Taras w stylu skandynawskim – co powinno się na nim znaleźć?

Styl skandynawski cieszy się olbrzymią popularnością w budownictwie mieszkaniowym. Zapewnia komfort i przytulność oraz tworzy nowoczesną przestrzeń o wysokiej funkcjonalności. Co więcej idealnie sprawdza się nie tylko w aranżacji wnętrz – z jego pomocą da się zagospodarować teren wokół domu.

Co powinno trafić na skandynawski taras? Czym wyróżnia się taka przestrzeń? Jakie wyposażenie na nim ustawić? O tym przeczytacie w dalszej części tekstu.

Skandynawski taras – wygodne miejsce do wypoczynku

Styl skandynawski wyróżnia się przede wszystkim tym, iż stawia na funkcjonalność i wygodę użytkowników. Nie ma w nim nadmiernej dekoracyjności. Jest za to ergonomia i komfort, pozwalające na bezpieczne wykonywanie rozmaitych czynności oraz spokojny relaks.

Dotyczy to również aranżacji tarasu, który ma być nie tylko przedłużeniem salonu, ale też naturalnym łącznikiem między domem a ogrodem oraz miejscem, w którym cała rodzina i jej goście będą przyjemnie spędzać czas. Do tego celu trzeba jednak zadbać o odpowiednie zaaranżowanie przestrzeni – zgodnie z zasadami minimalizmu, w oparciu o naturalne materiały i prostotę. Taki powinien być sam taras oraz całe znajdujące się na nim wyposażenie. Warto stawiać na produkty wysokiej jakości, jak na przykład nowoczesne meble ogrodowe (sklep Bazkar).

Z czego wznosi się skandynawskie tarasy?

Nurt skandynawski w architekturze to prostota (oparta na podstawowych bryłach geometrycznych) oraz użycie naturalnych, nieprzetworzonych materiałów.

Z tego też względu tarasy skandynawskie najczęściej tworzy się z drewna. Powinno być ono twarde i odporne na uszkodzenia. Do najlepszych materiałów zalicza się jesion lub buk – odporne na uszkodzenia i wilgoć. Wśród innych popularnych budulców na taras można wymienić: modrzew, świerk skandynawski, sosnę.

Taras drewniany wpisuje się idealnie w specyfikę nurtu skandynawskiego. Aby jednak zachował elegancki wygląd na lata, wymaga regularnych zabiegów impregnacyjnych, zabezpieczających drewno przed uszkodzeniami. Wiele osób decyduje się też na inne rozwiązanie, np. wykładając podłogę tarasu deską kompozytową – o lepszych parametrach technicznych, nie wymagającą skomplikowanej konserwacji. Niekiedy posadzkę tarasu skandynawskiego układa się z płyt kamiennych lub cegły – budują ciepły klimat i sprawiają, że przestrzeń staje się znacznie przytulniejsza.

Wyposażenie na skandynawskim tarasie – najważniejsze elementy

Prawdziwym centrum tarasu skandynawskiego musi być strefa relaksu. To w niej można wypoczywać, bawić się z dziećmi oraz przyjmować gości. Nic więc dziwnego, że należy ustawić w niej wygodne meble ogrodowe. Najczęściej bywają to sofy i fotele (nawet narożniki) oraz praktyczne stoliki. Odznaczają się prostym, niezbyt ozdobnym designem oraz wysoką funkcjonalnością. Taki zestaw chętnie uzupełnia się o skrzynię lub szafę ogrodową, w których bez trudu da się pomieścić wszystkie akcesoria ogrodowe, wyposażenie do grillowania i sprzęty przydatne przy pielęgnacji roślin.

Mogą być wykonane z drewna lub plecionek rattanowych. Zwolennicy praktycznych rozwiązań niekiedy decydują się na meble z tworzywa sztucznego, imitującego jednak naturalne rozwiązania. Do ogrodów skandynawskich trafiają zatem fotele i stoliki technorattanowe, a także komplety mebli z polipropylenu z efektem drewna lub rattanu.

Modne dodatki, czyli jak zbudować niezwykłe miejsce do relaksu?

Styl skandynawski kocha praktyczne tekstylia. Warto wykorzystać je w modnych ogrodach. Na siedziskach foteli i sof układa się poduchy z bawełnianymi lub lnianymi poszewkami. Bywają utrzymane w jednym kolorze bądź zdobione geometrycznymi wzorami, np. czarno-białymi plecionkami. Dodatkowo strefę wypoczynku podkreśla się z pomocą dywaników (też w wersji jutowej), a na ścianach zawiesza ozdobne makramy.

Jak dodać przytulności dość surowej przestrzeni skandynawskiej? Nie zapominajmy o roślinach w donicach i skrzyniach. Mogą to być krzewy zimozielone, pnącza i niewielkie drzewka. Piękne efekty dają też wysokie trawy ozdobne – dekorują i tworzą zaciszny kącik do odpoczynku. Miłośnicy kulinariów natomiast tworzą w skrzynkach własne aromatyczne ogrody ziołowe. Sporo inspiracji na ciekawą aranżację tarasu pojawia się też na stronie: 4budowlani.com.pl.

Taras skandynawski – miejsce do relaksu dla wszystkich domowników

Tarasy skandynawskie, choć proste i pozornie surowe, tak naprawdę tworzą idealne warunki do komfortowego wypoczynku. Uporządkowanie przestrzeni, postawienie na naturalne materiały oraz wysokiej klasy wyposażenie sprawia, że możemy przyjemnie spędzać czas na łonie natury, zawsze gdy mamy na to ochotę, bez opuszczania własnej posesji.

Jakub Borowiecki
Jakub Borowiecki
Od lat związany z branżą budowlaną. Ukończył studia architektoniczne w Warszawie, w wolnej chwili lubi majsterkować w swoim warsztacie.

Podobne artykuły

Komentarze

Najpopularniejsze