​Jak dobrać deskę podłogową do wnętrza? Jaka będzie najlepsza?

Aranżacja wnętrza nie jest łatwym zadaniem. Należy dopasować do siebie wszystkie elementy tak, aby tworzyły spójną i elegancką całość. Dotyczy to również deski podłogowej. To właśnie podłoga drewniana dopełnia charakter wnętrza i staje się tłem dla mebli, ścian i dekoracji. Poznaj rodzaje desek podłogowych i dowiedz się, jaka będzie najlepsza.

Wybór podłogi to jedna z najważniejszych decyzji przy wykańczaniu domu lub mieszkania. Dlatego warto się nad nią zastanowić jeszcze na etapie projektowania. Bardzo ważne jest, aby pasowała nie tylko do stylu pomieszczenia, ale też kolorów ścian, mebli i stolarki okiennej. Jednym z popularniejszych rozwiązań jest deska podłogowa, która jest wykonana z różnego rodzaju drewna – mamy deski modrzewiowe, świerkowe, jesionowe, bukowe, sosnowe i więcej. Sprawdź, dlaczego warto wybrać właśnie je!

​Na co zwrócić uwagę, kupując deski podłogowe?

Wybierając deskę podłogową, bierze się pod uwagę styl i charakter wnętrza. Wszystkie elementy, takie jak: wystrój, meble, dodatki i kolorystyka, powinny ze sobą harmonizować. Również rodzaj podłogi ma znaczenie, ponieważ może dopełnić całą aranżację. Do wyboru masz nie tylko drewniane deski podłogowe, ale również panele, w tym panele akustyczne drewniane, które sprawdzą się w różnych pomieszczeniach. Decyzja o tym, co wybrać, w dużej mierze zależy od budżetu oczekiwań i pomieszczenia.

Jednym z podstawowych kryteriów przy wyborze podłogi jest cena. Drewniane deski podłogowe najczęściej są droższe od paneli i przeważnie trwalsze. Odpowiednio pielęgnowane będą służyły przez długie lata. Zaletą desek jest to, że pięknie się prezentują w każdym wnętrzu, niezależnie od tego, w jakim stylu jest urządzone. Za to panele są tańsze i bardzo łatwo utrzymać je w czystości. Czym jeszcze różnią się od siebie drewniane deski podłogowe i panele?

Deska podłogowa a panele podłogowe – najważniejsze różnice:

  • sposób montażu,
  • dostępność wzorów i kolorów,
  • budowa,
  • odporność na ścieranie.

Przed dokonaniem wyboru warto określić preferowany styl aranżacji, intensywność użytkowania pomieszczenia oraz zapoznać się z rodzajami i właściwościami desek podłogowych.

Dowiedz się więcej: Panele podłogowe czy deska w salonie?

​Jak zbudowane są deski podłogowe?

Drewniane deski podłogowe różnią się od siebie budową oraz rodzajem i gatunkiem drewna wykorzystanego do ich produkcji.

Z uwagi na budowę deski podłogowe dzielimy na:

  • deski podłogowe jednowarstwowe, nazywane litymi – wykonane są w całości jednego kawałka szlachetnego drewna; warstwa użytkowa wynosi około 10 mm; nie nadają się do zastosowania w pomieszczeniu z ogrzewaniem podłogowym z uwagi na możliwość rozsychania się drewna (wypaczania); mogą być wielokrotnie cyklinowane, a ich powierzchnię zabezpiecza się przez olejowanie lub lakierowanie;
  • deski podłogowe dwuwarstwowe – wykonane są z dwóch warstw drewna; zwykle wierzchnia warstwa to drewno szlachetne, a spodnia przeciwprężna może być zrobiona z innego gatunku; mają grubość od 10 do 14 mm, a warstwa użytkowa wynosi od 5 do 6 mm; bardzo dobrze przewodzą ciepło i mogą być stosowane przy ogrzewaniu podłogowym; mogą być wielokrotnie cyklinowane i są odporniejsze na uszkodzenia mechaniczne od desek trójwarstwowych;
  • deski podłogowe trójwarstwowe – wykonane są z trzech warstw: górna to drewno szlachetne, środkowa to poprzecznie ułożone listwy świerkowe lub sosnowe, a spodnia to prostopadle ułożone lamele świerkowe; krzyżowy układ zapobiega niestabilności podłogi i odkształcaniu się drewna w wyniku zmiany temperatury czy wilgotności w pomieszczeniu; mają grubość od 10 do 22 mm, a warstwa użytkowa wynosi od 3 do 4 mm; mogą być stosowane w pomieszczeniach z ogrzewaniem podłogowym.

Dlaczego warto wybrać deski podłogowe? Drewno jest szlachetnym, naturalnym materiałem, dlatego jest bardzo chętnie stosowane do produkcji elementów wykończeniowych. Jonizuje powietrze, przyciąga mniej kurzu i dobrze tłumi dźwięki. W sprzedaży są różne podłogi drewniane, o rozmaitych wzorach i kolorach. Bez problemu znajdziesz taką, która będzie pasować do wnętrza.

Mop płaski na podłodze wykonanej z ciemnych desek

​Z jakich gatunków drewna produkowane są deski podłogowe?

Do produkcji desek podłogowych wykorzystuje się drewno liściaste i iglaste. Mogą to być gatunki krajowe lub egzotyczne, które mają inne właściwości. Polski surowiec jest najczęściej twardy i odporny na uszkodzenia mechaniczne, dlatego takie podłogi przez wiele lat świetnie się prezentują.

Najczęściej do produkcji desek podłogowych wykorzystuje się:

  • dąb – to jeden z najpopularniejszych gatunków; jest twardy, odporny na uszkodzenia i ścieranie; dębowe deski podłogowe są jasne i dostępne w wielu odcieniach, mają wyraźnie zaznaczone słoje i dobrze widoczne sęki; są odporne na działanie wilgoci i świetnie nadają się do intensywnie użytkowanych pomieszczeń;
  • jesion – ma podobną twardość i wytrzymałość do dąb; jego zaletą jest zróżnicowanie kolorystyczne, wyraźny rysunek słojów i dość duża sprężystość; deska podłogowa jesionowa jest odporna na ścieranie i uszkodzenia mechaniczne, nie zmienia też objętości pod wpływem wilgoci i dlatego może być stosowana w każdym pomieszczeniu;
  • buk – to również twardy gatunek drewna o kremowo-piaskowej barwie, która z czasem się pogłębia i zyskuje żółtawe tony; deski podłogowe bukowe są wytrzymałe, jednak nie nadają się do kuchni i łazienki, ponieważ w kontakcie z wilgocią pęcznieją;
  • modrzew – wyróżnia się atrakcyjną, ciepłą barwą; ma dobrze widoczne słoje i pojedyncze sęki; deski podłogowe modrzewiowe są wytrzymałe, twarde i całkowicie odporne na wilgoć, dlatego mogą być stosowane w kuchni i łazience; mają niską przewodność cieplną, dzięki czemu nie jest konieczna izolacja podłogi;
  • świerk – jest gatunkiem trwałym i wytrzymałym o jasnym kolorze; charakteryzuje się prostymi, delikatnymi słojami; jest miękki i łatwy w obróbce; deska podłogowa świerkowa nie nadaje się do pomieszczeń, w których panuje wilgoć.

Sporą zaletą desek podłogowych jest możliwość renowacji, czego nie można powiedzieć o panelach. Uszkodzony panel należy po prostu wymienić. Deski można odnowić, by cieszyć się ich pięknem.

Nowoczesne wnętrze z dużymi oknami i deską podłogową w ciemnym kolorze

​Wybór deski podłogowej w zależności od pomieszczenia

Jak zatem dopasować deskę do pomieszczenia? Decydującą rolę ma rozmiar wnętrza. Jeżeli jest niewielkie, lepiej sprawdzą się jasne deski podłogowe, jak: buk, jesion i dąb. Dzięki nim optycznie powiększysz wnętrze, a także je rozświetlisz. Świetnie pasują do stylu skandynawskiego i minimalistycznego. W wąskich i długich pokojach lepiej sprawdzą się krótsze deski położone wszerz. Zrezygnuj za to z podłogi ułożonej w jodełkę.

Natomiast ciemne deski podłogowe doskonale nadają się do dużych i przestronnych pomieszczeń. Będą ciekawie kontrastować z jasnymi ścianami, meblami i dodatkami. Dobrze też wyglądają w towarzystwie szkła, metalu, betonu i kamienia. Ciemna podłoga sprawdzi się w wielu aranżacjach, którym nadaje wyjątkowy charakter, styl i elegancję. Należy jednak pamiętać, że optycznie zmniejsza powierzchnię, dlatego zadbaj o to, aby pomieszczenie było dobrze oświetlone.

Wybór desek podłogowych zależy również od tego, czy w pomieszczeniu jest wilgoć. Dlatego do kuchni i łazienki należy wybrać takie gatunki drewna, które są odporne na trudne warunki lub zostały poddane obróbce termicznej. Na kuchennej podłodze sprawdzi się dąb, jesion oraz szlachetne gatunki egzotyczne, jak mahoń. Unikaj natomiast desek sosnowych czy z olchy. Nie sprawdzą się również najtańsze deski podłogowe. Bez problemu sprawdzisz parametry produktu w każdym sklepie – przykładowo przy deskach podłogowych w OBI zaznaczana jest klasa, trwałość, wykończenie oraz przeznaczenie.

Podsumowując, drewniane deski podłogowe są ekologiczne, nie powodują alergii, mają dużą wytrzymałość i pięknie prezentują się w każdym wnętrzu, niezależnie od jego stylu. Przed zakupem dokładnie zapoznaj się z ofertą dostępną w sklepach i wybierz tylko takie deski podłogowe, które spełnią wszystkie wymagania.

Artykuł zewnętrzny.

Jakub Borowiecki
Jakub Borowiecki
Od lat związany z branżą budowlaną. Ukończył studia architektoniczne w Warszawie, w wolnej chwili lubi majsterkować w swoim warsztacie.

Podobne artykuły

Komentarze

Najpopularniejsze