Plafony LED – uniwersalne oświetlenie wnętrza

Klasyczne żyrandole, lampy wiszące czy oczka wpuszczane to nie wszystko. Plafoniery stanowią dla nich godną konkurencję, doskonale sprawdzającą się zwłaszcza w roli oświetlenia głównego. Nadejście technologii LED tylko zwiększyło zainteresowanie nimi pośród klientów, wymagających połączenia funkcjonalności i minimalizmu. Sprawdź wszystkie najważniejsze kwestie, związane z plafonami, które musisz poznać przed zakupem. 

Plafon LED, czyli energooszczędnie i nowocześnie 

I tak minimalistycznie, jak to tylko możliwe. Plafony to lampy sufitowe o płaskiej konstrukcji, emitujące światło rozproszone, równomiernie oświetlające przestrzeń wnętrza. Przez długi czas dominowały one przede wszystkim w biurach i przestrzeniach publicznych, stopniowo wkraczając do wnętrz mieszkań. 

Tym, co skłania wielu z nas do zakupu plafonów, są przede wszystkim oferowane warunki świetlne. Plafony zapewniają miłe, mleczne światło, skutecznie rozpraszane po całym pomieszczeniu. Stosowane w zdecydowanej większości z nich diody LED zapewniają maksymalną energooszczędność, a co za tym idzie – niższe rachunki za energię. Co ważne, duża liczba dostępnych modeli pozwala wykorzystywać je zarówno w roli oświetlenia głównego, jak i dodatkowego lub ozdobnego. Minimalizm, którym cechują się konstrukcje większości z nich, wpisuje się z łatwością w charakter wszystkich wnętrz – zwłaszcza tych urządzonych w stylu nowoczesnym. W ofercie dobrych marek nie brak również modeli wyposażonych w możliwość regulacji natężenia, koloru i barwy świetlnej, którymi sterujemy dedykowanym pilotem.  

Rodzaje plafonów LED 

Plafony LED możemy podzielić według dwóch czynników. Pierwszym z nich będzie kształt. Większość modeli, dostępnych na rynku, przybiera okrągłą, kwadratową lub prostokątną formę o niewielkiej wysokości. Jednak w ofertach niektórych producentów znajdziemy także bardziej ich bardziej fantazyjne odmiany. Dobrzy dekoratorzy wnętrz sugerują, by kształt plafonu (i każdej innej lampy) był dopasowany geometrycznie do elementów, które znajdują się w pomieszczeniu oraz – co oczywiste – ewentualnego oświetlenia dodatkowego, np. opraw punktowych. 

Kolejny wybór, przed którym staniemy, będzie dotyczył typu źródła światła. W zdecydowanej większości plafonów producenci stosują zintegrowane niewymienne diody LED o specjalnie dobranej barwie i wartości strumienia świetlnego. Alternatywnym – i mniej popularnym – rozwiązaniem będą lampy, do których dokupujemy własne żarówki LED, najczęściej z najpopularniejszymi gwintami wkręcanymi (E14 i E27) lub na wcisk (GU10). Druga z opcji polecana jest przede wszystkim w momencie, gdy zależy nam na możliwości dokładnej personalizacji oferowanego światła. 

Plafony LED – do jakich wnętrz?  

Do największych zalet plafonier zaliczyć musimy ich uniwersalność – ten rodzaj lamp jest w stanie sprawdzić się w niemal każdym pomieszczeniu, efektywnie oświetlając powierzchnię, na której nam zależy. Bez przeszkód możemy stosować je w salonach – także tych mniejszych – sypialniach, kuchniach i jadalniach, czy pokojach dziecięcych. Klucz do wizualnego sukcesu będzie tu stanowił dobór modelu o parametrach świetlnych dostosowanych do roli konkretnego pokoju. 

Co istotne, plafony mogą być stosowane również w miejscach o wyższej wilgotności. Przed zakupem należy wtedy obowiązkowo sprawdzić klasę szczelności konkretnego modelu – zgodnie z normami technicznymi w łazienkach należy montować lampy o klasie nie niższej niż IPx1. W zastosowaniach zewnętrznych np. na balkonach, czy altankach, zalecamy stosowanie plafonów co najmniej klasy IP44. 

Na co zwrócić uwagę, kupując plafon LED? 

Podsumowując i uzupełniając wiedzę, przytoczoną powyżej, przed zakupem plafonu LED sprawdź koniecznie następujące cechy i parametry interesującego cię modelu:

  • kształt lampy i wymiary – powinny być dopasowane  do naszych upodobań i geometrii wyposażenia w pomieszczeniu, 
  • rodzaj źródła światła – sprawdź, czy lampa posiada zintegrowane diody LED, czy będziesz zmuszony kupić żarówkę o odpowiednim gwincie, 
  • barwa światła – wyrażana w Kelwinach [K]. Wyróżnia się barwę ciepłą, idealną, gdy zależy nam na stworzeniu relaksującego klimatu, neutralną, najbardziej uniwersalną oraz zimną, dobrą do miejsc wymagających bardzo wysokiej precyzji,
  • strumień świetlny – w lampach LED to właśnie on będzie określał, z jaką siłą będzie świeciło nasze źródło światła, 
  • klasa szczelności – określa odporność danej lampy na wnikanie cząstek stałych i ochronę przed dotykiem (pierwsza cyfra) oraz wodę (druga cyfra). O ile w normalnych wnętrzach możemy stosować zwykłe plafony o IP20, tak łazienki, hale produkcyjne, czy przestrzenie zewnętrzne będą wymagały bardziej szczelnych rozwiązań.  

Artykuł sponsorowany

Jakub Borowiecki
Jakub Borowiecki
Od lat związany z branżą budowlaną. Ukończył studia architektoniczne w Warszawie, w wolnej chwili lubi majsterkować w swoim warsztacie.

Podobne artykuły

Komentarze

Najpopularniejsze