Jak kłaść płytki elewacyjne?

Chcesz przyozdobić swoją elewację klinkierem, ale nie jesteś pewien jak się za to zabrać? W poniższym artykule zebraliśmy wszystkie potrzebne informacje, dzięki którym dowiesz się na ten temat więcej. Zapoznaj się z nim, jeżeli chcesz, by Twoje płytki elewacyjne dobrze się prezentowały i stanowiły ozdobę dla Twojego domu przez wiele lat. 

Płytki elewacyjne – co trzeba na ich temat wiedzieć? 

Klinkier to materiał, który świetnie imituje cegłę i nie potrzebuje wymagających zabiegów pielęgnacyjnych. Dzięki temu wygląda świetnie przez bardzo długi czas i nie pochłania żadnych dodatkowych nakładów finansowych potrzebnych do odnawiania czy odmalowywania elewacji. Z tego powodu cieszy się w budownictwie ogromną popularnością, która z roku na rok staje się jeszcze większa.

Płytki elewacyjne mogą być kładzione niemal na każdym materiale konstrukcyjnym. W tym zarówno ścianach ocieplonych, jak i pozbawionych ocieplenia. W przypadku powierzchni styropianowych lub pokrytych wełną należy użyć dodatkowych elementów zabezpieczających, takich jak siatka zbrojąca. 

Sama płytka klinkierowa elewacyjna nie różni się specjalnie od swojego odpowiednika stosowanego we wnętrzach. Podczas jej montażu należy jednak używać innych klejów i spoiw, które będą przystosowane do funkcjonowania w skrajnych warunkach pogodowych. 

Źródło: https://www.feldhaus.pl/produkty/c/plytki-klinkierowe

Płytki elewacyjne i ich kładzenie – krok po kroku 

Niezależnie od tego, na jaki materiał mają być kładzione płytki elewacyjne, trzeba zadbać wcześniej o odpowiednie przygotowanie jego powierzchni. W innym wypadku efekt może okazać się nietrwały i klinkier zacznie odpadać. Ściana musi być równa i sucha, a także pozbawiona zabrudzeń, kurzu, tłuszczu oraz ubytków. Dla uzyskania lepszej przyczepności można ją dodatkowo zagruntować. 

Płytki elewacyjne wymagają zastosowania specjalistycznego kleju, który należy nakładać precyzyjnie i bez pozostawiania ubytków. Nie można przesadzać także z jego ilością. Przed przyklejeniem do niego klinkieru warto wyznaczyć na nim linie pomocnicze, dzięki którym łatwiej będzie utrzymać poziom. Należy również pamiętać, by przy dokładaniu kolejnych płytek zostawić między nimi miejsce na fugi. 

Po przyklejeniu klinkieru należy uzupełnić wszystkie szczeliny fugami, usuwając przy tym nadmierną ilość preparatu. Po wszystkim należy zabezpieczyć powierzchnię przed wilgocią (na przykład za pomocą folii) i zostawić na około dwa tygodnie. 

Dobrej jakości płytka klinkierowa – gdzie kupić?

Na ostateczny efekt wpływa nie tylko precyzja montażu, ale także jakość samych płytek elewacyjnych. Z tego powodu warto kupować je u sprawdzonych dostawców oraz producentów, którzy cieszą się dobrą branżową opinią i odpowiednim doświadczeniem. 

Jeżeli interesują Cię najlepsze wyroby klinkierowe, mamy coś, co na pewno przypadnie Ci do gustu. Sprawdź bogatą ofertę producenta Feldhaus. To największy producent tego rodzaju materiałów w Europie. Sprzedaje płytki elewacyjne w bardzo wielu wzorach i korzystnych cenach. 

Zachęcamy do zapoznania się z pełnym asortymentem. Na pewno znajdziesz w nim produkty, które przypadną Ci do gustu.

Artykuł sponsorowany

Jakub Borowiecki
Jakub Borowiecki
Od lat związany z branżą budowlaną. Ukończył studia architektoniczne w Warszawie, w wolnej chwili lubi majsterkować w swoim warsztacie.

Podobne artykuły

Komentarze

Najpopularniejsze