Grzejniki elektryczne. Czy są opłacalne?

W ostatnich miesiącach wielu z nas skarży się na duży wzrost cen energii oraz prądu, co ma związek z niekorzystną sytuacją gospodarczo-polityczną na świecie. Statystyki podają, że rachunek za prąd w 2022 roku wzrósł o ok. 24% w stosunku do poprzedniego roku.

Polski rząd wychodzi z inicjatywą zamrażania prądu, wprowadzając limity zużycia (2000 kWh2600 kWh-3000 kWh).Jeśli nie przekroczymy powyższych progów, możemy liczyć na zamrożenie cen energii i stawkę z 2022 roku. W innym wypadku (po przekroczeniu limitu), cena będzie liczona według nowych stawek z 2023 roku. Są to podwyżki o 180%, niektóre prognozy mówią nawet o skali 300%!

Co robić w tej trudnej sytuacji, biorąc pod uwagę trwający sezon jesienno-zimowy oraz wiele budynków z tzw. kategorii starszego budownictwa z przestarzałą technologią. Jednym z rozwiązań jest zakup grzejników elektrycznych, które pomogą efektywne obniżyć rachunki domowe.  

Jak wybrać energooszczędny grzejnik?

W ofercie sklepowej jest kilka rodzajów grzejników. Do najbardziej popularnych należą m.in. grzejniki konwektorowe i olejowe. Różnią się mocą, sposobem ogrzewania, wyglądem:

Grzejnik konwektorowy

Ten rodzaj grzejnika podnosi temperaturę w pomieszczeniu, dzięki ogrzewaniu powietrza, które przepływa wokół znajdujących się wewnątrz obudowy grzałek – Seria Termoglass marki VOLT  POLSKA. Jedną z największych jego zalet jest to, że powietrze jest ocieplane zaraz po uruchomieniu sprzętu. Grzejnik posiada wbudowany aluminiowy element grzejny w kształcie litery X, pozwalający osiągnąć lepsze parametry grzejne niż typowe grzejniki z grzałką grzebieniową. Na energooszczędność i opłacalność grzejnika elektrycznego Termoglass marki VOLT POLSKA wpływa tryb ECO. Co to oznacza? Pracując w tym trybie urządzenie maksymalnie wykorzystuje energię i pozwala obniżyć koszty. Jeżeli całkowita moc grzejnika wynosi 1600W, w trybie ECO moc grzejnika wyniesie 800W.

Grzejnik olejowy

Nasz grzejnik olejowy (m.in. Seria 2500W Wi-Fi SMART BLACK 11 ŻEBEREK)to elegancki grzejnik elektryczny wypełniony olejem, który podgrzewany jest przez elektryczne grzałki umieszczone wewnątrz urządzenia. Na jego energooszczędność wpływa to, że oddaje ciepło nawet po zakończonej pracy, czyli wtedy gdy nie jest podłączony do prądu. Emituje przyjemne ciepło, nie wysusza powietrza, można nim ogrzać duże pomieszczenie. Urządzenie charakteryzuje się designem vintage, przypomina tradycyjny kaloryfer z żeliwnymi żeberkami.Jaka moc grzejnika elektrycznego?

Jeśli chcemy dobrać optymalną moc grzejnika elektrycznego do ogrzania określonej powierzchni, warto skorzystać z prostego i praktycznego wzoru:

PG (Powierzchnia grzewcza) x P (powierzchnia pomieszczenia) = Moc grzejnika

Przykładowo:

Przyjmijmy, że zapotrzebowanie grzewcze na każdy metr kwadratowy pomieszczenia o wysokości 2,8 metra wynosi 85W (m.in. w nowych, lepiej ocieplonych budynkach). My potrzebujemy ogrzać średniej wielkości salon o powierzchni 20 metrów kwadratowych. Mnożymy zapotrzebowanie grzewcze (85W) i powierzchnię pomieszczenia:

85Wx20m = 1700W

Zatem, w naszym salonie idealnie sprawdzi się grzejnik o mocy 1700W.

Artykuł sponsorowany

Jakub Borowiecki
Jakub Borowiecki
Od lat związany z branżą budowlaną. Ukończył studia architektoniczne w Warszawie, w wolnej chwili lubi majsterkować w swoim warsztacie.

Podobne artykuły

Komentarze

Najpopularniejsze