Kiedy nawozić tuje i jak o nie dbać?

Tuje to bez wątpienia najczęściej spotykane w polskich ogrodach rośliny zimozielone. Dekoruje się nimi tarasy i tworzy żywopłoty. Aby prezentowały się w pełnej klasie, należy odpowiednio o nie dbać, a przede wszystkim wiedzieć, kiedy nawozić tuje. Wydawać by się mogło, że tuje to rośliny niemal bezobsługowe. Niemniej widać, że w jednych ogrodach prezentują się lepiej niż w innych. Co należy wiedzieć o pielęgnacji tui?

Pierwsze kroki – kiedy nawozić tuje po wsadzeniu?

W przypadku tui, podobnie jak w przypadku innych iglaków, możliwe jest sadzenie przez cały okres wegetatywny. Warto jednak wiedzieć, że z pierwszym nawożeniem najlepiej trochę odczekać i nawozić dopiero w momencie, kiedy sadzonki dobrze się ukorzenią.

Tuje to bardzo popularne rośliny ozdobne. Decydują się na nie zarówno osoby, które mają rękę do ogrodów, jak i początkujący, którzy chcieliby mieć piękny ogród bez dużego nakładu pracy. Warto wiedzieć, że tuje mają wiele odmian. Różnią się one między sobą, jednak większość sprawdzi się w ogrodach i w donicach na tarasie.

Chociaż tuje nie są roślinami wymagającymi wielu zabiegów pielęgnacyjnych, istnieje kilka rzeczy o których nie można zapominać. Szczególnie na początku, kiedy zależy nam na szybkim wzroście i estetycznym zagęszczeniu krzewów, ważne jest nawożenie.

Nawożenie tui – kiedy jest najlepszy czas?

Podstawowym pytaniem, jakie należy sobie zadać, kiedy decydujemy się na posadzenie tui jest: kiedy nawozić tuje po posadzeniu? Wiedza o tym, do kiedy można nawozić tuje jest niezbędna, aby nawożenie przyniosło pożądane efekty. Ogromne znaczenie ma także wybór odpowiedniego nawozu do tui.

Niewiele osób ma w swoich ogrodach bardzo żyzną glebę. Jednak nawet w takim przypadku składniki pokarmowe wyczerpują się. Z tego względu konieczne jest nawożenie. W przypadku tui najlepiej sprawdza się nawożenie trzy razy w roku: wiosną, latem i jesienią. Kiedy nawozić tuje na wiosnę? Najlepiej w kwietniu, a najpóźniej na początku maja. Latem poleca się dodać do gleby nawóz w okolicy lipca, z kolei jesienne nawożenie to przełom września i października.

Warto wiedzieć, jak ważne jest pierwsze w sezonie nawożenie tui i pamiętać o tym, kiedy nawozić tuje po zimie. Zaleca się, aby nawóz do tui w sezonie wiosennym posiadał wysoką zawartość azotu. Z kolei w okresie jesiennym – azotu w nawozach należy unikać. Powoduje on bowiem wzmożony wzrost pędów, a spowalnia drewnienie. W okresie jesiennym warto zapewnić tujom nawóz zawierający fosfor i potas.

Pielęgnacja i nawożenie – jak dbać o tuje?

Wiemy już kiedy nawozi się tuje i jakie są najlepsze nawozy. Ta forma pielęgnacji roślin zapewni tujom wszelkie niezbędne składniki mineralne, odżywi je oraz wpłynie na szybkość wzrostu i zagęszczania się rośliny. Warto wiedzieć, że istnieją różne formy nawozów. Wymienić należy:

· granulat, który rozsypuje się pod roślinami,

· nawóz w płynie – w odpowiedniej proporcji dodaje się do wody do podlewania,

· od czasu do czasu można zasilić roślinę także szczepionką mikoryzową.

Nawożenie to jednak nie jedyny sposób na pielęgnację tui w ogrodzie. Nawet jeśli będziemy pamiętać, kiedy nawozić tuje na jesień, a zapomnimy o innych zabiegach, tuje nie będą wyglądały tak pięknie, jak to możliwe. Zabiegiem niezbędnym do utrzymania tui w dobrej formie jest ściółkowanie. Zwykle wykorzystuje się w tym celu korę sosnową. Ważne, aby materiał miał kwaśny odczyn, najlepiej ok. 5 pH.

Przycinanie roślin to kolejny zabieg, o którym nie mogą zapomnieć właściciele ogrodu z tujami. Tuje, w zależności od kształtu i odmiany, przycina się 2 do 3 razy w roku. Należy także regularnie usuwać wyschnięte i zainfekowane pędy. Uformowanie tui jest istotne niezależnie od tego czy tworzą żywopłot, czy są też częścią skarpy lub klombu w ogrodzie.

Kiedy nawozić tuje Szmaragd i inne odmiany?

W zależności od odmiany, różni się nieco pielęgnacja tui. Generalnie zasady dotyczące nawożenia tui są podobne. Wiele osób zastanawia się, kiedy nawozić tuje Szmaragd? To najpopularniejsza odmiana tui i nawozi się ją wiosną, latem i jesienią. Tuja Szmaragd jest odporna na warunki pogodowe. Jednak, aby rosła szybko, odznaczała się pięknym kolorem i gęstością, należy pamiętać, kiedy nawozić tuję, a także obowiązkowo ją przycinać.

Tuja Danica to niewielka odmiana tui, którą można pięknie uformować w formę przypominającą kulę. Z kolei tuja Teddy nie rośnie duża i pięknie nadaje się do niewielkich kompozycji. Osiąga wysokość do 30 cm i pięknie formuje się w kulisty kształt. Jak widać, tuje mogą się znacznie różnić między sobą, warto więc wybrać gatunek odpowiadający naszym potrzebom.

Pamiętając, kiedy nawozić tuje na wiosnę, jesień i lato, a także dobierając odpowiednią pielęgnację oraz rodzaj nawozu właściwie dbamy o tuje. Mogą stanowić ozdobę ogrodu albo tworzyć piękny i praktyczny żywopłot. Zdrowe i odżywione tuje odwdzięczą się pięknym wyglądem!

Jakub Borowiecki
Jakub Borowiecki
Od lat związany z branżą budowlaną. Ukończył studia architektoniczne w Warszawie, w wolnej chwili lubi majsterkować w swoim warsztacie.

Podobne artykuły

Komentarze

Najpopularniejsze