Piaskarka syfonowa – zasada działania, budowa, opinie, jaką wybrać?

Piaskarka syfonowa to urządzenie, które może przydać się klientowi indywidualnemu do prac przy domu. Jednocześnie sprawdza się przede wszystkim jako produkt przeznaczony do użytkowania przez firmy świadczące usługi budowlane i w sektorze przemysłowym. To niepozorne urządzenie jest mobilne i sprawia, że nie trzeba się mocno wysilać, aby oczyścić powierzchnie metalowe lub szklane. Zakres cenowy piaskarek syfonowych mieści się w przedziale od 600 zł do 1000 zł. Choć są modele, które kosztują jeszcze więcej. Na rynku istnieje co najmniej kilka firm, które produkują i dystrybuują piaskarki w Polsce.

Piaskarka syfonowa – budowa

Budowa piaskarki syfonowej może być skomplikowana dla laika. Najprościej mówiąc urządzenie składa się ze zbiornika z atestem. W dokumentach musi być zawarta informacja na temat aktualnej próby wodnej, ciśnieniowej oraz parametrów technicznych zbiornika o konkretnej pojemności. Oprócz tego, aby urządzenie było mobilne należy zamontować wsporniki, na których będzie stać, a do nich przymocować koła. Na zbiorniku powinna być również rączka umożliwiająca złapanie piaskarki w celu jej przemieszczenia. Kiedy mowa o budowie piaskarki syfonowej to w jej skład wchodzą też wejście i wyjście sprężonego powietrza, pistolet o odpowiedniej wielkości dyszy, kompresor, a także odwadniacz. Podczas zakupu piaskarki warto zwrócić uwagę czy producent zadbał o redukcję głośności. Niestety sprzęt tego typu pracuje bardzo głośno, więc szczególnie w przydomowych warsztatach redukcja może być istotna, aby sąsiedzi nie mieli pretensji.

Piaskarka syfonowa – zasada działania urządzenia

Zasada działania piaskarki syfonowej opiera się na zasysaniu ścierniwa pod wpływem sprężonego ciśnienia. Dzięki temu ścierniwo, które jest magazynowane w zbiorniku wydostaje się na zewnątrz poprzez pistolet o konkretnym rozmiarze dyszy. Poprzez pistolet ścierniwo uderza o wybraną powierzchnię odpowiednim strumieniem i pod określonym ciśnieniem. W związku z tym szkło lub metal są oczyszczane lub zmatowione w zależności od potrzeby oraz rodzaju użytego ścierniwa. Zasada działania piaskarki syfonowej nie jest skomplikowana, kiedy zna się już budowę urządzenia.

Piaskarka syfonowa – jak działa?

Każdy producent, który ma w swojej ofercie piaskarki syfonowe ma obowiązek dołączyć do urządzenia instrukcje obsługi. Dzięki temu nowy użytkownik sprzętu przed użyciem może zapoznać się z tym, jak działa piaskarka syfonowa. Najprościej mówiąc, urządzenie ma za zadanie wyrzucać poprzez pistolet ścierniwo, które uderzając z dużą siłą (generowaną przez podciśnienie w zbiorniku) o powierzchnię, powoduje jej oczyszczenie. Dzięki działaniu urządzenia można dotrzeć do takich zakamarków, których nigdy nie można byłoby wyczyścić podczas zwykłego czyszczenia. Piaskarki są też wykorzystywane do matowienia szkła lub metalu. Na rynku oprócz piaskarek syfonowych są również dostępne wodne i niektórzy wykorzystują te urządzenia jak myjki ciśnieniowe. Czasami piaskarki wodne wykorzystuje się do sodowania powierzchni, czyli ich bardzo dokładnego czyszczenia bez uszkadzania wrażliwych materiałów.

Piaskarka syfonowa – jaki kompresor wybrać?

Zestaw do piaskowania obejmuje między innymi kompresor o odpowiedniej sile, a także pistolet. Można śmiało powiedzieć, że kompresor jest sercem każdej piaskarki syfonowej, więc warto przed zakupem zorientować się jaki wybrać. To dzięki mocy i wydajności sprężarki można stworzyć odpowiednie ciśnienie pod wpływem, którego ścierniwo będzie oczyszczać powierzchnię. Wydajność kompresora powinna sięgać do pięciu tysięcy litrów na minutę. Oprócz tego sprężarka musi mieć odpowiednią pojemność, czyli na przykład dwieście litrów. Niestety takie urządzenia są bardzo drogie. Ich koszt może sięgać nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. W związku z tym na zakup takich kompresorów decydują się jedynie profesjonalne firmy. Domowi majsterkowicze mają do wyboru sprężarki o wydajności pięciuset litrów na minutę. Jednak klienci muszą zdawać sobie sprawę, że praca z takim kompresorem jest żmudna i niekoniecznie da oczekiwany efekt.

Piaskarka syfonowa – opinie

Opinie dotyczące urządzenia jakim jest piaskarka syfonowa są bardzo pozytywne wśród klientów. Urządzenie sprawdza się zarówno do domowego użytku, jak i w profesjonalnych warsztatach samochodowych i innych firmach usługowych. Piaskowanie staje się coraz popularniejsze, ponieważ jest najbardziej efektywną metodą oczyszczania powierzchni. Producentów piaskarek w Polsce jest co najmniej kilku. Można wśród nich wyróżnić między innymi firmę Verke, a także Virgo, Bass, Airpress. Piaskarki syfonowe firmy Verke są jednymi z najczęściej wybieranych przez klientów. Użytkownicy podkreślają przede wszystkim łatwość obsługi, a także wytrzymałość urządzenia. Niestety pojawiają się opinie na temat wydajności piaskarek, ale tak jak wspomnieliśmy wyżej im lepsza wydajność i większa pojemność zbiornika, tym sprzęt kosztuje zdecydowanie więcej. 

Jakub Borowiecki
Jakub Borowiecki
Od lat związany z branżą budowlaną. Ukończył studia architektoniczne w Warszawie, w wolnej chwili lubi majsterkować w swoim warsztacie.

Podobne artykuły

Komentarze

Najpopularniejsze