Wygodny prysznic z brodzikiem? To możliwe! Sprawdź i dobierz odpowiednie wymiary

Prysznic z brodzikiem to element wyposażenia, który zapewni wysoką wygodę codziennego użytkowania, jednocześnie zajmując niewiele miejsca. Dzięki temu świetnie sprawdzi się on zarówno w małych pomieszczeniach sanitarnych, jak i w dużych łazienkach domów jednorodzinnych. Ważne jest jednak, by nie spieszyć się z podjęciem decyzji, tylko poświęcić trochę czasu na kupienie odpowiedniego modelu. Jak zatem wybrać idealny prysznic z brodzikiem?

Prysznic z brodzikiem musi być ergonomiczny! 

Łazienka powinna być miejscem, które jest nie tylko gustownie urządzone, lecz również zapewnia odpowiednio wysoką ergonomię wszystkim korzystającym z niej domownikom. 

Zasada ta w szczególności dotyczy znajdującego się w niej prysznica z brodzikiem – jest to w końcu wyposażenie, którego używa się każdego dnia. Powinien on zapewniać możliwość łatwego wejścia do środka kabiny, a także odpowiednio dużą ilość wolnego miejsca w jej wnętrzu. Zasada ta dotyczy zarówno szerokości brodzika, jak i jego głębokości. 

Co więcej, wysokie osoby powinny zwrócić także uwagę na długość samej kabiny. Niektóre modele są wyposażone w przeszklenia o wysokości zaledwie 170 cm, powodując konieczność brania prysznica w pozycji pochylonej. 

Ciekawym rozwiązaniem są także prysznice z brodzikami wyposażonymi w siedzisko, znacząco ułatwiające czynności higieniczne dzieciom oraz osobom w podeszłym wieku. Jest jednak ważne, by powierzchnia siedziska została pokryta antypoślizgowym materiałem, który zapobiegnie poślizgnięciu się lub nagłej utracie równowagi. 

płytki prysznic z brodzikiem

Głęboki czy płytki prysznic z brodzikiem? 

Kolejnym ważnym do rozważenia dylematem jest głębokość brodzika. Parametr ten będzie przede wszystkim wpływać na łatwość korzystania z wnętrza kabiny prysznicowej. 

Im większa będzie głębokość brodzika, tym trudniej będzie do niego wejść lub z niego wyjść. Niskie ścianki nie będą stanowić trudnej do pokonania bariery, co z pewnością docenią osoby borykające się z problemami z mobilnością lub kontuzjami. Ułatwi to także dbanie o higienę czworonożnych przyjaciół, pozwalając w łatwy sposób wprowadzić je do wnętrza kabiny. Prysznic z płytkim brodzikiem doskonale komponuje się też z wystrojem samej łazienki, nadając jej nowoczesnego, minimalistycznego wyglądu. 

Niestety, rozwiązanie to jest niepozbawione wad. Wysokość ścianek płytkiego brodzika ma zazwyczaj od 3 do 5 cm, zwiększając ryzyko zachlapania sąsiadującej z prysznicem podłogi. Tego rodzaju brodziki często wymagają też odpowiedniego przygotowania posadzki łazienki, co zwiększa koszty instalacji i utrudnia regularne czynności konserwacyjne. 

Z drugiej strony spektrum znajdują się klasyczne prysznice z pełnowymiarowymi brodzikami, których głębokość waha się w przedziale od 5 do 30 cm. Praktycznie uniemożliwiają one rozchlapywanie wody wokół kabiny, co z pewnością docenią rodzice małych dzieci. 

Prysznic z brodzikiem głębokim jest także banalnie prosty w instalacji i nie wymaga modyfikacji podłogi łazienki. Wystarczy tylko postawić go na powierzchni posadzki, a następnie podłączyć do instalacji hydraulicznej i odpowiednio zaizolować. 

prysznic z brodzikiem

Jaki kształt powinien mieć prysznic z brodzikiem? 

Kupując prysznic z brodzikiem, niezbędne będzie podjęcie decyzji dotyczącej konstrukcji kabiny. Do najpopularniejszych rodzajów zdecydowanie należą warianty o kształcie:

  • kwadratu – modele te doskonale sprawdzą się w małych łazienkach, pozwalając efektywnie wykorzystać każdą dostępną przestrzeń;
  • prostokąta – tego rodzaju prysznice zapewniają znacznie większą swobodę ruchu w kabinie, a także umożliwiają zamontowanie w niej praktycznej półki na kosmetyki;
  • półokrągłego czworokąta – prysznic z brodzikiem w tym kształcie zapewnia zdecydowanie największą ergonomię kąpieli, a także ułatwia wejście do środka kabiny.

Czasami można spotkać się również z prysznicami, których kabina wraz z brodzikiem jest wykonana w kształcie okręgu lub półokręgu. Modele te są dedykowane w szczególności osobom, które szukają nietuzinkowych rozwiązań aranżacyjnych, a także posiadają łazienki o dużej powierzchni użytkowej. 

Jakie są optymalne wymiary prysznica z brodzikiem? 

Rozmiar prysznica z brodzikiem powinien zostać dopasowany przede wszystkim do indywidualnych preferencji. Można jednak śmiało powiedzieć, że im większa będzie kabina, tym bardziej komfortowa stanie się sama kąpiel. Dlatego też warto, jeśli to tylko możliwe, wygospodarować w łazience nieco więcej przestrzeni i zdecydować się na zakup prysznica z brodzikiem o większych wymiarach. 

Świetnym tego przykładem mogą być półokrągłe kabiny prysznicowe o wymiarach 90 × 90 cm oraz wysokości przekraczającej 190 cm. Zapewnią one świetną ergonomię i pozwolą w komfortowy sposób kąpać się nawet wysokim osobom. 

Z kolei w nowoczesnych łazienkach o dużej powierzchni warto postawić na prostokątne kabiny prysznicowe z brodzikiem o wymiarach 80 × 100 cm lub 80 × 120 cm. Te luksusowe warianty zapewnią optymalną przestrzeń we wnętrzu kabiny, umożliwiając pełne zrelaksowanie się po ciężkim dniu.

Artykuł sponsorowany.

Jakub Borowiecki
Jakub Borowiecki
Od lat związany z branżą budowlaną. Ukończył studia architektoniczne w Warszawie, w wolnej chwili lubi majsterkować w swoim warsztacie.

Podobne artykuły

Komentarze

Najpopularniejsze