Jak obliczyć tynki wewnętrzne?

W budowlance powszechnie wiadomo, że choć koszt budowy domu wydaje się być dzisiaj kuriozalnie wysoki, tak naprawdę duże pieniądze wykłada się dopiero na wykonanie remontu wykończeniowego – zaczynając od położenia tynków. Czy w grę wchodzą tynki tradycyjne czy maszynowe – zdecydowanie popularniejsze – trzeba się liczyć w ich przypadku na spore koszty. Samodzielne obliczenie tego, jak obliczyć powierzchnię ścian do tynkowania, nie jest niemożliwe. Wystarczy kilka podstawowych danych.

Jak obliczyć tynki wewnętrzne – niezbędne dane

Wykonanie obliczeń dotyczących szacunkowych kosztów prac tynkarskich jest jak najbardziej możliwe bez angażowania w to fachowca. Prosty sposób na to, jak obliczyć tynki wewnętrzne, wymaga znajomości jedynie kilka najważniejszych danych. Z projektu domu lub mieszkania – lub będąc na miejscu, jeśli obiekt jest już wybudowany – należy ściągnąć wymiary ścian oraz podług – długość i szerokość oraz wysokość ścian. Mnożąc bok a x b otrzymamy ilość metrów kwadratowych danej powierzchni, przygotowanej pod tynkowanie. Sumując je, otrzymujemy pierwszy – teraz jeszcze zawyżony – wynik.

Jak obliczyć powierzchnię tynków wewnętrznych – co z otworami okiennymi i drzwiami?

Po wpisach na forach internetowych już na pierwszy rzut oka widać, że w kwestii tego, jak obliczyć powierzchnię tynków wewnętrznych, najwięcej kontrowersji i dyskusji wzbudzają otwory okienne oraz drzwiowe. W ich przypadku można znaleźć przynajmniej kilka wskazówek tego, jak obliczyć powierzchnię tynków wewnętrznych, jednak większość z nich stoi w opozycji do siebie. Jedni mówią, że otworów do jednego metra kwadratowego się nie odlicza, inni – że nie odlicza się nawet otworów do trzech metrów kwadratowych. Weryfikując informacje o tym, jak obliczyć tynki wewnętrzne, jednoznacznie wynika, że faktycznie nieodliczane są powierzchnie mieszczące się w przedziale od 0 do 1 metra kwadratowego. Identycznie liczone są tynki zewnętrzne. Coraz częściej jednak tynkarze obliczając powierzchnię tynków wewnętrznych wliczają otwory okienne tak samo, jak resztę ściany, ze względu na konieczność obrobienia jej materiałem również wewnątrz. Niewliczane są za to otwory drzwiowe.

Jak obliczyć tynki wewnętrzne i wycenić pracę fachowca?

Poszukiwanie fachowców od tynków skupia się głównie na szukaniu takiego, który zrobić całą pracę dobrze i tanio. Ceny usług tynkarskich z roku na rok drożeją, co najlepiej widać na przykładzie tegorocznych budów oraz braków materiałowych, jaki panuje wraz z ogromnym popytem na tego typu usługi. Aby nie dać się oszukać, przed przyjściem fachowca warto wiedzieć nie tylko, jak obliczyć tynki wewnętrzne, ale również, jakie są uśrednione ceny w danym rejonie. Warto sprawdzić oferty przynajmniej kilku ekip, uwzględniając sposób ich pracy – z metra lub z wynagrodzeniem godzinowym – rodzaj nakładanych tynków – ręczny lub maszynowy – a także sam tynk, którego w sklepach znajdziemy przynajmniej kilka rodzajów. Trzeba pamiętać, aby zawsze dane porównywać w stosunku jeden do jednego, to znaczy ekipy o dokładnie takich samych „parametrach”. Zwykle przygotowując dane pod kosztorys uwzględnia się stawki za metr kwadratowy pracy – z materiałem lub bez.

Jak obliczyć powierzchnię tynków wewnętrznych?

Fachowiec zawsze będzie lepiej od nas wiedział, jak obliczyć powierzchnię tynków wewnętrznych, jednak dla uspokojenia własnego sumienia także warto być na to przygotowanym, chociaż wstępnie. Do sposobu, jak obliczyć powierzchnię ścian do tynkowania, najlepiej sprawdzi się elektroniczny, laserowy miernik – to najprostszy i najdokładniejszy sposób, jeśli nie dysponujemy dokładnymi, projektowymi wymiarami pomieszczeń. Używając tradycyjnego metra trzeba pamiętać o jego odpowiednim trzymaniu, aby wynik nie był zakłamany. Warto porównać swój wynik z obliczeniami fachowca.

Jakub Borowiecki
Jakub Borowiecki
Od lat związany z branżą budowlaną. Ukończył studia architektoniczne w Warszawie, w wolnej chwili lubi majsterkować w swoim warsztacie.

Podobne artykuły

Komentarze

Najpopularniejsze