„Włącz i wyłącz”. Dobrze znana porada informatyczna zawodzi. Za chwilę rozpoczyna się twój ulubiony program, a ty walczysz z ustawieniami cyfrowej telewizji? Trzy głębokie wdechy i zapraszamy do zapoznania się z treścią tego artykułu. Podpowiadamy w nim, między innymi, co może być przyczyną braku sygnału na wejściu SAT 1 w Cyfrowym Polsacie.
Cyfrowy Polsat – brak sygnału, sprawdź instalację antenową
Głównym zadaniem instalacji antenowej jest zapewnienie odbioru radiowo-telewizyjnego w twoim domu. Jeśli instalacja zawodzi, z tego powodu tracisz połączenie, a na ekranie twojego telewizora wyskakuje komunikat: „BRAK SYGNAŁU SPRAWDŹ INSTALACJĘ ANTENOWĄ I PODŁĄCZENIE SYGNAŁU DO WEJŚCIA LNB” (Cyfrowy Polsat).
Przyczyną, jak w powyższym przypadku, mogą być pogorszone warunki atmosferyczne: silne opady deszczu, śniegu lub porywisty wiatr. W tym wypadku awaria może potrwać dłużej i sygnał może samoistnie powrócić, gdy tylko polepszą się warunki na zewnątrz.
Jeśli to nie wina zmiennej pogody warto zajrzeć do puszki antenowej, czyli miejsca, gdzie podłączony został kabel. Sprawdź, czy jest on dobrze przymocowany lub czy nie jest uszkodzony. Zwróć uwagę na styki – jeśli pokryte są śniedzią, należy je wyczyścić. Najlepiej użyć do tego drobnego pilnika. Jeśli nie posiadasz takiego, nada się też kawałek papieru ściernego.
Zobacz: Cyfrowy Polsat w Niemczech? Gdzie kupić, jakie ustawienia?
Cyfrowy Polsat – brak sygnału? Sprawdź podłączenie do wejścia Lnb
Widzisz, któryś z poniższych ostrzeżeń na ekranie swojego telewizora?
- Cyfrowy Polsat: brak sygnału sprawdź instalację antenową i podłączenie sygnału do wejścia LNB
- zwarcie LNB, sprawdź połączenie lub konfigurację dekodera
- brak lub niska jakość sygnału z anteny satelitarnej
Jeśli, w twoim przypadku, wyświetla się inny komunikat niż pierwszy podany wyżej, musisz sprawdzić podłączenie do wejścia LNB.
LNB, czyli niskoszumowy konwerter blokowy, to urządzenie odbiorcze telewizji satelitarnej. Urządzenie zbiera fale radiowe z anteny i konwertuje je na sygnał, który z kolei jest przesyłany kablem do odbiornika wewnątrz domu. Jeśli nie jesteś pewny gdzie szukać niskoszumowego konwertera blokowego – podpowiadamy, jest to małe urządzenie umieszczone na twojej antenie.
Przed jego sprawdzeniem pamiętaj o wyłączeniu odbiornika telewizji satelitarnej i odłączenia go od głównego gniazdka zasilania. Na początek sprawdź wizualnie stan techniczny konwertera. Jeśli z zewnątrz widzisz uszkodzenie i pęknięcia – konieczna jest wymiana, ponieważ woda, która mogła się dostać do urządzenia, przyczynia się do zwarcia i w konsekwencji do braku sygnału.
Ostatni przykładowy komunikat może świadczyć o całkowitej konieczności wymiany konwertera.
Brak sygnału na wejściu SAT 1 Cyfrowy Polsat
LNB z reguły posiada dwa wejścia antenowe (do konwertera są podłączone kable przy antenie). Całość stanowi jak gdyby dwa odbiorniki w jednej obudowie. Uszkodzenie jednego z wejść może skutkować komunikatem: „zwarcie na wejściu antenowym SAT 1” lub „brak sygnału na wejściu SAT 1” (w przypadku Cyfrowego Polsatu).
Co mogło być przyczyną uszkodzenia? Silny wiatr mógł naruszyć kabel przy antenie. Skutkiem braku sygnału może być także zniszczony całkowicie konwerter, który należy wymienić.
W poważniejszych przypadkach bez pomocy doświadczonego instalatora się nie obejdzie. Niestety. Chcąc zaoszczędzić i samemu usunąć usterkę, możemy tylko pogorszyć sytuację.
Nagły brak sygnału Cyfrowy Polsat
Od dłuższego czasu posiadasz Cyfrowy Polsat i pierwszy raz zmagasz się z nagłym brakiem sygnału? Śnieg może być tego przyczyną. Obfite opady przesypują antenę i konwerter pokrywą śnieżną co wpływa na jakość sygnału. Silny wiatr mógł przestawić antenę, co również skutkuje zanikiem sygnału. W każdym z wymienionych problemów nie ma przeszkód, by wymienić czynniki pogodowe jako główny powód. Co więc jeszcze można zrobić? Sprawdź dekoder – jest możliwe, że to w nim tkwi problem. Upewnij się, że wszystko jest poprawnie podłączone.
Nagły brak sygnału (Cyfrowy Polsat) nadal stanowi problem? Śnieg i inne czynniki pogodowe wykluczone. Konwerter sprawdzony. Dekoder też. W tej sytuacji warto wezwać fachowca, który szybko zlokalizuje usterkę i ją usunie. Nie warto tracić nerwów i za wszelką cenę, na własną rękę, próbować naprawić konwerter czy dekoder. Poproś o pomoc wykwalifikowanego instalatora.
Zobacz: Cyfrowy Polsat w Niemczech? Gdzie kupić, jakie ustawienia?