Ekogroszek Retopal – opinie, cena, parametry, kaloryczność

Wszechobecna panika na temat kończenia się zapasów czy wprowadzanie zakazów na węgiel zza granicy powoduje, że nie zwracamy uwagi na rzeczy takie jak: cennik, parametry, kaloryczność czy test surowca. Jest to jednak niezbędny krok, aby przeanalizować nasze potrzeby oraz stan techniczny naszego pieca. Wpłynie to nie tylko na zachowanie urządzenia w jak najlepszym stanie, ale także pozwoli wykorzystać jak najlepiej parametry ekogroszku, które obejmuje cena. Na forach użytkownicy podejmują się własnych analiz i wyliczeń, na podstawie których wysnuwają wnioski oraz dzielą się spostrzeżeniami, które pomogą podjąć decyzję.  Przyjrzyjmy się, jak na tle innych produktów wypada retopal ekogroszek, opinie są bardzo ciekawe.

Ekogroszek Retopal – opinie

Częste dyskusje poruszają dyskusje, który węgiel warto wybrać – retopal czy karlik. Oba źródła energii cechują się dobrymi parametrami, jednak jak wygląda test w rzeczywistości, dokonany przez użytkowników? Retopal ekogroszek opinie zbiera mieszane. Możliwe, że wiąże się to z nieautoryzowanymi miejscami, które oferują zakup węgla w niższej cenie. Niestety nie są one w stanie przedstawić, jakie parametry osiąga opał. W takich warunkach trudno sporządzić jakikolwiek test, czy ocenić dokładnie jego kaloryczność. Choć cennik z takich miejsc prezentuje się zachęcająco, należy się zastanowić, czy warto inwestować pieniądze w nie do końca pewny towar. Co do jednego użytkownicy są zgodni – nawet surowiec pozyskany z oficjalnych stron potrafi osiągać wilgotność na poziomie 10%. Jedyne, co polecają użytkownicy, to znalezienie miejsca, gdzie węgiel można osuszyć. Jest to swojego rodzaju niesprawiedliwość, niestety wiele czynników składa się na ten parametr – przechowywanie, czas suszenia w halach, a ostatecznie transport surowca.

Ekogroszek Retopal – cena, gdzie można go kupić?

PGG – Polska Grupa Górnicza – jest rzetelnym dostawcą ekogroszku w Polsce. Na ich stronie możemy znaleźć, czym powinien charakteryzować się ekogroszki takie jak retopal czy karlik. Cennik za tonę ekogroszku retopal wynosi 1220 złotych, gdzie dla gospodarstw z nowoczesnym dociepleniem będzie to niski koszt. Niestety na ocieplenie budynków ze starą infrastrukturą zostanie przeznaczone więcej pieniędzy. W internecie można znaleźć kilku innych dystrybutorów, należy więc przeprowadzić dogłębną analizę, czy są to uczciwi sprzedawcy. Cennik w najbliższym czasie się nie zmieni, możliwe, że jedynym sposobem będzie zakup węgla poza sezonem, kiedy jego cena spada.

Biorąc pod uwagę, że cena ekogroszków za tonę jest bardzo zbliżona, w dyskusjach co wybrać, retopal czy karlik, trwa wymiana zdań. Opinie wskazują, że niestety trzeba empirycznie sprawdzić na swoim piecu, co najlepiej się pali. Oba rodzaje ekogroszków zdobywają mieszane opinie, tylko nieliczni użytkownicy podają parametry swojego pieca, przez co niezwykle trudno ocenić, który produkt spełni nasze oczekiwania.

Ekogroszek Retopal – parametry i kaloryczność

Każdy ekogroszek podlega ustawie antysmogowej, która reguluje parametry oraz każdy test, jakim jest poddany opał. W internecie użytkownicy nie szczędzą krytyki, jeśli pojawia się retopal ekogroszek. Opinie wskazują, że wilgotność węgla oscyluje w górnej granicy, przez co nie osiąga on najlepszych wyników podczas spalania. Dane od dystrybutorów również wskazują, że wilgotność retopalu mieści się w zakresie od 10% do 15%, co mówi jasno, że jest to węgiel dosyć mokry. W zestawieniu retopal czy karlik parametry są podobne. Jedynym przeważeniem szali na korzyść retopalu jest niższa wartość spiekalności RI, która waha się w przedziale od 0 do 3. Dla porównania ekogroszek karlik jest to zakres od 0 do 15, także widoczny jest tutaj większy rozstrzał. Poradniki i artykuły wskazują na to, aby wszystkie parametry, to znaczy: granulacja, wilgotność, spiekalność, uziarnienie, zawartość siarki i popiołu miały jak najniższe wartości. Kaloryczność, czyli wartość opałowa, działa inaczej – tutaj zależy nam na jak najwyższej wartości. Kaloryczność na poziomie 29 MJ/kg jest zaliczana do jakości premium, tutaj ekogroszek retopal oddaje punkt karlikowi – retopal posiada maksymalnie 25 MJ/kg. Spór dotyczący rodzaju ekogroszku – retopal czy karlik – zdecydowanie wyłania zwycięzcę w postaci ekogroszku karlika.

Niewątpliwie wybór odpowiedniego produktu na chłodniejsze dni nie będzie prosty, a wysokie zainteresowanie i ograniczony dostęp do surowca nie sprzyja podjęciu odpowiedniej decyzji. Chcemy, aby cena, którą płacimy, przyniosła nam jak najlepsze efekty i jest to jak najbardziej zrozumiałe. Z pewnością czas poświęcony na badaniu opinii użytkowników oraz różnych stron dystrybutorów w poszukiwaniu coraz to lepszych parametrów nie będzie czasem straconym.

Sprawdź:

Jakub Borowiecki
Jakub Borowiecki
Od lat związany z branżą budowlaną. Ukończył studia architektoniczne w Warszawie, w wolnej chwili lubi majsterkować w swoim warsztacie.

Podobne artykuły

Komentarze

Najpopularniejsze