzymania w nim narzędzi. Tak naprawdę można zagospodarować go w sposób absolutnie dowolny i ściśle dostosowany do indywidualnych preferencji właściciela. Można prowadzić w nim prace warsztatowe, szykować sadzonki, ale może sprawdzić się także jako miejsce do zabawy dla dzieci (wtedy nie powinno w nim być żadnych potencjalnie niebezpiecznych przedmiotów). Teraz warto zastanowić się nad tym, jakie powinny przedstawiać jego gabaryty i jak w ogóle zabrać za jego wykonanie.

Przykładowe wymiary i inne istotne parametry

Domek narzędziowy może składać się z jednego zamykanego pomieszczenia, jednakże warto rozważyć nieco bardziej złożoną konstrukcję. Pomieszczenie użytkowe może mieć 5 metrów kwadratowych, a ponadto projekt niech uwzględnia podest z zadaszeniem oraz wnękę, odpowiednią chociażby do przechowywania w niej drewna opałowego. Całość ma wówczas wymiary w granicach 5,5 x 2,6 metra, natomiast całkowita powierzchnia zabudowy to nieco ponad 14 metrów kwadratowych. Przy takich wymiarach wysokość konstrukcji wyniesie mniej więcej 3 metry, licząc od poziomu gruntu do krawędzi dachowej. Przy zachowaniu tak przedstawionych gabarytów domek może stanąć na działce bez ubiegania się o pozwolenie na jego budowę, co ma spore znaczenie. Można nawet postawić go bezpośrednio przy granicy działki, ale pod warunkiem, że fundament nie będzie wykraczał poza obrys terenu.

Materiały, bez których się nie obejdziemy

Kluczowe znaczenie będą miały prefabrykaty drewnopochodne oraz drewniane. Poszycia ścian mogą być wykonane z wytrzymałych płyt OSB oraz sklejki wodoodpornej. Jeśli chodzi o pozostałe elementy konstrukcyjne, w grę wchodzą przede wszystkim łaty i słupki, belki podwalinowe, profile do oczepów, a także pojedynczy słup drewniany. Znaczenie ma także beton, w którym trzeba będzie osadzić składowe konstrukcji wykonane z drewna. W tym kontekście przyda się kotwa metalowa do betonu, oczywiście w adekwatnej liczbie sztuk. Wykończenie dłuższych ścian uda się z użyciem belek szalówek, natomiast ich krawędzie i poszycia warto okryć deskami oheblowanymi. Każdy element z płyty OSB, drewna czy sklejki należy przed rozpoczęciem prac zaimpregnować, a także zastosować specjalny środek zapobiegający rozwojowi grzybów. Wskazane jest też oszlifowanie desek i sfazowanie naroży. Do tworzenia połączeń nieodzowne będą wkręty do drewna, gwoździe, jak również złącza ciesielskie o adekwatnych parametrach.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Istotnymi elementami w przypadku naszego domku na narzędzia będą również okna i drzwi. Najprościej będzie kupić gotowe rozwiązania dostosowane do gabarytów projektu. Koszt nie będzie wysoki, zwłaszcza że w domku potrzebujemy w gruncie rzeczy po jednej parze drzwi i okien. Istnieje możliwość wykonania tych elementów na własną rękę, ale nie każdy będzie czuł się na siłach, by to zrobić. Jeśli chodzi o materiały, składy budowlane na pewno pozwolą je nabyć. Co ze złączami i kotwami do betonu? Dobrym źródłem okaże się strona e-Armet.pl – sklep metalowy online z bogatym asortymentem i ogólnopolskim zasięgiem dystrybucji. – Dysponujemy wszelkimi wariantami złącz ciesielskich, wkrętów, gwoździ czy kotew do betonu i to w korzystnych cenach – wymienia pan Przemysław, ekspert ds. produktów. – Towar może być w rękach klienta już na drugi dzień od złożenia zamówienia – dodaje.

Artykuł sponsorowany

Jakub Borowiecki
Jakub Borowiecki
Od lat związany z branżą budowlaną. Ukończył studia architektoniczne w Warszawie, w wolnej chwili lubi majsterkować w swoim warsztacie.

Podobne artykuły

Komentarze

Najpopularniejsze