Jak pozbyć się smrodu z pralki?

Robienie prania to jeden z najprzyjemniejszych domowych obowiązków. Wydawałoby się, że nie ma nic prostszego od nastawienia prania, wsypania naszego ulubionego proszku i wlania pięknie pachnącego płynu. Po wypraniu możemy wyjąć świeże i pachnące pranie. Czasami jednak musimy zmierzyć się z przykrym problemem, który uniemożliwia nam cieszenie się czystymi ubraniami i przyjemnym zapachem. Co zrobić, jeśli czujemy brzydki zapach z bębna pralki? Czy istnieją sposoby, które zwalczają ten problem? 

Dlaczego śmierdzi z bębna pralki? 

Przyczyn nieprzyjemnego zapachu wydobywającego się z bębna pralki może być wiele. Najczęściej przyczyną jest zanieczyszczony filtr, na którym osadzają się wszystkie zanieczyszczenia z naszego prania, takie jak kurz, włosy lub inne włókna. Im dłużej filtr będzie nie wyczyszczony, tym zapach będzie bardziej intensywny i nieprzyjemny. 

Ten sam problem może dotyczyć gumowych elementów wewnątrz bębna. Od czasu do czasu warto odgiąć wymieniony element i wyczyść osad, który zdążył się uzbierać. 

Często zapominamy również o szufladce, do której wsypujemy proszek i wlewamy płyn. W momencie, gdy zaniedbamy tę część pralki, możemy spotkać się z nieprzyjemną mazią, która utworzyła się z pozostałości po proszku i płynu, oraz z pleśnią. 

Czym wyczyścić pralkę, by nie śmierdziała? 

Przede wszystkim zacznij od bardzo dokładnego wyczyszczenia pralki. Wyjmij szufladę, do której wsypujesz detergenty i zamocz ją w specjalistycznym środku do czyszczenia pralki. Pozostaw ją tak na godzinę, a następnie dokładnie wymyj. 

Następnie wyjmij filtr i dokładnie go umyj i oczyść z zanieczyszczeń. Kolejnym etapem jest wymycie powierzchni za gumową gumką. Należy mocną ją wygiąć i w miejsce, w którym występuje pleśń, brud lub osad, włożyć nasączoną mocnym wybielaczem szmatkę i pozostawić na około 30 minut. Gdy czas minie, bez problemu usuniesz zbędne zanieczyszczenia. 

Inne domowe sposoby na pozbycie się przykrego zapachu z pralki

Na wszystkie zanieczyszczenia i nieprzyjemne zapachy zawsze rewelacyjnie sprawdza się ocet. Tak jest również z przypadkiem usunięcia smrodu z pralki. Jak to zrobić za pomocą octu? Nie ma nic prostszego. Wystarczy wlać  ¾ szklanki octu do dozownika na proszek, a następnie wstawić pranie na 90 stopni. Jest to jedna z łatwiejszych i szybszych metod usuwania nieprzyjemnego zapachu z bębna pralki. 

Nie jesteś zwolennikiem octu i używania go do czyszczenia? Postaw na sodę oczyszczoną. Soda oczyszczona wyczyści pralkę i pozbędzie się brzydkiego zapachu na tej samej zasadzie co ocet. Wsyp ¾ szklanki do dozownika i włącz pełny cykl prania w temperaturze 90 stopni. 

Zamiast octu i sody oczyszczonej, możesz również użyć kwasku cytrynowego. W tym przypadku jednak zmienia się ilość, jaką wsypujesz do dozownika. Wystarczy, że wsypiesz  ¼ szklanki preparatu, a efekt będzie taki sami! Co najważniejsze, kwasek cytrynowy dodatkowo rewelacyjnie radzi sobie z usuwaniem kamienia. 

Rewelacyjnym sposobem na wyczyszczenie pralki i pozbycie się brzydkiego zapachu jest wrzucenie tabletek do zmywarki. Wystarczy wrzucić dwie lub trzy kapsułki do bębna i nastawić  puste pranie. Ich skład pod wpływem ciepłej wody i wirowania dotrze w każdy zakątek pralki i usunie nawet trudnodostępny brud i osad. Ponadto, odświeży zapach i sprawi, że bęben od środka będzie lśnił jak nowy. 

Pamiętaj o regularnym odgrzybianiu swojej pralki! 

Jeśli nie chcesz mieć problemów z nieprzyjemnym zapachem, warto co jakiś czas zrobić kompleksowe odgrzybianie Twojej pralki. Nie jest to trudne, a pozwoli Ci na dłuższe korzystanie z urządzenia. Należy włączyć pustą pralkę z dodatkiem  ¾ szklanki sody i 3 łyżek boraksu. Gdy pralka skończy prać, wlej do dozownika ¾ szklanki octu i znów ją włącz. Dzięki takiemu zabiegowi pozbędziesz się grzyba i pleśni w swojej pralce. 

Co zrobić, by nie śmierdziało z naszej pralki i czym ją wyczyścić? 

Mimo iż nieprzyjemny zapach z pralki wcale nie jest trudno usunąć, wręcz należy to do łatwiejszych czynności porządkowych w domu, warto jednak zapobiegać. O czym musisz pamiętać, żeby uniknąć opisywanego problemu? I co zrobić, by nie śmierdziało z bębna pralki? Oto kilka domowych sposoby na uniknięcie przykrego zapachu z pralki:

  • Pamiętaj, żeby nie przekraczać dozwolonego ciężaru prania. Gdy wrzucamy za dużo ubrań do pralki, woda oraz inne detergenty nie myją prawidłowo tkaniny, co później może skutkować brzydkim zapachem prania, 
  • Ważne jest, by wyjąć pranie zaraz po zakończeniu pracy pralki. Ubrania będą świeżo i ładnie pachnieć, i wtedy nie zaczną zachodzić nieprzyjemne procesy w naszym bębnie,
  • Zaleca się, by przynajmniej raz w tygodniu wstawić pranie w wysokiej temperaturze. Nie wiesz jakie pranie możesz nastawić na wysokie temperatury? Postaw na ręczniki i pościel,

Skorzystaj ze środków do zmiękczania wody, ponieważ twarda woda może doprowadzić do wielu awarii. 

Sprawdź też:

Jakub Borowiecki
Jakub Borowiecki
Od lat związany z branżą budowlaną. Ukończył studia architektoniczne w Warszawie, w wolnej chwili lubi majsterkować w swoim warsztacie.

Podobne artykuły

Komentarze

Najpopularniejsze