Piec DE Dietrich – nie odpala, nie włącza się, nie grzeje grzejników – rozwiązanie

Piece kondensacyjne nie należą do grupy kotłów, które najczęściej ulegają awariom. Jednak tak jak wszystkie, wymagają regularnych przeglądów. Nawet jeśli dbasz o swój kocioł bardzo skrupulatnie, nadal może zdarzyć się usterka.

W tym artykule zebrałam najczęstsze powody, dla których piec DE Dietrich nie odpala, kompletnie nie włącza się albo nie grzeje grzejników oraz jak ewentualnie sobie z nimi poradzić. Mam nadzieję, że znajdziesz tu coś przydatnego.

Zobacz: Jak sprawdzić przekaźnik?

Piec DE Dietrich nie odpala

Jeśli mówiąc, że kocioł DE Dietrich nie odpala, masz na myśli, że nie włącza się – zerknij do nagłówka niżej. Natomiast gdy chcesz w ten sposób zasygnalizować problemy z zapaleniem płomienia i nie wiesz, co je powoduje – tu znajdziesz kilka prawdopodobnych przyczyn.

Jednym z powodów, dla których kocioł nie odpala płomienia, jest zatkany komin. Zastanów się, kiedy ostatnio był czyszczony i sprawdź, czy już nie pora dzwonić po kominiarza, aby powtórzyć ten zabieg.

Jeśli to nie to, sprawdź odprowadzanie kondensatu oraz drożność instalacji od misy. Najczęściej przy takiej sytuacji pojawia się błąd “brak zapłonu”. Jeśli jednak nic się nie wyświetla możliwe, że zwyczajnie coś nie zadziałało. Może też się okazać, że problem leży gdzieś indziej i musisz szukać dalej.

Problemy z odpalaniem może także sprawiać brak płomienia na małym palniku. Kłopoty mogą również mieć swoje źródło w niewłaściwym prądzie jonizacji. Także awaria automatu palnikowego kotła przyczyni się do tego, że DE Dietrich nie odpala. Najczęściej rozwiązaniem jest wymiana wadliwych elementów.

Nieoczywista, a również powodująca nieodpalanie pieca jest zmiana gniazda na inne niż te, do którego kocioł był podłączony pierwotnie. Tu myślę, że potrzebne jest drobne wyjaśnienie. Na przykład podwójne gniazda sieciowe mają bolce do środka. Przełączając kocioł z jednego do drugiego, następuje zmiana fazy i zera we wtyczce. Tym sposobem piec wchodzi w stan “awarii”, przez co nie będzie działał. Rozwiązanie jest banalne, bo wymaga podłączenie wtyczki do innego gniazda.

Piec DE Dietrich nie włącza się

Jeśli nie chodzi tylko o kłopoty z zapłonem, ale tym, że piec DE Dietrich nie włącza się całkowicie, to powodów może być kilka. Oto one:

  • Brak prądu w gniazdku, do którego jest podłączony.
  • Bezpiecznik w kotle nie pozwala na włączenie się.
  • Brak wody w instalacji.
  • Nieresetowalny kod usterki.

Z większością tych usterek jesteś w stanie poradzić sobie samodzielnie, przy pomocy instrukcji obsługi. Wszystkie kody awarii oraz rozwiązania powinny być tam opisane. Jeśli jednak nie znajdziesz w niej wymaganej pomocy, najrozsądniej będzie skontaktować się z wyspecjalizowanym fachowcem.

Zobacz: Stalkot — opinie o kotłach i piecach Co

Piec DE Dietrich nie grzeje grzejników

Piec DE Dietrich nie grzeje grzejników z kilku powodów. Jednym z nich jest temperatura panująca w pomieszczeniach. Może być zbyt zimno lub zbyt ciepło. Ten problem da się naprawić, zmieniając zadaną temperaturę w sterowniku kotła.

Piec DE Dietrich może też działać, ale nie grzać grzejników w przypadku gdy zawory na nich są zakręcone. Sprawdź, czy o nich nie zapomniałeś – to drobiazg, ale zdarza się go przeoczyć. 

Jeśli żadne z powyższych nie dotyczy Ciebie, a grzejniki nie grzeją – sprawdź instalację. Najprawdopodobniej jest ona zapowietrzona albo ma zbyt niskie ciśnienie. Jeśli nie wiesz, gdzie znaleźć zawory, tu również z pomocą powinna przyjść instrukcja załączona do kotła DE Dietrich.

Większości problemów da się uniknąć regularnymi przeglądami oraz stosowaniem się do zaleceń zawartych w instrukcji obsługi. Na pewno najczęstsze usterki i powody, przez które piec nie grzeje grzejników, nie włącza się, czy też nie odpala palnika, są w niej opisane.

Grubsze awarie, które nie są w niej zawarte, najczęściej wymagają interwencji specjalisty. Pamiętaj, że samodzielna ingerencja w kotle, jeśli wykonana nieprawidłowo, może skutkować utratą gwarancji.

Jakub Borowiecki
Jakub Borowiecki
Od lat związany z branżą budowlaną. Ukończył studia architektoniczne w Warszawie, w wolnej chwili lubi majsterkować w swoim warsztacie.

Podobne artykuły

Komentarze

Najpopularniejsze