Przewodnik po zakupie wiertarko-wkrętarek

Niezbędnym elementem wyposażenia każdego majsterkowicza jest dobrej jakości wiertarko-wkrętarka. Dziś na rynku dostępnych jest wiele modeli tego urządzenia. Wybór tego konkretnego nie należy do najłatwiejszych. Pamiętać trzeba, że jakość wiertarko-wkrętarki ma bezpośredni wpływ na efektywność i tempo wykonywanych prac. Warto zatem zapoznać się z niniejszym przewodnikiem przed zakupem tego typu urządzenia.

Sposób zasilania wiertarko-wkrętarki

Pod kątem zasilania wyróżnić można dwa modele wiertarko-wkrętarki. Mowa tu o urządzeniu akumulatorowym i sieciowym. Akumulatorowa wiertarko-wkrętarka to dobrym wybór dla typowych majsterkowiczów. Jest lekka, łatwa w obsłudze i ze względu na to, że nie wymaga podłączenia do stałego źródła zasilania, może być stosowana niemal wszędzie. Podkreślić jednak trzeba, że wiertarko-wkrętarki akumulatorowe są nieco mniej skuteczne w porównaniu do sieciowych. Dlatego w przypadku bardziej doświadczonych użytkowników lepszym wyborem może być urządzenie sieciowe. Model ten wyróżnia się dodatkową mocą i większym momentem obrotowym. Dzięki temu doskonale sprawdza się przy bardziej wymagających pracach.

Moc wiertarko-wkrętarki

Moc urządzenia dopasowana powinna być do wykonywanych prac. Jeśli wiertarko-wkrętarka wykorzystywana ma być przede wszystkim do domowych prac, wówczas warto postawić na urządzenie o mocy 510 V. Taki model bez problemu sprosta niezbyt wymagającym pracom. W przypadku umiarkowanego użytkowania urządzenia lepiej postawić o model o wyższej mocy. Dobrze sprawdzi się na pewno model o zakresie 9–13 V. Taka moc urządzenia z powodzeniem wystarczy do wykonywania codziennych prac w twardszych materiałach. Prace trudne i zaawansowane wymagają urządzenia o dużo większej mocy. Mowa tu o wiertarko-wkrętarce o mocy przynajmniej 18 V. Można mieć wówczas pewność, że urządzenie poradzi sobie z wszelkimi trudnościami w trakcie prac budowlanych.

Moment obrotowy wiertarko-wkrętarki

Dostępne na rynku wiertarko-wkrętarki różnią się od siebie momentem obrotowym. Określa on przenoszenie mocy z silnika do uchwytu z wiertłem. Różne biegi dają możliwość doboru optymalnych parametrów do konkretnego rodzaju wykonywanej pracy. Jeśli urządzenie wykorzystywane ma być do ogólnych wierceń i rzadkich prac, wówczas w zupełności wystarczy wiertarko-wkrętarka jednobiegowa. Z kolei, jeśli wiertarko-wkrętarka ma być wykorzystywana do częstego wkręcania śrub, lepszym wyborem będzie urządzenie dwubiegowe. Pierwszy bieg zapewnia większy moment obrotowy przy niższych prędkościach. Daje to większą kontrolę w trakcie wkręcania. Natomiast drugi bieg służy do wiercenia z niższym momentem obrotowym, ale za to z większą prędkością.

Udar w wiertarko-wkrętarce

Wybierając konkretny model wiertarko-wkrętarki, warto sprawdzić, czy posiada ona funkcję udaru. Dzięki niej możliwe jest wykonywanie otworów w powierzchniach wykonanych z bardzo wytrzymałych materiałów. Mowa tu choćby o kamieniu, metalu, czy betonie. Funkcja udaru sprawia, że urządzenie wykonuje pulsacyjną pracę wiertłem do przodu i do tyłu, co znacznie ułatwia pracę. Pamiętać jednak trzeba, że wiercenie udarowe wymaga zastosowania specjalnych wierteł. Dziś na rynku dostępne są różne modele wiertarko-wkrętarek z funkcją wiercenia udarowego. W wyborze konkretnego urządzenia pomóc może popularny ranking wiertarko-wkrętarek.

Artykuł sponsorowany.

Jakub Borowiecki
Jakub Borowiecki
Od lat związany z branżą budowlaną. Ukończył studia architektoniczne w Warszawie, w wolnej chwili lubi majsterkować w swoim warsztacie.

Podobne artykuły

Komentarze

Najpopularniejsze