Jak kleić fototapetę?

Klejenie fototapety nie należy do najprostszych czynności. Na jakość naklejonego materiału wpływa wiele czynników, a do tego z każdym jego rodzajem będziemy musieli obchodzić się nieco inaczej. Do wyboru mamy fototapety lateksowe, winylowe i na fizelinie – jak je kleić? Wszystkie niezbędne wskazówki znajdują się w poniższym artykule

Fototapeta lateksowa – jak kleić?

Zanim przejdziemy do konkretów związanych z tym, jak kleić fototapetę lateksową, należy zwrócić uwagę na kilka ogólnych zasad. 

Przede wszystkim istotny jest tu sposób nakładania fototapety na ścianę. Zawsze powinno odbywać się to od góry do dołu, a następnie równomiernie rozprowadzić na całej jej powierzchni. Powstałych na skutek tego wybrzuszeń i bąbli powietrza, nie należy usuwać szmatką czy innym podobnym materiałem, gdyż możemy w ten sposób uszkodzić powierzchnię fototapety. Najlepiej zdać się na przeznaczone do tego narzędzia – wałek tapeciarski. Ważne jednak, by nie smarować klejem całej ściany czy fototapety od razu. Klej może w tej sposób wyschnąć, zanim wszystko zostanie nałożone na docelową powierzchnię. Ostatecznie może to utrudnić lub nawet uniemożliwić przyklejenie fototapety.

Innym bardzo ważnym czynnikiem jest temperatura powietrza pokoju, w którym chcemy nakleić naszą fototapetę. Docelowo powinna wynosić 18-24 stopnie Celsjusza. Gdy będzie tam za ciepło lub za zimno, przyczyni się to do zniszczenia naszej pracy. W fototapecie mogą powstać szczeliny, miejscami może się odklejać, a całość nie będzie równa i estetyczna.

Źródło: tappy.pl

Wracając do tematu klejenia fototapety lateksowej, oprócz powyższych jest tu kilka ważnych rzeczy, które powinniśmy wiedzieć, zanim zabierzemy się do pracy. Oprócz użycia kleju przeznaczonego do tego rodzaju fototapety musimy pamiętać o naniesieniu go jedynie na jej lewą stronę. Kleju nie nakładamy na samą ścianę! Cała reszta wygląda tak jak powyżej. Ewentualne niedociągnięcia i braki kleju na końcówkach fototapety możemy uzupełnić już po naniesieniu jej na ścianę, a ewentualny nadmiar wytrzeć mokrą gąbką.

Fototapeta winylowa – jak kleić?

W przypadku klejenia fototapety winylowej całość wygląda bardzo podobnie. Jednakże cechą tego materiału jest zwiększona wytrzymałość i odporność na wodę, przez co nadaje się lepiej do kuchni czy łazienek. Przy klejeniu fototapety kleimy jedynie ją, a ścianę pozostawiamy suchą. Warto jednak wspomnieć o odpowiednim przygotowaniu tej powierzchni, by nie spotkały na żadne przykre niespodzianki.

Ważne jest, by ściana miała jednolity kolor, najlepiej biały. Przed naklejeniem fototapety winylowej musimy uprzednio odtłuścić ścianę, do czego wystarczy nam gąbką i płyn do naczyń lub profesjonalne mydło malarskie. Gdy ściana wyschnie, śmiało możemy przystąpić do klejenia.

Fototapeta na flizelinie – jak kleić?

W tym przypadku klejenia fototapety na flizelinie będziemy nakładać klej bezpośrednio na ścianę. Warto zacząć prace od narysowania równej linii na ścianie, która posłuży nam jako start. Przypominamy – nie wolno nam smarować klejem całej powierzchni ściany! Róbmy to po kolei, pasek po pasku. Dzięki temu możemy mieć pewność, że nasza fototapeta na flizelinie będzie mocno trzymała się ściany.

Który rodzaj fototapety wybrać?

Tu najlepiej zdać się na profesjonalistów, którzy dopasują konkretne rozwiązania do naszych potrzeb. Z naszej strony możemy polecić https://tappy.pl/oferta/fototapety/ To firma zajmująca się fototapetami już od dłuższego czasu, a na swojej stronie posiadają liczne, pomocne artykuły, które zdecydowanie ułatwią nasz wybór.

Podsumujmy teraz całość najważniejszych informacji z powyższego artykułu:

  • Jak kleić fototapetę lateksową: kleju używamy tylko na lewej stronie fototapety
  • Jak kleić fototapetę winylową: tu działamy tak samo, jak powyżej
  • Jak kleić fototapetę na flizelinie: klej nakładamy jedynie na samą ścianę

Artykuł sponsorowany

Jakub Borowiecki
Jakub Borowiecki
Od lat związany z branżą budowlaną. Ukończył studia architektoniczne w Warszawie, w wolnej chwili lubi majsterkować w swoim warsztacie.

Podobne artykuły

Komentarze

Najpopularniejsze