Lacobel – opinie. Co to jest? Cena za m2

W dzisiejszych czasach wnętrza o nowoczesnym wyglądzie cieszą się większym uznaniem, a co za tym idzie – więcej osób stawia na wysoki standard wykończenia wnętrz. W przypadku takich pomieszczeń, jak kuchnia czy łazienka można często zauważyć na ścianach lacobel. Przy remoncie mieszkania warto wiedzieć, co to jest i jaka jest cena za m2.

Lacobel – co to jest? 

W sieci można zauważyć na forach budowlanych, że wiele osób zastanawia się, czy wybrać lacobel czy szkło hartowane do kuchni. O ile szkło hartowane jest większości dobrze znane, to lacobel stanowi często nieznane pojęcie, mimo że pewnie większość miała już z nim styczność. Co to jest, zatem lacobel? 

Najprościej mówiąc, jest to rodzaj szkła. Dokładnie jest to gładka tafla szkła, która powstaje dzięki nowoczesnej technologii float. Od standardowego szkła hartowanego lacobel różni się grubością, wytrzymałością i ceną. Lacobel powstaje w wyniku sklejenia przynajmniej podwójnej warstwy folii i szkła. Może być produkowany w różnych kolorach, grubościach i rozmiarach, a także w wersji wzorzystej. 

Sprawdź: Czarna lodówka w kuchni — czy warto ją kupić?

Wybierając lacobel na wymiar do pomieszczania warto mieć na uwadze, że różne grubości szkła będą lepiej sprawdzały się w określonych warunkach. Oto, jakie są możemy wybrać oraz gdzie najlepiej sprawdzą się do montażu: 

  • 4 mm – wykorzystywane w celach ozdobnych, najczęściej na ścianach w kuchni. Jednak nie radzi sobie z bardzo niskimi i bardzo wysokimi temperaturami;
  • 6 mm – szkło stosowane jako wypełnienie mebli lub dekoracja ścienna. Cechuje się wysoką odpornością na zarysowania;
  • 8 mm i więcej – szkło odporne na uszkodzenia, o dużej wytrzymałości. Sprawdza się w trudnych warunkach.

Lacobel czy szkło hartowane do kuchni? 

Wiadomo już, co to jest lacobel, ale gdzie znajduje on zastosowanie? Najczęściej w takich pomieszczeniach, jak łazienki czy kuchnie, gdzie zastępuje standardowe płytki na ścianach. Na rynku dostępne są także meble z wypełnieniem z lacobelu, dzięki czemu zyskują one lustrzaną powłokę ze szkła. W ostatnim czasie popularne są szafy lacobel. Opinie wskazują, że ich popularność wzrasta i mają one wiele plusów użytkowych. 

Jednak wiele osób ma problem z wyborem materiału do kuchni – czy lacobel czy szkło hartowane. Oba materiały są podobne, ale mają różne właściwości. Lacobel nie jest tak twardy i odporny na uszkodzenia, jak szkło hartowane, szczególnie jego cieńsze wersje. Jeżeli w kuchni chcemy wstawić lacobel na wymiar to warto wybierać grube szkło z dodatkowych wzmocnieniem i zabezpieczeniem. Dzięki temu, szkło będzie w stanie wytrzymywać duże obciążenie i będzie odporne na zarysowania. Według opinii czarny lacobel w kuchni sprawdza się dobrze i jest funkcjonalny, ale równie dobrze sprawdzi się także w innych kolorach – wybór w tej kwestii jest duży. Lacobel jest funkcjonalny w kuchni, ponieważ łatwo utrzymać go w czystości. Dodatkowo, w przypadku zbicia wersje szkła zabezpieczone folią polipropylenową nie kruszą się i nie osypują, lecz kawałki szkła pozostają przyklejone do folii.

Sprawdź: Jaka klimatyzacja do mieszkania 50m2?

Lacobel – cena za m2 

W sieci można często natknąć się na pytania o cenę lacobelu. Podobnie, jak większość tego typu materiałów jest on sprzedawany na metry, gdyż można także wykonywać z niego meble i wykończenia na wymiar. Okazuje się przy tym, że lacobel ma najniższą cenę za m2, choć jest ona odpowiednio wyższa, gdy chodzi o cenę z montażem. 

Cena za m2 lacobelu waha się między 150-160 zł. Jednak na wysokość ceny wpływają dodatkowo takie parametry, jak kolor, wzór, kształt czy grubość szkła. Koszt będzie wzrastał proporcjonalnie do wybranych urozmaiceń i dodatkowych cech, np. droższy będzie ozdobny szlif lub płyta z wyciętymi już otworami. W efekcie lacobel szlifowany z nadrukiem UV może kosztować nawet ponad 300 zł. Osobno wyceniany jest także montaż szkła. 

Lacobel – cena z montażem 

W przypadku ceny z montażem należy wziąć pod uwagę, że płacimy wtedy nie tylko za materiały, ale za czas i tzw. robociznę. Najczęściej montaż to dodatkowe kilkaset złotych. Jednak ostateczna cena z montażem zależy od oferty firmy, wielkości powierzchni do wyłożenia czy poziomu trudności montażu. 

Według opinii użytkowników lacobel nie należy do trudnych w zamontowaniu, ale należy z nim obchodzić się ostrożnie ze względu na niską lub średnią wytrzymałość. Można także samodzielnie zamontować lacobel, a najłatwiejszą metodą według opinii jest klejenie. W takim przypadku wykorzystuje się klej do luster. 

Można także lacobel mocować na aluminiowych szynach lub śrubach. Warto jednak pamiętać o tym, by otwory powstały na etapie produkcji płyty na wymiar. Samodzielne wykonanie otworów może doprowadzić do uszkodzenia szklanej płyty. Niestety, w takim przypadku konieczne jest wymienienie całej płyty. Ostatnim ze sposobów montażu lacobelu są odstępy – płytę umieszcza się na gumowych podkładkach, dzięki czemu tworzy się minimalna przestrzeń między szkłem i ścianą. Taką formę montowania wykorzystuje się najczęściej w przypadku stosowania podświetleń szkła. 

Sprawdź: Jak zamontować drzwi ażurowe do ściany?

Lacobel – opinie 

W sieci lacobel cieszy się w większości pozytywnymi opiniami. Użytkownicy chwalą jego różnorodność i atrakcyjną cenę. Wiele osób jest zadowolonych z możliwości wyboru koloru i wzoru na szkle oraz tego, że w obu przypadkach zachowują one swoją intensywną barwę. 

Z kolei opinie o czarnym lacobelu w kuchni chwalą jego funkcjonalność i estetyczny wygląd. Szkło dobrze się prezentuje i jest łatwe w utrzymaniu w czystości, gdyż powierzchnię łatwo wyczyścić. W większości przypadków użytkownicy są zadowoleni także z wytrzymałości czarnego lacobelu w kuchni. Opinie niektórych użytkowników jednak zarzucają temu rodzajowi szkła, że jest kruche i mało wytrzymałe. Poza tym, minusem jest, że w przypadku uszkodzenia powierzchni należy wymienić całą płytę, a nie fragment. Warto pamiętać jednak, że w przypadku montowania lacobelu w trudnych warunkach (gdzie łatwo o zarysowania, uszkodzenia, duże obciążenie czy zmianę temperatur) warto wybierać te wersje z dodatkowym zabezpieczeniem oraz grubsze. 

Czarny lacobel w kuchni – opinie, szafa lacobel – opinie 

Lacobel jest popularny nie tylko, jako zamiennik płytek na ścianę, ale także w formie mebli. Często stosuje się go w formie wykończenia blatów, stołów, szafek. Według opinii szafa lacobel jest funkcjonalna i estetyczna. Łatwo ją dopasować do różnego rodzaju wnętrz, a poza tym prezentuje się stylowo i nowocześnie. Meble dobrze odbijają światło, dzięki czemu dają złudzenie optyczne, że pomieszczenia są większe i jaśniejsze. Opinie o szafie lacobel i meblach lacobel wskazują, że ich gładka powierzchnia jest łatwa do utrzymania w czystości. Dodatkowo, istnieje możliwość zastosowania powłoki antybakteryjnej w przypadku blatów i stołów.

Jakub Borowiecki
Jakub Borowiecki
Od lat związany z branżą budowlaną. Ukończył studia architektoniczne w Warszawie, w wolnej chwili lubi majsterkować w swoim warsztacie.

Podobne artykuły

Komentarze

Najpopularniejsze