Jak wybrać odpowiednie profile do poliwęglanu? Kompletny przewodnik.

Nic tak nie cieszy jak samodzielnie wybudowana czy wyremontowana rzecz w domu, czy w ogrodzie, tym bardziej, jeśli jest to taras, czyli miejsce, które ma służyć całej rodzinie w odpoczynku, relaksie i wspólnych dysputach przy stole. Podpowiadamy, jakie profile do poliwęglanu wybrać, aby zadaszenie tarasu było trwałe, estetycznie wykonane i dlaczego ten rodzaj tworzywa sztucznego najlepiej sprawdzi się w przypadku konstrukcji zewnętrznych.

Co to jest poliwęglan i dlaczego jest używany w budownictwie?

Poliwęglan lity bądź komorowy to jedno z najtrwalszych tworzyw sztucznych, które ze względu na swoje liczne właściwości, chętnie wykorzystywany jest w budownictwie czy aranżacji ogrodów. Materiał ten jest wyjątkowo odporny na promieniowanie słoneczne, a także świetnie radzi sobie będąc wyeksponowanym na działanie trudnych warunków atmosferycznych. Liczne opady śniegu, gradu czy deszczu nie zniszczą płyt z poliwęglanu, dlatego tworzywo to coraz częściej zostaje zamiennikiem szkła, będąc o wiele trwalszym, solidnym i odpornym na uszkodzenia mechaniczne materiałem budowlanym.

Gdzie wykorzystywany jest poliwęglan w budownictwie?

Płyty wykonane z poliwęglanu litego bądź komorowego coraz częściej wykorzystane są w konstrukcjach zadaszeń tarasów, altan czy zimowych ogrodów. Poliwęglan wykorzystywany jest również jako główne tworzywo do przydomowych szklarni.

W ofercie sklepów, które specjalizują się w dystrybucji tego typu konstrukcji, dostępne są gotowe zestawy do zadaszenia tarasu, bądź elementy, z których samodzielnie bądź z pomocą fachowca stworzysz solidne zadaszenie tarasowe, bądź unikalny zimowy ogród.

Płyty z poliwęglanu wykorzystywane są również w ściankach działowych, tworzeniu witryn sklepowych, wiatrołapów czy modnych loftowych wnętrzach – przeszklonych ścianach.

Profil łączący do poliwęglanu – rodzaje.

Profile łączące do poliwęglanu — podział ze względu na materiał wykonania:

  • profile aluminiowe do poliwęglanu
  • profile z poliwęglanu

Aluminiowe elementy zadaszeń zazwyczaj wykorzystywane są w konstrukcjach zewnętrznych. Ich trwałość i odporność na uszkodzenia sprawiają, że solidnie łączą płyty poliwęglanowe, zapewniając estetyczny wygląd całej konstrukcji.

Jeśli zależy ci, aby elementy łączące płyty były przeźroczyste, wybierz profile z poliwęglanu, które jednak trzeba dodatkowo zabezpieczyć i czyścić, jeśli będą częścią konstrukcji zewnętrznych. Takie profile zapewnią estetyczne i lżejsze wykonanie tarasu czy zimowego ogrodu niż aluminiowe.

Profile łączące do poliwęglanu — podział ze względu na kształt:

Łączenie i zamykanie płyt z poliwęglanu wymaga zakupu profili o określonych kształtach. Wyróżniamy następujące typu łączeń:

  • profil zamykający do poliwęglanu F
  • profil zamykający do poliwęglanu U
  • profil łączący do poliwęglanu H

Profil typu F służy do wykończenia konstrukcji i zabezpieczenia płyty poliwęglanowej, np. przed nadmiarem wody i zabrudzeniami. Listwy do poliwęglanu o kształcie F posiadają dwa skrzydła, dlatego mogą pełnić wiele funkcji, takich jak utrzymanie paneli lub płyt w miejscu, zapewniając ochronę krawędzi czy maskować nieestetyczne połączenia.

Profil zamykający typu U posiada podobne zastosowanie jak ten typu F. Wykorzystuje się go w konstrukcjach daszków np. nad wejściem do domu.

Ostatni rodzaj profili do poliwęglanu to te o kształcie H. Są przeznaczone do łączenia dwóch płyt poliwęglanowych. Jego zastosowanie znajdziecie w ściankach działowych i konstrukcjach, które montowane są wewnątrz budynku. Głównym celem zastosowania profili typu H jest łączenie płyt w prosty, trwały i skuteczny sposób.

Jak wybrać odpowiednie profile do poliwęglanu?

Główny wybór dotyczący profili do poliwęglanu powinien być podyktowany tym, jaki rodzaj konstrukcji chcemy osiągnąć. Jeśli zależy nam na wyjątkowej estetyce wykonania i spójności w wyglądzie, warto sięgnąć po profile łączące z poliwęglanu, które są przeźroczyste i nie będą wyróżniać się spoza płyt. Do zadaszeń, które będą narażone na zmienne i trudne warunki atmosferyczne i liczne zabrudzenia, lepiej sprawdzą się elementy zamykające lub łączące z aluminium. Nie wymagają dodatkowego zabezpieczenia przed trzeszczeniem połączenia i częstego czyszczenia. Wybierając profile łączące i zamykające, musisz określić ich grubość – ten parametr powinien być podany w projekcie twojej konstrukcji.

Gdzie kupisz trwałe i estetyczne profile do poliwęglanu?

Sklep z tworzywami sztucznymi – PLASTIKOWO to miejsce, w którym otrzymasz wiele rodzajów profili do poliwęglanu, które sprawią, że samodzielnie stworzysz solidne i estetyczne konstrukcje do domu i do ogrodu. Zanim zabierzesz się za zakupu, upewnij się jednak, jakie elementy będą potrzebne do twojego projektu – jeśli potrzebujesz wsparcia w wyborze profili do poliwęglanu, skontaktuj się ze sklepem Plastikowo.

Materiał reklamowy, pochodzący od partnera serwisu.

Jakub Borowiecki
Jakub Borowiecki
Od lat związany z branżą budowlaną. Ukończył studia architektoniczne w Warszawie, w wolnej chwili lubi majsterkować w swoim warsztacie.

Podobne artykuły

Komentarze

Najpopularniejsze