Jak wyczyścić piekarnik? Najskuteczniejsze sposoby

Utrzymanie porządku w kuchni, a zwłaszcza w strefie sprzętów AGD bywa nie lada wyzwaniem. Czasami borykamy się z wyczyszczeniem trudno dostępnych miejsc, a poziom zanieczyszczenia wydaje się niemożliwy do usunięcia. Jednym z największych wyzwań w domu jest czyszczenie piekarnika. Ile razy próbowałaś/próbowałeś poradzić sobie z brudem w piekarniku? Mamy dla Ciebie kilka rad, jak skutecznie wyczyścić piekarnik, aby lśnił jak nowy! Przekonasz się, że sprzątanie też może być przyjemne! 

Czyszczenie piekarnika — od czego zacząć? 

Piekarnik to urządzenie, w którym zawsze powinien być porządek. Jeśli chcemy, by nasze potrawy były smaczne, musimy dbać o regularne czyszczenie piekarnika. Jednak wiele osób czyszczenie piekarnika nieustannie „odkłada na później”. Jest to duży błąd, ponieważ im dłużej zwlekamy z wyczyszczeniem piekarnika, tym trudniej jest nam pozbyć się z niego niepożądanych zanieczyszczeń. Jeśli zastanawiasz się jak wyczyścić piekarnik, proponujemy rozdzielić pracę na trzy etapy. 

Początkowo należy z piekarnika wyjąć wszystkie elementy, które uda Ci się zdjąć. Gdy wyczyścimy wymienione wyżej rzeczy, powinniśmy oczyścić wnętrze piekarnika. A na koniec trzeba posprzątać i wypolerować urządzenie z zewnątrz. 

Wciąż zadajesz sobie pytanie, co dalej i jak umyć piekarnik? Oto kilka sprawdzonych sposobów. 

Czym skutecznie wyczyścić piekarnik? 

Wyjęte z piekarnika elementy należy namoczyć w wodzie z płynem albo octem. Jednak czasami to nie wystarcza, by usunąć dokładnie brud. Zastanawiasz się, czym skutecznie wyczyścić piekarnik? Niektóre rzeczy mogą być mocno zanieczyszczone. Należy wtedy mocno wyszorować element zmywakiem lub twardą stroną gąbki. 

Czym skutecznie wyczyścić piekarnik — kilka sprawdzonych domowych sposobów na czyszczenie piekarnika

Okazuje się, że wyczyszczenie piekarnika od wewnątrz wcale nie musi być trudne i czasochłonne. Przygotowaliśmy dla was kilka sprawdzonych domowych sposobów, które powiedzą Ci, czym skutecznie wyczyścić piekarnik i jak go umyć?! A co najważniejsze, wyczyścisz go produktami codziennego użytku, więc nie będziesz musiała/musiał wydawać pieniędzy na drogie produkty chemiczne. Poznaj kilka sprawdzonych domowych sposobów na czyszczenie piekarnika. 

Jak wyczyścić piekarnik od wewnątrz? 

  • Przygotuj sobie preparat składający się z wody i octu. Oba czynniki powinny być w stosunku 50:50. Gdy mikstura z octem będzie gotowa, spryskaj wnętrze piekarnika i pozostaw na kilka minut. Po upływie zalecanego czasu wystarczy przetrzeć i umyć piekarnik wilgotną ściereczką.
  • Kolejnym ze sposobów to czyszczenie piekarnika sodą. To rewelacyjny sposób na to jak wyczyścić piekarnik z przypalonego tłuszczu. Aby wyczyścić piekarnik sodą, należy obficie posypać sodą przypalone resztki wewnątrz piekarnik, a następnie zwilżyć wodą. Taką mieszankę czyszczenia sody z wodą musimy pozostawić w piekarniku na dwie godziny, a później dokładnie umyć piekarnik ściereczką i zwykłą wodą lub wodą z octem,
  • Popularnym sposobem jest parowe czyszczenie piekarnika. Jak to zrobić by parowe czyszczenie piekarnika było skutecznie? Do nagrzanego do ok. 150 stopni piekarnika należy wstawić naczynie żaroodporne wypełnione gorącą wodą. Po kilku minutach trzeba wyjąć naczynie. Gdy wnętrze piekarnik przestygnie, przetrzyj je wilgotną ścierką. 

Wypróbowałeś wszystkie domowe sposoby na czyszczenie piekarnika, ale on nadal nie lśni jak nowy? 

Parowe czyszczenie piekarnika nie działa? Czyszczenie piekarnika sodą również nie przyniosło zadowalających efektów? Czasami zabrudzenie piekarnika jest tak silne, że tracisz wiarę na przywrócenie mu dawnego wyglądu. Spokojnie, przygotowaliśmy coś, co powie Ci jak wyczyścić piekarnik z przypalonego tłuszczu i usunie nawet największe zabrudzenia. 

  • Oto jeden z najskuteczniejszych sposobów: czyszczenie piekarnika sodą, wodą i octem. Przygotuj sobie niewielką miseczkę, w której wymieszasz wyżej wymienioną sodę oczyszczoną, sól, ocet oraz wodę. Konsystencja roztworu musi zmienić się w papkę. Gotową miksturę nałóż na powierzchnię piekarnika za pomocą szczotki lub gąbki i pozostaw na ok. 15 minut. Następnie gdy zalecany czas upłynie, rozetrzyj papkę, dodając odrobinę wody. Gdy zobaczysz, że brud powoli znika, przemyj piekarnik wilgotną szmatką. Czyszczenie piekarnika sodą, wodą i octem to jeden z najlepszych sposobów. Ocet to niezbędny element w kuchni, który nie tylko czyści, ale i odświeża oraz niweluje zapachy. 
  • Rewelacyjny sposób jak wyczyścić piekarnik z przypalonego tłuszczu to wyczyszczenia piekarnika tabletkami do zmywarki. Aby wyczyścić piekarnik tabletkami do zmywarki, należy położyć 2 lub 3 tabletki do zmywarki na blaszce do pieczenia, zalać wrzątkiem i włożyć do piekarnika na 100 stopni. Wrzątek rozpuści tabletki, a para spowoduje, że preparat osiądzie na ściankach urządzenia. Po dwóch godzinach trzeba wyjąć blachę i wylać wodę, a piekarnik dokładnie umyć wilgotną i suchą szmatką. Czyszczenie piekarnika tabletkami do zmywarki to jeden z przyjemniejszych sposobów. 

Katalityczne czyszczenie — oszczędna funkcja Twojego piekarnika! 

Katalityczne czyszczenie piekarnika to nowa i skuteczna funkcja, która pozwala Ci zachować czystość w swoim piekarniku. Jak katalitycznie wyczyścić piekarnik? Należy założyć na ścianki piekarnika panele katalityczne, które sprawią, że podczas pracy piekarnika, zanieczyszczenia, jakie znajdują się wewnątrz, będą spalane. Te wkłady pomagają nam usunąć zabrudzenia w momencie pieczenia potrawy, co jednocześnie pozwala zaoszczędzić nam sporo energii. 

Po zakończeniu procesu pieczenia piekarnik nagrzewa się do 300-350 stopni, co ma na celu dokładniejsze usunięcie zanieczyszczeń. Następnie, jeśli stopień zabrudzenia piekarnika jest bardzo duży, po 5 cyklach takiego pieczenia, należy włączyć w piekarniku czyszczenie katalityczne. Ustawiamy wtedy funkcję grzania np. na termoobiegu na 250 stopni i czekamy godzinę. Kiedy proces czyszczenia katalitycznego zakończy się, wystarczy wytrzeć piekarnik i zebrać resztki popiołu, a następnie wymienić panele katalityczne na nowe. 

Zobacz też:

Jakub Borowiecki
Jakub Borowiecki
Od lat związany z branżą budowlaną. Ukończył studia architektoniczne w Warszawie, w wolnej chwili lubi majsterkować w swoim warsztacie.

Podobne artykuły

Komentarze

Najpopularniejsze