Zmywarka Bosch – błędy i rozwiązania

Każdy, kto posiada zmywarkę, zgodnie przyzna, że to nie tylko oszczędność wody i czasu, ale również ogromna wygoda. Nie musisz męczyć się z wiecznie brudnymi naczyniami w zlewie, gdy domownicy nie mają nawyku zmywania po sobie. Wystarczy, że każdy będzie odkładał naczynia do określonych miejsc w zmywarce, a kiedy będzie już pełna, można ją włączyć, by mogła je wyczyścić. Jednak czasami zmywarka komunikuję nas o wystąpieniu pewnego błędu. Nie zawsze oznacza to, że zmywarka jest popsuta i będziemy potrzebować pomocy serwisanta. Wystarczy zapoznać się z kodem błędu, zobaczyć co oznacza i dowiedzieć się jak go rozwiązać. Jeśli natomiast błąd będzie na tyle poważny, że nie będziemy mogli naprawić go samodzielnie, należy skontaktować się z fachowcem. 

Jakie kody błędów zmywarki bosch warto zapamiętać? 

Twoja zmywarka bosch jest wypełniona po brzegi brudnymi naczyniami, ustawiasz program, ale nie możesz jej uruchomić. Co to może oznaczać? Wszystko zależy od tego, jaki błąd wyskoczy. Zastanawiasz się co zrobić, gdy w zmywarce bosch pojawia się błąd e22? Nie zawsze oznacza to, że będzie potrzebna pomoc fachowca. Wiele błędów będziesz mógł rozwiązać sam. Jednak najważniejsze jest, żeby wiedzieć, co oznacza kod, który się pojawił i jaki błąd przedstawia. Zmywarka bosch komunikuje Cię o błędzie e22? A może widzisz kod e15? Zastanawiasz się jak zresetować zmywarkę? W tym artykule opiszemy kilka podstawowych błędów, które występują w zmywarkach bosch. 

  • Jednym z najpopularniejszych błędów zmywarki bosch, jaki występuje jest kod e22. Co oznacza kod e22 w zmywarce bosch i co zrobić, by wyeliminować e22? Błąd e22 wskazuje na zanieczyszczenie jezdnego z wewnętrznych filtrów urządzenia. Należy wymienić zatkane filtry na nowe.  Czasami ten sam kod wyświetla się, gdy występuje problem z pompą spustową i pojawia się ikonka kranika, np. w przypadku zmniejszonej prędkości obrotowej wirnika. W tym przypadku nie obędzie się bez pomocy fachowca, ponieważ będzie koniecznie rozszerzenie diagnozy problemu, 
  • Równie popularny jest kod e15. Jak postępować z takim błędem e15? W pierwszej kolejności opróżnij zmywarkę i ją zresetuj. Jak zresetować zmywarkę, jeśli wyskakuje błąd e15? Należy odłączyć urządzenie i podłączyć je ponownie po 2-3 minutach, jednocześnie nacisnąć i przytrzymać przycisk Start przez około 10 sekund, aby je zresetować. Jeśli na zmywarce bosch błąd e15 wystąpi ponownie, prawdopodobniej w urządzeniu znajduje się wyciek do podstawy urządzenia. W trakcie tego błędu pojawia się charakterystyczny migający kranik na panelu sterowania. Zanim rozpoczniesz naprawę urządzenia, koniecznie wyłącz zasilanie. W większości przypadków wyciek spowodowany jest zużyciem uszczelki przy zbiorniku myjącym. W takim przypadku musisz wymienić uszczelkę lub jeśli nie jesteś w stanie zakupić oryginalną nową uszczelkę, wstaw dodatkową i uszczel masą silikonową. Jeśli jednak nie jesteś pewien rozwiązania, skonsultuj się z fachowcem. Koszt naprawy błędu e15 zależy czy skorzystasz z serwisu, czy naprawisz problem na własną rękę. Jeśli zdecyduje się na pomoc serwisanta, koszt naprawy błędu e15 będzie droższy. 
  • Co zrobić gdy na wyświetlaczu zmywarki bosch pojawi się błąd h24? Kod h24 oznacza 24-godzinne opóźnienie. W takim przypadku należy odłączyć zmywarkę bosch i podłączyć ją ponownie po 2-3 minutach, jednocześnie nacisnąć i przytrzymać przycisk Start przez około 10 sekund, aby ją zresetować,
  • Kolejnym popularnym błędem, który pojawia się na wyświetlaczu zmywarki bosch to kod e23 odpowiadający za problem elektryczny dotyczący pompy odpływowej. Co zrobić, by naprawić błąd zmywarki bosch e23? Przed wymianą pompy należy sprawdzić, czy nie została zablokowana. Jeśli pompa jest uszkodzona, konieczna będzie wymiana na nową, 
  • Co oznacza kiedy widzimy na zmywarce bosch błąd e21? To może oznaczać, że pompa obiegowa została zablokowana lub występuje usterka w silniku. Błąd e21 skutkuje niewystarczającym przepływem wody. Co należy zrobić, by naprawić błąd e21? Niestety, nie obędzie się bez demontażu zmywarki. Należy dostać się do filtru przeciwpyłowego, dokładnie go wyczyścić, a następnie ponownie uruchomić zmywarkę. Bardzo możliwe, że woda, przechodząc ponownie przez czysty filtr, przebije się przez głębszą blokadę. Jeśli nie uda się wyeliminować problemu, a błąd e21 nadal będzie się pojawiał, należy skontaktować się z serwisem, 
  • Co zrobić kiedy na wyświetlaczu zmywarki bosch pojawi się błąd e18? Oznacza to, że w zmywarce jest nieprawidłowy poziom wody. Prawdopodobnie wynika to z powodu uszkodzonego zaworu wodnego. Co należy zrobić kiedy pojawi się błąd e18? Spróbuj odłączyć urządzenie od sieci, odczekać około 10-15 minut, a następnie ponownie uruchomić zmywarkę bosch. 

Kiedy należy skontaktować się z serwisem? 

Musisz wiedzieć, że niektóre kody błędów, które wystąpią w Twojej zmywarce bosch, mogą świadczyć o poważnej usterce, którą nie zawsze będziesz mógł sam rozwiązać. Kiedy należy zgłosić się do serwisu? Oto kilka błędów, takie jak błąd e09 lub e19,  które nie powinniśmy naprawiać sami lub nie jesteśmy w stanie ich rozwiązać ze względu na brak dostępu do niektórych urządzeń naprawczych. 

  • Gdy na zmywarce bosch pojawi się błąd e09 oznacza to, że występuje problem z podgrzewaniem wody. Błąd e09 często pojawia się w modelach zmywarek do naczyń, w których podgrzewacz znajduje się w trzewiach pompy obiegowej. By naprawić błąd e09 w zmywarce bosch, musisz zdiagnozować urządzenie za pomocą multimetru i upewnić się, że jest wadliwe. Dlatego bezpieczniej jest od razu skontaktować się z serwisem i umówić się na wizytę fachowca, który naprawi Twoją zmywarkę bosch i wyeliminuje błąd e09, 
  • Co oznacza kod błędu e19 w zmywarce bosch?To brak reakcji na klawiaturę sterującą. Bardzo możliwe, że został uszkodzony główny moduł lub nastąpił brak komunikacji między modułem, a klawiaturą sterującą. Jak wyeliminować błąd e19? Należy odłączyć zmywarkę bosch od prądu, usunąć z niej całą wodę i rozkręcić tył. Płaszcz wodny znajduje się pod obudową, dlatego rozbiórka zmywarki bosch będzie konieczna. Musisz znaleźć elektrozawór, który po rozkręceniu znajdować się będzie na pierwszym planie. Gdy go zlokalizujesz, przedmuchaj go i dokładnie wyczyść. Jeśli błąd e19 nadal będzie wyskakiwał, należy zakręcić zawór wody i wyłączyć zmywarkę bosch, a następnie umówić  wizytę serwisanta i zlecić usunięcie błędu e19 fachowcowi. Koszt naprawy błędu e19 jest zależny od tego czy skorzystasz z serwisu czy naprawisz problem na własną rękę. Jak w przypadku błędu e15, jeśli zdecyduje się na pomoc serwisanta, koszt naprawy błędu e19 będzie droższy.
  • Błąd e27 występuje najczęściej w momencie, gdy podłącza się zmywarkę bosch bezpośrednio do sieci. Jeśli często zdarza Ci się napotkać błąd e27, podłącz zmywarkę bosch do sieci za pomocą regulatora napięcia, a błąd e27 zostanie rozwiązany. W przypadku braku rezultatu konieczny będzie kontakt z serwisem, 
  • Gdy na panelu zmywarki bosch pojawi się błąd o kodzie e04 oznacza to, że czujnik przepływu lub wtryskiwacze uległy awarii. Z powodu zatkania lub wysokiej twardości wody, dysze nie przechodzą dobrze przez otwory w tryskaczu, co prowadzi do hamowania i niepobierania wody. W takim przypadku należy skontaktować się z serwisem boscha, ponieważ błąd e04 jest usterką, której nie należy naprawiać własnoręcznie.

Jak widać, nie zawsze kiedy wyskoczy nam błąd, musimy konsultować się z serwisem. Czasami rozwiązanie problemu jest łatwe i szybkie, jak w przypadku błędu e22 lub e18.  Jeśli nie wiesz, co oznacza dany błąd w zmywarce bosch, koniecznie zajrzyj do Internetu, gdzie na pewno znajdziesz rozpiskę wszystkich błędów i dowiesz się, jak należy postępować. 

Warto pamiętać, że większość błędów może oznaczać awarię, a w takim przypadku często wystarczy zresetować zmywarkę bosch i uruchomić ją ponownie. 

Musisz jednak pamiętać, że jeśli naprawa błędu przekracza Twoje możliwości lub domowe sposoby, których próbujesz, nie działają, jak w przypadku błędu e04, nie ma sensu zwlekać z naprawą i należy niezwłocznie zgłosić się do serwisu boscha. Usługi naprawcze w serwisie bosch możesz zamówić przez 24 godziny, przez 7 dni w tygodniu. 

Jakub Borowiecki
Jakub Borowiecki
Od lat związany z branżą budowlaną. Ukończył studia architektoniczne w Warszawie, w wolnej chwili lubi majsterkować w swoim warsztacie.

Podobne artykuły

Komentarze

Najpopularniejsze