Odklejona podsufitka, czyli jak i czym przykleić podsufitkę

Wsiadasz do samochodu, a nad twoją głową masz brzydko pofałdowaną, opadającą tapicerkę? Nic bardziej nie denerwuje jak odklejona podsufitka. W tym artykule przedstawiamy sposoby na uporanie się z tym tematem. Pokażemy jak, w domowych warunkach, naprawić podsufitkę bez zdejmowania jej całkowicie. Zapraszamy do lektury. 

Odklejona podsufitka – powody 

Zobacz: Jak wzmocnić sygnał radia w samochodzie?

Podsufitka pełni nie tylko funkcję dekoracyjną. Jej głównym zadaniem jest funkcja izolacyjna. Podsufitka to nic innego jak tkanina wyściełająca dach wewnątrz twojego samochodu. Może być to welur lub zamsz. W zależności od klasy samochodu podsufitka może być wykonana także z ekoskóry (lub skóry naturalnej). Oprócz tkaniny ważna jest też pianka poliuretanowa, która laminuje od strony wewnętrznej materiał. Funkcją pianki jest wyciszenie dźwięków dochodzących z zewnątrz. W połączeniu z tkaniną sprawiają stłumienie odgłosów ulewy czy silnego wiatru. Szukając sposobu na odklejoną podsufitkę, z pewnością już wiesz, czym jest podsufitka, jednak czy znasz przyczyny jej odklejania? Warto znać powody, by na przyszłość uniknąć tego kłopotu.

Przyczyny odklejonej podsufitki: 

  • starzenie się kleju – z każdym rokiem użytkowania auta, klej nie wiąże już tak samo,
  • kruszenie się gąbki, 
  • wilgoć w aucie (jeśli twoje auto ma stare uszczelki lub materiałowe dywaniki, warto zwrócić na to szczególną uwagę),
  • uszkodzony szyberdach – jeśli jesteś posiadaczem szyberdachu, zwróć uwagę czy nie jest uszkodzony (dostająca się woda do wnętrza powoduje namoknięcie podsufitki i jej fałdowanie),
  • a nawet nieprawidłowe pranie auta. 

Wygląd dachu naszego samochodu jest ważny i wpływa na ogólną estetykę wnętrza. Pofałdowany (odklejony), brudny, poplamiony, czy poszarzały (przez palenie papierosów w aucie) wygląda niechlujnie. Co więcej, namoknięta podsufitka jest przyczyną brzydkiego zapachu. Jeśli chcesz odświeżyć wnętrze samochodu – możesz to zrobić we własnym zakresie, taniej niż u profesjonalnego tapicera. Podpowiemy jak naprawić podsufitkę, nie tracąc przy tym miliona monet. 

Czym podkleić podsufitkę? 

Przed przystąpieniem do działania musisz zaopatrzyć się w dobrej jakości produkty. Czym podkleić podsufitkę? Potrzebujesz klej tapicerski oraz preparat do odtłuszczania. Na rynku masz spory wybór tych produktów. Koszt zazwyczaj oscyluje w granicach od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych. Jeśli chodzi o klej tapicerski, do wyboru masz: 

  • w aerozolu, 
  • na pistolet, 
  • lub do nakładania pędzlem. 

Dla zwykłego laika proponowany jest ten ostatni rodzaj. Jest on stosunkowo łatwy w użyciu i nie sprawia kłopotu z równomiernym rozprowadzeniem kleju. 

Jeśli twoja tapicerka, oprócz tego, że jest odklejona, jest poplamiona i psuje ogólny wygląd – warto pomyśleć o jej całkowitej wymianie.  W tym przypadku konieczny jest wybór nowej tkaniny. Możesz wybrać ten sam kolor i rodzaj lub poszaleć i wybrać całkiem coś nowego w innym kolorze. Wybór pozostaje po twojej stronie. 

Jak przykleić podsufitkę? 

Mając wszystko, co potrzebne, możesz przejść do pracy. Wymiana podsufitki dzieli się na 4 etapy: demontaż starej podsufitki, przygotowanie stelażu do przyklejenia nowej, przyklejenie nowej podsufitki, montaż stelaża z nową podsufitką. Na początku wszystko może wydawać się mocno skomplikowane, ale w rzeczywistości jest to prosty zabieg, z którym na pewno sobie poradzisz. Jak przykleić podsufitkę? Sprawdź poniższe krok po kroku. 

Krok 1. Demontaż starej podsufitki: 

Źródło: link4.pl

Krok 2. Przygotowanie stelażu do przyklejenia nowej podsufitki: 

Kiedy uporałeś się z bezpiecznym wyciągnięciem stelaża, w tym kroku, możesz przejść do odpowiedniego przygotowania go. Na początek musisz pozbyć się starej podsufitki. Nie warto zakładać nowej na starą. Może i skrócisz czas pracy, ale efekt będzie krótkotrwały. Pamiętaj o usunięciu starej gąbki. W ten sposób zyskasz pewność, że klej dobrze zwiąże się z nowym materiałem. Do solidnego usunięcia gąbki użyj szczotki. Dokładnie wyszczotkowany i oczyszczony stelaż ułatwi zamontowanie nowej podsufitki równomiernie.

Źródło: link4.pl

Krok 3. Przyklejenie nowej podsufitki: 

Źródło: link4.pl
Jakub Borowiecki
Jakub Borowiecki
Od lat związany z branżą budowlaną. Ukończył studia architektoniczne w Warszawie, w wolnej chwili lubi majsterkować w swoim warsztacie.

Podobne artykuły

Komentarze

Najpopularniejsze