Murek oporowy z czego najtaniej? Tani murek oporowy

Ciekawym jest, ilu z nas mijało lub siedziało na murku oporowym, nie zdając sobie nawet sprawy, że nosi taką nazwę. Czym jest murek oporowy? Jest to element konstrukcyjny stosowany w ogrodowej architekturze. Jego zastosowanie, może być naprawdę różnorodne. Od tej najważniejszej, którą jest zabezpieczenie przed osuwaniem się skarp ziemi lub gruzu aż po funkcję ozdobną. Najczęściej jednak pojawia się na działkach, których poziom, nie jest równy. Zazwyczaj w miejscu, gdzie znajduje się skarpa. Niektórzy nawet, decydują się na samodzielną budowę tej konstrukcji. Sprawdziliśmy, jak tanio zrobić mur ogrodowy. Zapraszamy do lektury.

Murek oporowy z czego najtaniej? Jaki materiał wybrać? 

Jaka będzie należność, za zbudowanie muru oporowego? Cena za m2, w przypadku wykonania go z klinkieru w klasycznych kolorach to około 100 – 130 zł. Jeśli natomiast zdecydujemy się na kolory grafitowe lub ciemnobrązowe naszego muru oporowego, cena za m2 wynosić będzie między 200 – 250 zł. Wracając jednak do kwestii konstrukcyjnych, niektórzy decydują się również na ich budowę przy tarasie, zwłaszcza jeśli dom umiejscowiony jest na górzystym terenie. Szukając pomysłu na murek oporowy, przeglądają liczne strony internetowe, gazety, a także pytają o pomoc pracowników budowlanych oraz sprzedawców materiałów, potrzebnych do ich budowy.

Tani murek oporowy – pomysły 

Niebywałym źródłem licznych inspiracji, które mogą podsunąć nam pomysły na murek oporowy są aplikacje i platformy do tego przeznaczone. Należą do nich: 

  • Instagram
  • Pinterest
  • Google zdjęcia

Jeśli więc zastanawiacie się, jak tanio zrobić mur oporowy, powinniście udać się na którąś z tych stron. Jeśli jednak okażą się niewystarczające, warto wtedy odwiedzić fora poświęcone ogrodnictwu i budowlance lub zakupić gazetkę o podobnej tematyce. Mogą stanowić prawdziwą kopalnię wiedzy, na wiele tematów. Gdzie jeszcze można szukać pomysłu na murek oporowy? Wśród znajomych lub rodziny, którzy takowe posiadają, lub po prostu przejść się na spacer i poszukać inspiracji w sąsiedztwie. 

mur oporowy z allegro
Ofert na Allegro nie brakuje. 250 zł to cena powyżej średniej.

Mur oporowy z czego najtaniej, cena za m2 

Bardzo często, posiadając nierówną działkę, szukamy sposobów, jak tanio zrobić mur oporowy. Najlepiej, żeby była to metoda, która nie naruszy znacząco naszego budżetu na to przeznaczonego. Do jednego z takich sposobów, należy zastosowanie siatek ogrodowych, które konstruuje się w gabiony. Siatki ogrodowe, można kupić w wielu sklepach ogrodowych, a ich cena nie jest zbyt wygórowana. Następnie, można wypełnić je kamieniami. Ten sposób na tani murek oporowy, oprócz niskich kosztów, jest również szybki w realizacji, a także można wykonać go samemu. Na wielu stronach internetowych, które poświęcone są tematyce budowlanej, wielu użytkowników doradza sobie nawzajem w kwestii budowy muru oporowego i z czego najtaniej go wykonać. Najczęstszą odpowiedzią, którą można tam odnaleźć, jest granit. 

mur oporowy dekoracyjny
Mur oporowy dekoracyjny

Najtańszy mur oporowy, jak zrobić go samemu? 

Jak samemu wykonać tani murek oporowy? Jedną z wielu polecanych w internecie metod, jest zastosowanie w tym celu betonowych gazonów. Czym są gazony? Są to obszerne i duże donice ogrodowe. Można ustawić je jedna na drugiej lub obok siebie, tworząc dzięki temu zaporę przed osuwającą się ziemią. Dodatkowo można wypełnić je kwiatami, nadając konstrukcji walory mocno estetyczne. W rozwiązaniu kwestii dotyczącej murku oporowego i z czego najtaniej go wykonać polecaną metodą jest także, zastosowanie w tym celu bloczków betonowych. Sposób ten cieszy się sporą popularnością z tego względu, że bloczki te, idealnie imitują kamień. Bardzo często wybór pada na bloczki, które wyglądem zbliżone są do piaskowca lub granitu. Mur oporowy i cena za m2, nie wynosi wtedy dużo. 

Mamy nadzieję, że po tym artykule, budowa taniego murku oporowego, nie będzie stanowić już żadnych tajemnic. Jeśli jednak dalej będziecie zastanawiać się jak to zrobić, polecamy zajrzeć na różne fora internetowe, które poświęcone są ogrodnictwu. Można znaleźć tam mnogość wątków, które pomogą rozwiązać dylemat dotyczący budowy murka oporowego i z czego najtaniej. Dla przypomnienia, do najczęściej wskazywanych tam metod należą te, z zastosowaniem bloczków oporowych, gazonów i gabionów. To, o czym warto również pamiętać, szukając rozwiązania kwestii budowy muru oporowego i z czego najtaniej go zrobić, jest również aspekt wielkości naszego murka. To, ile ostatecznie będzie kosztować nasza konstrukcja, uzależnione jest także od materiału, na który się zdecydujemy. Warto również zawczasu przygotować wymiary naszego murka, do których należeć będą między innymi: 

  • wysokość
  • grubość
  • długość

Posiadając ich wymiary, możemy przystąpić do wyceny i szacowania kosztów, które poniesiemy w związku z tym projektem. Decydując się na budowę murka oporowego, należy ubiegać się o pozwolenie na jego budowę. Jeśli jednak nagli Was czas i w porę go nie uzyskacie, nie musicie obawiać się o mandat i ryzyko nakazu jego wyburzenia. Jest to konstrukcja, która według prawa budowlanego nie pełni funkcji podtrzymania gruntu tylko dekoracyjną. Zatem, do dzieła!

Zobacz też:

Jakub Borowiecki
Jakub Borowiecki
Od lat związany z branżą budowlaną. Ukończył studia architektoniczne w Warszawie, w wolnej chwili lubi majsterkować w swoim warsztacie.

Podobne artykuły

Komentarze

Najpopularniejsze