Jaki papier do szlifowania gładzi zastosować?

Szlifowanie i wyrównywanie ścian jest jedną z podstawowych czynności wykonywanych podczas prac wykończeniowych domu. W tym celu konieczne jest położenie oraz wyrównanie gładzi. Zadanie to jest wyjątkowo proste, dlatego wiele osób decyduje się na samodzielne przygotowanie ścian do malowania. W dzisiejszym artykule wyjaśnimy, jakim papierem szlifować gładź i o czym pamiętać podczas pracy.

Na czym polega szlifowanie gładzi?

W zależności od naszych preferencji oraz posiadanych narzędzi możemy zdecydować się na ręczne lub mechaniczne szlifowanie gładzi. Pierwsza opcja sprawdza się przeważnie w niewielkich pomieszczeniach podczas standardowych prac remontowych i wykończeniowych. Wśród zalet tego rozwiązania możemy wymienić niski koszt prowadzenia prac. Nie wymagają one bowiem posiadania drogich narzędzi oraz specjalnych kwalifikacji. Ręczne szlifowanie gładzi generuje jednak duże ilości pyłu i zanieczyszczeń.

Mechaniczne szlifowanie ścian odbywa się natomiast przy pomocy tzw. żyrafy na wysięgniku. Z elektronarzędzi warto skorzystać podczas obróbki znacznych powierzchni lub prac budowalnych prowadzonych w całym domu. Ogromną zaletą tego sposobu jest możliwość podłączenia do urządzenia odkurzacza, który znacznie zmniejszy ilość pyłu i ułatwi sprzątanie.

Jaki papier wybrać do ręcznego szlifowania gładzi na sucho?

Wielu amatorów i pasjonatów majsterkowania zastanawia się przy tym, czym szlifować gładź. Najczęściej w tym celu wykorzystuje się papier ścierny oraz specjalną siatkę do szlifowania. Pozwalają one na skuteczne usunięcie wszystkich nierówności, tworząc powierzchnię gotową do dalszej obróbki. Na pierwszych etapach pracy, warto sięgnąć po papier ścierny do gładzi o gramaturze wynoszącej od 120 do 160. Docieranie gładzi wykonujemy natomiast przy pomocy papieru o gramaturze od 200 do 220.

Granulacje należy zmieniać stopniowo, tak aby bez problemu usunąć ewentualne uszkodzenia powstałe podczas poprzedniego etapu robót. Do pracy możemy przystąpić zaraz po wyschnięciu ostatniej warstwy gładzi. Podczas wyrównywania ścian należy pamiętać o zachowaniu podobnego nacisku przez cały czas. Szlifowanie gładzi w rogach najłatwiej przeprowadzić przy pomocy gąbki ściernej. Tylko w ten sposób uzyskasz zadowalający efekt.

Papier ścierny do gipsu możemy zastąpić specjalistycznymi siatkami wykonanymi z węglika krzemu. Materiał ten jest relatywnie tani w porównaniu z innymi sposobami gładzenia ścian oraz odznacza się wysoką skutecznością. Siatka jest ponadto dwustronna, co znacznie zwiększa jej wydajność. Dzięki swojej uniwersalności stosowana jest podczas wykonywania wielu innych prac budowlano-remontowych. Może być wykorzystywana do obróbki płyt kartonowo-gipsowych, drewna, tworzyw sztucznych oraz metalu. Siatki do szlifowania gładzi sprawdzą się w przydomowym warsztacie każdego majsterkowicza.

Jak szlifować gładź na mokro?

Masę szpachlową możesz wyrównywać również na mokro. Szlifowanie gipsu metodą bezpyłową cieszy się coraz większą popularnością wśród inwestorów, ceniących sobie komfort pracy. W tym celu konieczne jest wykorzystanie mieszanki gipsu, wypełniaczy mineralnych oraz dodatkowych składników modyfikujących jej właściwości. Odpowiedni dobór surowców pozwala na przystąpienia do pracy zaraz po nałożeniu gładzi na ścianę. W ten sposób nie tylko przyspieszasz cały proces, ale także unikasz generowania zanieczyszczeń. Jest to jednak sposób wymagający więcej umiejętności i doświadczenia niż obrabianie ściany na sucho.

Czym szlifować gładź na mokro? W pierwszej kolejności zaczekaj chwilę, aż ściana przeschnie i dobrze się zwiąże. Następnie zwilż ją wodą i zacieraj przy pomocy pędzli z naturalnego włosia lub gąbki. Aby przeprowadzić kolejny krok, zaczekaj, aż mieszanka zmatowieje. Teraz możesz przystąpić do gładzenia przy pomocy pacy, czyli szlifierki fasadowej. W ten sposób unikniesz generowania szkodliwego dla zdrowia pyłu. Niezależnie od wybranej techniki, pamiętaj o przestrzeganiu podstawowych zasad, które pozwolą Ci uzyskać zamierzony efekt gładkiej i równej ściany.

Jakub Borowiecki
Jakub Borowiecki
Od lat związany z branżą budowlaną. Ukończył studia architektoniczne w Warszawie, w wolnej chwili lubi majsterkować w swoim warsztacie.

Podobne artykuły

Komentarze

Najpopularniejsze