Młynek do zlewu – opinie, montaż, jaki wybrać, jak działa, wymiary, forum, wady

Rozważasz zakup młynka do zlewu? Dobrze trafiłeś, bo tak się składa, że napisałam o tym cały artykuł. Opiera się on przede wszystkim o opinie, te pod produktami, jak i te na forum. Na szybko wyjaśniłam też jak działa i jak przebiega montaż. Spisałam też jego największe wady, bo zalety pewnie już znasz. Mam nadzieję, że z moją pomocą nie będziesz miał wątpliwości, jaki młynek wybrać i czy w ogóle się na niego decydować.

Zobacz: Zatkana rura – kret nie pomaga – co robić?

Młynek do zlewu – opinie

Zanim omówię opinie, zacznę od tego, jak działa młynek do zlewu. Nie ma tu żadnej większej filozofii. Urządzenie zainstalowane jest przy odpływie, przed syfonem. Ma w sobie wirujące ostrza, które po uruchomieniu młynka, rozdrabniają wpadające do niego resztki jedzenia. Taka zmielona breja płynie sobie dalej kanalizacją.

Młynek do zlewu wydaje się być bardzo wygodnym rozwiązaniem jednak zdania są mocno podzielone. Nie wśród jego użytkowników. Ci, którzy zdecydowali się na młynek, są zadowoleni. Choć zaskoczyły ich wymiary. Rozdrabniacze zajmują całkiem sporo miejsca (wymiary pierwszego młynka z brzegu wynoszą 40x20cm).

Wśród polecanych marek w opiniach pojawia się np. Franke. Ich nabywcy twierdzą, że są ciche (jak na młynki do zlewu), mocne i działają przez lata bez zarzutów. Podobne opinie zbierają produkty marki Teka, choć użytkownicy przyznają, że Franke działa trochę lepiej i przede wszystkim ciszej.

Źródło: Ceneo

Młynek do zlewu – co piszą na forum? Opinie

Na forum o młynkach pisze się bardzo dużo i bardzo różnie. Jedni piszą, że to jak działa młynek, odmieniło ich życia. Inni, że to słaby pomysł, bo prędzej czy później rury się zapychają.

Wczytując się bardziej we wpisy na forum, rozumiem, dlaczego te rury się zapychają. Ludzie montują młynki do zlewów, po to, by nie wyrzucać śmieci do śmietnika… Autentycznie, opinie na forum wskazują, że zaletą rozdrabniacza są niższe rachunki za wywóz śmieci. Wady? Nie radzi sobie z mieleniem kości (w tym miejscu uderzam się ręką w czoło). Jednak całkowicie na poważnie, wad jest znacznie więcej i to poważniejszych niż mój młynek jest super, ale nie poradził sobie z kartonem po pizzy. Dlatego wymieniłam je w osobnym nagłówku.

Zobacz: KERNAU opinie – wielki przegląd asortymentu

Młynek do zlewu – wady

Poza tym, że kanaliza się zapycha, jak się wywala do zlewu całą zawartość kubła, są jeszcze inne wady. Należą do nich:

  • wymiary – taki młynek zajmuje dużo miejsca pod zlewem. Np. taki InSinkErator Evolution 100 ma wymiary 20,5x31cm 
  • musi mieć prąd – więc jeśli nie masz kontaktu w okolicy zlewu, musisz pociągnąć tam np. przedłużacz
  • w zlewie mogą wylądować różne rzeczy (np. małe łyżeczki), nie tylko resztki jedzenia. Szczególnie gdy ma się dzieci.
  • mycie młynka – trzeba go płukać, żeby resztki jedzenia się w nim nie psuły i nie śmierdziały
  • nie nadaje się gdy ma się przydomową oczyszczalnię – zwiększona ilość odpadków sprawi, że częściej trzeba będzie wywozić z niej osad

Natomiast największą wadą jest prawo, które zabrania wyrzucania do urządzeń kanalizacyjnych odpadów stałych, które mogą powodować zmniejszenie przepustowości kanalizacji.

Młynek do zlewu – jaki wybrać?

Jeśli marzy Ci się młynek do zlewu, pewnie zastanawiasz się – jaki wybrać. Podejmując decyzję, zwróć uwagę na takie rzeczy jak:

  • Moc – właściwie najważniejszy parametr. Im większa tym młynek dłużej posłuży oraz tym mniejsze jest ryzyko zapchania odpływu.
  • Poziom głośności – ważny, bo z pewnością nie chcesz, żeby codziennie w Twojej kuchni startował odrzutowiec. Warto też podkreślić, że w mniejszych pomieszczeniach hałas jest bardziej uciążliwy.
  • Pojemność młynka – jak już naprawdę chcesz mielić tam całe ziemniaki, bierz młynek o większej pojemności. Taki rozdrabniacz poradzi sobie z większą ilością szybciej i lepiej.
  • Stopnie rozdrobnienia odpadów – też ważne, bo również ma wpływ na szybkość i efektywność mielenia.

Jeśli potrzebujesz wskazania, jaki model wybrać, zerknij sobie na te, które mają najlepsze opinie. Wśród nich znajdują się np. młynki Franke z serii Turbo Elite, czy też InSinkErator (np. model 66, albo 46).

Młynek do zlewu – montaż

Montaż młynka do zlewu nie jest specjalnie trudny. Zazwyczaj wszystko jest dokładnie opisane w załączonej do sprzętu instrukcji. Zasada, jak działa montaż, jest taka:

  • należy wymontować syfon
  • zamontować kołnierz zlewu wraz ze wszystkimi uszczelkami i pierścieniami mocującymi
  • do kołnierza zaczepić rozdrabniacz tak, aby wyjście z niego było po stronie przygotowanego wcześniej syfonu
  • rozdrabniacz połączyć z syfonem
  • zamontować wyłącznik pneumatyczny
  • podłączyć przewód wyłącznika z rozdrabniaczem
  • podłączyć młynek do prądu

Na koniec wystarczy włączyć wodę, aby zobaczyć czy nic nie cieknie i montaż skończony.

Jeśli chcesz kupić młynek, bo nie lubisz wyciągać rozmokniętych resztek jedzenia z kratki odpływu – będziesz zadowolony. W innych przypadkach raczej nie polecam. Wyrzucaj śmieci do kosza, jak prawilny obywatel.

Jakub Borowiecki
Jakub Borowiecki
Od lat związany z branżą budowlaną. Ukończył studia architektoniczne w Warszawie, w wolnej chwili lubi majsterkować w swoim warsztacie.

Podobne artykuły

Komentarze

Najpopularniejsze