Ile kosztuje sprzątanie mieszkania?

Remont, przeprowadzka, generalne porządki – nie tylko do wielkich rezydencji zatrudniane są sprzątaczki – także w „normalnych” domach zdarza się, że konieczna jest do pomocy dodatkowa para rąk. Czy w takich sytuacjach lepiej wynająć firmę sprzątającą, a może zdecydować się na sprzątaczkę z ogłoszenia?

Każdemu z nas może się zdarzyć, że nie poradzi sobie z ogromem sprzątania własnego domu. Niektórzy posiadacze nieruchomości są zbyt zapracowani, by mieć czas na tak prozaiczne zajęcia lub wynajmują lokale i potrzebują do współpracy osób, które utrzymałyby lokale w czystości. Jak w takim razie dobrze ugryźć ten temat?

Ile kosztuje sprzątanie domu, czyli sprzątaczka czy firma?

To, ile za godzinę sprzątania jesteśmy w stanie „dać” osobie, która przyjdzie, jest uzależnione od kilku czynników. Przede wszystkim inaczej wyceniane jest często sprzątanie po budowie czy generalnym remoncie, a inaczej cotygodniowe ścieranie kurzy z półek. Do jednego i drugiego zadania będzie niezbędna osobna ekipa – dla przykładu sprzątanie po budowie cennikowo będzie droższe, jednak z pewnością lepiej wykona je kilkuosobowa firma niż staruszka dorabiająca do emerytury. Pytanie, ile za godzinę sprzątania nie jest więc najważniejsze. Ważniejsze jest, ile kosztuje godzina sprzątania w określonych warunkach.

Sprzątanie po budowie – cennik

Jak można się spodziewać, najdroższe będzie sprzątanie po budowie – cennik podpowiada, że niezależnie od województwa firma sprzątająca cennikowo weźmie za godzinę pracy nie mniej niż 40 złotych brutto i nie więcej, niż 50-kilka złotych. W przypadku sprzątania po budowie cennik, który tak wygląda, jest naprawdę atrakcyjny. To jeden z najbardziej żmudnych procesów, wymagających nieraz specjalnych, drogich specyfików chemicznych oraz sposobów na pozbycie się pozasychanego silikonu czy farb lub gipsu.

Cotygodniowe sprzątanie mieszkań – cennik

Posiadacze większych nieruchomości czy zwyczajnie osoby na co dzień zbyt zajęte, by zajmować się sprawami tak przyziemnymi, jak sprzątanie mieszkania, cenniki firm sprzątających znają niemal na pamięć. W przypadku indywidualnych zapotrzebowań oraz niezbyt dużej częstotliwości niektórzy decydują się na zatrudnienie osób ogłaszających się w ogłoszeniach. Zwykle są to osoby starsze, chcące dorobić do swojej emerytury lub odwrotnie – młode, zmuszone do szukania dodatkowego zarobku. Pozostaje pytanie, ile zarabia sprzątaczka – forum internetowe w tym temacie wręcz pękają w szwach od najróżniejszych historii. W kwestii tego, faktycznie ile zarabia sprzątaczka na forum ciężko jednak dociec prawdy – indywidualne umowy między pracownikiem a pracodawcą są zawsze dogadywane na miejscu, nie zawsze biorąc pod uwagę średnie miesięczne zarobki sprzątaczek w tym rejonie.

Sprzątanie klatek schodowych – ile zarabia sprzątaczka – forum odpowiada

Popularnym miejscem pracy osób sprzątających są bloki, kamienice oraz wielkie biurowce, szczególnie w dużych miastach. Nie zawsze jednak oferowane warunki zatrudnienia i to, ile zarabia sprzątaczka, również na forum, jest jednoznaczne i ujednolicone. Pojawiają się głosy, że sprzątaczka średnio zarabia około 2 500 złotych brutto – mediana uwzględnia jednak różny typ zatrudnienia i niejednolity czas pracy. Inne stawki oferowane są bogatszych częściach miast i w większych firmach; firma sprzątająca w cenniku dla większych klientów posiada także koszt odpowiedniego sprzętu, na czym korzystają sami zatrudnieni. Oznacza to, że nie zawsze praca osoby sprzątającej jest bardzo żmudna.

Osoba sprzątająca czy firma sprzątająca – cenniki

To, ile kosztuje sprzątanie domu, biura czy klatki schodowej często uzależnione jest od samych warunków i zakresu usługi, jakiej potrzebujemy. Sprzątanie mieszkań w cenniku firm podzielone jest zwykle na metraż; małe mieszkania zostaną sprzątnięte za około 200 złotych, większe – do 300 złotych, a te powyżej siedemdziesięciu metrów kwadratowych liczone są zwykle około 350-400 złotych. W sprzątaniu domu cena za godzinę nie jest podawana ze względu na wygodę jednej i drugiej strony – dlatego podawana jest całościowa cena za sprzątanie mieszkań. Z tej opcji zwykle korzystają osoby posiadające lokal na wynajem.

Ile za godzinę sprzątania, czyli kogo wybrać?

Część osób ze względu na chęć zaoszczędzenia paru groszy na sprzątaniu mieszkania, widząc cenniki firm sprzątających decyduje się na wynajęcie kogoś z ogłoszenia. Nie zawsze jest to dobry pomysł – kwalifikowane osoby sprzątające można legalnie zatrudnić jedynie za pośrednictwem sprawdzonych firm sprzątających – ceny, jakie są w nich proponowane, uwzględniają nie tylko gwarancję doświadczenia oraz dobrze wykonanej pracy, ale i profesjonalne środki czyszczące. To w wielu przypadkach zmienia punkt widzenia właścicieli mieszkań i pogląd na to, ile kosztuje godzina sprzątania.

Zobacz też:

Jakub Borowiecki
Jakub Borowiecki
Od lat związany z branżą budowlaną. Ukończył studia architektoniczne w Warszawie, w wolnej chwili lubi majsterkować w swoim warsztacie.

Podobne artykuły

Komentarze

Najpopularniejsze