Zmywarka nie kończy programu – co robić?

Zmywarka jest istotnym wyposażeniem kuchni w coraz większej liczbie mieszkań i biur. Ułatwia ona zachowanie porządku i czystości naczyń, które już nie zawalają w niechlujny sposób zlewu, czy też jego okolic. Dlatego też, gdy sprzęt ulega awarii, stanowi to nie lada kłopot dla jej codziennych użytkowników. Jednym z podstawowych problemów występujących podczas pracy tego urządzenia, jest to, że nasza zmywarka nie kończy programu.

Zmywarka nie kończy programu – czy oznacza to poważną usterkę?

Oczywiście z jednej strony tego typu awaria może oznaczać usterkę poważnego rodzaju związaną z naszą zmywarką. W takim wypadku należy odesłać ją do stosownego serwisu w celu dalszej diagnozy, wystawienia ekspertyzy oraz ewentualnej wyceny za jej naprawę w przypadku, kiedy zmywarka jest już po okresie gwarancyjnym. Na szczęście nie zawsze się tak dzieje, a część awarii można usunąć we własnym zakresie przywracając jej pełną funkcjonalność.

Jakiego typu błędy powodują, że zmywarka nie kończy programu?

Jednym z najczęściej występujących usterek powodujących, że zmywarka nie kończy programu, jest awaria czujnika zmętnienia. Dzięki temu podzespołowi zmywarka otrzymuje sygnały dotyczące długości cyklu, wybranego przez użytkownika programu mycia oraz aktualnego postępu zmywania, a więc etapu, w którym obecnie zmywarka pracuje wykonując określone na dany moment czynności.

W najpopularniejszych zmywarkach dostępnych na rynku, a więc: Amica, Siemens, Beko, Whirlpool, Electrolux czy Bosch, czujnik zmętnienia odgrywa ważną funkcję. Wysyła on bowiem sygnał do modułu sterującego, który z kolei uruchamia pompę odpowiadającą za odprowadzenie wody. Oznacza to, że sytuacja, w której w zmywarce stoi woda, a jej cykl pracy powinien dobiegać końca, związany jest właśnie z awarią czujnika zmętnienia. Brak odprowadzenia wody wiąże się z zatrzymaniem programu mycia naczyń.

Co zrobić gdy zmywarka Whirlpool nie kończy programu?

Aby rozwiązać problem własnoręcznie należy wykonać kilka kroków w celu likwidacji awarii:

  • krok pierwszy – gdy zmywarka Whirpool nie kończy programu, to odłączamy ją od prądu, zakręcamy zawór odpowiadający za dopływ wody, następnie zdejmujemy obudowę sprzętu;
  • krok drugi to zdemontowanie podstawy zmywarki Whirlpool niekończącej programu oraz zlokalizowanie pompy obiegowej;
  • krok trzeci – w okolicy pompy obiegowej zmywarki znajduje się czujnik, którego stan trzeba wizualnie ocenić; może być on jedynie zabrudzony, więc wystarczy go umyć i sprawdzić jego działanie, w przypadku, gdy zmywarka Whirlpool nie kończy programu przez brak wypompowania z niej wody, trzeba czujnik wymienić na nowy. Jak widać, można sobie poradzić samodzielnie w sytuacji, gdy zmywarka Whirlpool nie kończy programu.

Co zrobić gdy zmywarka Siemens nie kończy programu?

Awaria modułu sterującego jest kolejnym typem usterki, którą można usunąć samodzielnie, gdy zmywarka Siemens nie kończy programu. Moduł sterujący w zmywarce odpowiada za grzanie, suszenie oraz mycie, regulując czas tych konkretnych czynności podczas trwającego programu. Awaria właśnie tego podzespołu może oznaczać zatrzymanie programu podczas grzania wody lub w trakcie suszenia naczyń.

Jak zlikwidować awarię związaną z tym, że zmywarka nie kończy programu?

  • krok pierwszy to zdemontowanie cokołu, zdjęcie przedniej obudowy;
  • krok drugi – pod przednią obudową znajduje się moduł sterujący, który należy wypiąć z zatrzasków i zdemontować;
  • krok trzeci polega na odłączeniu przewodnika od dozownika detergentu oraz zdjęciu ramki;
  • krok czwarty to odłączenie wszystkich przewodów od modułu sterującego oraz wymiana na nowy. To wszystko, co możemy zrobić sami, gdy zmywarka Siemens nie kończy programu.

Gdy zmywarka Electrolux nie kończy programu

Inną awarią często występującą wśród zmywarek, powodujących fakt, że zmywarka Electrolux nie kończy programu, jest usterka związana z zatkaną komorą ciśnieniową. Ogólnie rzecz ujmując, komora ta odpowiada a obieg wody w zmywarce. Narażona jest na wszelkiego rodzaju brud, powstały w wyniku np. kamienia w wodzie, osadu lub innych zanieczyszczeń, jak chociażby te wynikające z pozostałości resztek jedzenia na naczyniach. Program pracy zmywarki zatrzymuje się na skutek braku poboru wody, który z kolei związany jest z zapchaniem tejże komory ciśnieniowej właśnie. Aby ograniczyć szansę na wystąpienie tego typu awarii, należy naczynia płukać przez ich włożeniem do zmywarki. Wszelkie brudy, które mogą się oderwać od naczynia i zapchać w efekcie komorę ciśnieniową, pozostaną w zlewie i nie będzie konieczne podejmowanie się naprawy usterki.

Kolejność działań, gdy zmywarka Electrolux nie kończy programu:

  • krok pierwszy: demontaż obudowy zmywarki niekończącej programu;
  • krok drugi to zlokalizowanie płaszcza wodnego znajdującego się w sekcji bocznej zmywarki (pod nim jest komora ciśnieniowa);
  • krok trzeci, ostatni polega na dokładnym przemyciu wszystkich elementów komory ciśnieniowej.

Gdy zmywarka Bosch nie kończy programu

Gdy zmywarka Bosch nie kończy programu:

  • krok pierwszy: demontaż obudowy zmywarki niekończącej programu;
  • krok drugi to zlokalizowanie płaszcza wodnego znajdującego się w sekcji bocznej zmywarki (pod nim jest komora ciśnieniowa);
  • krok trzeci, ostatni polega na dokładnym przemyciu wszystkich elementów komory ciśnieniowej.

Po wykonaniu tych czynności, gdy zmywarka Bosch nie kończy programu, należy oddać ją do serwisu. 

Co zrobić gdy zmywarka Beko nie kończy programu?

Awaria modułu sterującego jest kolejnym typem usterki, którą można usunąć samodzielnie. Moduł sterujący w zmywarce odpowiada za grzanie, suszenie oraz mycie, regulując czas tych konkretnych czynności podczas trwającego programu. Awaria właśnie tego podzespołu może oznaczać zatrzymanie programu podczas grzania wody lub w trakcie suszenia naczyń, co jest szczególnie widoczne, gdy zmywarka Beko nie kończy programu.

Jak zlikwidować awarię związaną z tym, że zmywarka Beko nie kończy programu?

  • krok pierwszy to zdemontowanie cokołu, zdjęcie przedniej obudowy;
  • krok drugi – pod przednią obudową znajduje się moduł sterujący, który należy wypiąć z zatrzasków i zdemontować;
  • krok trzeci polega na odłączeniu przewodnika od dozownika detergentu oraz zdjęciu ramki;
  • krok czwarty to odłączenie wszystkich przewodów od modułu sterującego oraz wymiana na nowy.

Co zrobić gdy zmywarka Amica nie kończy programu?

Awaria modułu sterującego jest kolejnym typem usterki, którą można usunąć samodzielnie, gdy zmywarka Amica nie kończy programu. Moduł sterujący w zmywarce odpowiada za grzanie, suszenie oraz mycie, regulując czas tych konkretnych czynności podczas trwającego programu. Awaria właśnie tego podzespołu może oznaczać zatrzymanie programu podczas grzania wody lub w trakcie suszenia naczyń.

Jak zlikwidować awarię związaną z tym, że zmywarka nie kończy programu? Gdy zmywarka Amica nie kończy programu, można zastosować te same kroki, które zostały opisane wyżej w artykule.

Zmywarka nie kończy programu? To nic strasznego!

Nie każda awaria związana z tym, że zmywarka nie kończy programu, to duże koszty i długi czas wyłączenia jej z użytkowania. Niegroźne problemy ze zmywarkami można rozwiązać w zaciszu własnej kuchni, bez uszczuplania domowego budżetu.

Jakub Borowiecki
Jakub Borowiecki
Od lat związany z branżą budowlaną. Ukończył studia architektoniczne w Warszawie, w wolnej chwili lubi majsterkować w swoim warsztacie.
Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Podobne artykuły

Komentarze

Najpopularniejsze