Ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania od zalania? Sprawdzamy ceny

Ubezpieczenie własnego mieszkania nie jest obowiązkowe, ale warto się na nie zdecydować, bo pieniądze z polisy pozwolą na wykonanie remontu po zalaniu lub zakup sprzętu zniszczonego w czasie awarii. Takie zdarzenie losowe może przytrafić się każdemu. Awaria pralki, pęknięta rura, problem z cieknącym kaloryferem to najczęstsze przyczyny zalania mieszkania, których nikt nie jest w stanie przewidzieć. 

Sprawdź z nami, jak kupić ubezpieczenie mieszkania od zalania mieszkania, by w razie awarii móc wykorzystać środki z polisy ubezpieczeniowej oraz ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania od zalania. 

Ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania do zalania – kalkulator cen

Ubezpieczenie na wypadek zalania mieszkania najczęściej zawiera się w podstawowej wersji ubezpieczenia zaraz obok pożaru oraz następstw gradobicia i wichury. Dlatego też zwykle nie trzeba ponosić dodatkowych kosztów poza standardową wysokość polisy, aby otrzymać ubezpieczenie w podstawowym wariancie. 

Składkę ubezpieczeniową można w łatwy sposób wyliczyć w kalkulatorze polis. Wystarczy podać kilka danych, na podstawie których program automatycznie obliczy wysokość składki nawet w kilkunastu towarzystwach. W niektórych z nich można opłacić polisę w dwóch ratach, przy czym czasem zdarza się, że wtedy całość wychodzi drożej niż przy płatności jednorazowej. 

Od czego zależy wysokość składki ubezpieczeniowej? 

W większości towarzystw ubezpieczeniowych wysokość składki determinuje wartość domu lub mieszkania. Im więcej warte jest mieszkanie, tym wyższa będzie składka, bo więcej środków potrzeba na odtworzenie go po zdarzeniu losowym typu zalanie albo pożar. Poza tym na wysokość składki będą mieć wpływ:

  • lokalizacja
  • stopień zabezpieczeń antywłamaniowych
  • konstrukcja i wiek budynku

Z kolei to, ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania od zalania, zależeć będzie także od tego, za co zapłaci ubezpieczyciel po zalaniu mieszkania. 

Polisy ubezpieczeniowe od zalania mogą obejmować zasadniczo dwa obszary:

  • mury i elementy stałe (to zwykle zawiera podstawowy wariant ubezpieczenia)
  • mienie ruchome, czyli wyposażenie typu sprzęt sportowy, AGD, RTV, książki (w niektórych towarzystwach trzeba dodatkowo zapłacić, by po zalaniu otrzymać środki z polisy na wymianę zalanych urządzeń i innych wartościowych rzeczy)
Tabela z kosztami ubezpieczeń źródło: ubezpieczeniemieszkania.pl

Ubezpieczenie od zalania – o co warto zapytać

Każda polisa ubezpieczeniowa opiera się na dokumencie nazywanym OWU (ogólne warunki ubezpieczenia). To tam dokładnie napisane będzie, za co zapłaci ubezpieczyciel, kiedy dojdzie do zalania mieszkania. 

Poza tym, że warto sprawdzić, czy polisa obejmuje także szkody na domowym sprzęcie, warto dowiedzieć się, czy dotyczy także:

  • usuwania szkód po akcji gaśniczej (nawet jeśli pali się kuchenka, zalana może zostać większość mieszkania, a ubezpieczenie od pożaru niekoniecznie obejmuje likwidację szkód z tego tytułu),
  • pokrycia kosztów wyprowadzki na czas remontu (home assistance),
  • koszt usunięcia przyczyn awarii, np. wezwanie hydraulika. 

Ubezpieczenie od zalania a od powodzi

Towarzystwa ubezpieczeniowe wyraźnie rozróżniają zniszczenia spowodowane zalaniem od tych wywołanych przez powódź. Dla ubezpieczyciela to dwa odrębne zdarzenia. Jeśli mieszkanie ubezpieczone jest tylko na wypadek powodzi, jego właściciel nie otrzyma odszkodowania, gdy będzie mieć awarię pralki. 

Powódź to zalanie spowodowane przez warunki atmosferyczne i prawie zawsze trzeba dokupić takie ubezpieczenie osobno. Zalanie zaś ma przyczyny wewnętrzne: awaria sieci lub sprzętu albo nieuwaga domowników. 

Artykuł sponsorowany

Jakub Borowiecki
Jakub Borowiecki
Od lat związany z branżą budowlaną. Ukończył studia architektoniczne w Warszawie, w wolnej chwili lubi majsterkować w swoim warsztacie.

Podobne artykuły

Komentarze

Najpopularniejsze