Tynkowanie ścian samemu – Czy warto?

Remont czy budowa domu to bardzo kosztowna inwestycja. Zakup materiałów, opłacenie fachowców i zakup niezbędnego wyposażenia potrafią wygenerować ogromne koszty. Nie dziwi więc fakt, że dla zmniejszenia tych wydatków część osób decyduje się wykonać niektóre prace na własną rękę. Jednym z etapów, który można zrealizować samodzielnie, jest nałożenie tynków. Jak to zrobić poprawnie? I czy warto robić to samemu? Dowiesz się wszystkiego, czytając nasz artykuł.

Jak samemu tynkować ściany? – czyli tynkowanie ścian krok po kroku

Tynkowanie ścian to obowiązkowy etap każdej budowy. Warstwa tynku zabezpiecza mury przed wnikaniem wilgoci i zanieczyszczeń, jest także niezbędna do późniejszego malowania, położenia płytek czy tapety. Ponadto ściany pokryte tynkiem wyglądają estetycznie.

Koszt tynkowania ścian w całym domu to spory wydatek, który jednak przy odrobinie chęci i wytrwałości można znacząco zmniejszyć. Aby podjąć się samodzielnego wykonania tynków, warto wcześniej poznać najważniejsze zasady i poszczególne etapy tynkowania. Odpowiednie przygotowanie na pewno ułatwi poprawne i samodzielne tynkowanie.

Wybór tynku i narzędzi

Przed przystąpieniem do tynkowania należy zaopatrzyć się w niezbędne narzędzia oraz zdecydować, który rodzaj tynku chcemy zastosować.

Rodzaj tynku

Wybór odpowiedniego tynku uzależniony jest przede wszystkim od rodzaju podłoża i specyfiki pomieszczenia. W pomieszczeniach suchych, o niskiej wilgotności sprawdzą się tynki gipsowe, które z powodzeniem można kłaść na ścianach z cegły, betonu komórkowego czy pustaków ceramicznych. Z kolei do pomieszczeń narażonych na działanie wilgoci, takich jak łazienka, pralnia czy kuchnia lepiej zastosować tynki cementowo-wapienne.

Niezbędne narzędzia

Aby ułatwić sobie całe przedsięwzięcie, warto zaopatrzyć się w narzędzia, które usprawnią poszczególne czynności. Do wyposażenia przydatnego w trakcie tynkowania z pewnością zaliczamy: łaty tynkarskie, łaty trapezowe, pace z nierdzewnego metalu, wiaderko, wałek, wiertarkę z końcówką mieszającą, siatkę z włókna szklanego oraz profile ochronne.

Jeśli masz pewne doświadczenie w tym zakresie to zamiast ręcznego nakładania tynku, możesz wybrać metodę maszynową, do której niezbędny jest agregat tynkarski. Jego użycie znacznie ułatwi pracę oraz skróci czas wykonania. Obecnie znaleźć można firmy, które oferują wynajem tego typu urządzeń za przystępną cenę.

tynk gipsowy.jpeg

Przygotowanie podłoża

Przed rozpoczęciem tynkowania koniecznie należy odpowiednio przygotować powierzchnię ściany. Jeśli wykonujemy remont i tynk będzie nakładany na stare ściany, wtedy konieczne jest usunięcie z nich wszelkich zanieczyszczeń, uszkodzonych fragmentów, resztek farby i tłustych plam. Na wszystkich narożnikach należy umieścić profile ochronne, które zabezpieczą je przed uszkodzeniami.

Kolejnym krokiem przygotowującym ściany do tynkowania jest nałożenie preparatu gruntującego, adekwatnego do wybranego rodzaju tynku. Warstwa gruntu nie tylko dodatkowo zabezpiecza ściany, ale także zwiększa przyczepność masy tynkarskiej.

Nakładanie tynku

Ostatnią czynnością poprzedzająca tynkowanie ścian wewnętrznych jest prawidłowe przygotowanie zaprawy. Zawsze należy robić to zgodnie z wytycznymi umieszczonymi na opakowaniu. Najczęściej odmierzoną ilość sypkiej mieszanki łączy się z odpowiednią ilością wody i dokładnie miesza przy użyciu mieszadła, aż do momentu uzyskania gładkiej masy bez grudek. Należy przygotować taką ilość tynku, którą będziemy w stanie wykorzystać w ciągu 3 godzin, ponieważ po tym czasie zaczyna on schnąć. Jeśli taka zaprawa wyschnie, nie należy jej rozcieńczać wodą i ponownie nakładać.

Tynki gipsowe

Tynki gipsowe to obecnie bardzo popularne rozwiązanie – nakłada się je w postaci jednej warstwy, która nie powinna przekraczać 30 mm. Tynk gipsowy nakładamy na całą ścianę za pomocą metalowej pacy, pamiętając o odpowiednim wypoziomowaniu. Następnie całą powierzchnię wyrównujemy zdecydowanym ruchem przy użyciu łaty tynkarskiej typu H, którą przesuwamy w różnych kierunkach tak, aby usunąć ewentualne nierówności. Gdy tynk już lekko się zwiąże, używamy łaty trapezowej, którą zniwelujemy delikatne wgłębienia i rysy. Z kolei do usunięcia drobnych rys przydatna będzie nieduża szpachla. Czynności te należy wykonywać, zwracając szczególną uwagę na miejsca, gdzie pada światło słoneczne, gdyż tam ewentualne nierówności będą najbardziej widoczne. Na koniec ścianę należy lekko nawilżyć i przetrzeć pacą gąbkową, co sprawi, że na powierzchni tynku pojawi się tzw. mleczko gipsowe, które po chwili ulegnie zmatowieniu – wtedy możemy doprecyzować wygładzanie ścian.

tynki ręczne.jpeg

Tynki cementowo-wapienne

Nałożenie tynku cementowo-wapiennego należy poprzedzić wykonaniem tzw. obrzutki. Jest to mieszanina cementu i piasku (w proporcji 1:1) oraz wody. Mieszaninę tą nakłada się za pomocą kielni, narzucając ją na ścianę. Powstała w ten sposób chropowata warstwa, powinna być nałożona szczelnie i równomiernie. Po nałożeniu zaprawy tynkarskiej należy odczekać min. 24 godziny, aby wstępna zaprawa tynkarska mogła wyschnąć.

Po dokładnym wyschnięciu obrzutki można przystąpić do tynkowania. Tynk cementowo-wapienny najlepiej nakładać za pomocą pacy lub kielni. Podczas nakładania należy pamiętać o zachowaniu odpowiedniego poziomowania. W przypadku tynkowania dużych powierzchni dokładne wyznaczenie płaszczyzny ściany mogą ułatwić listwy tynkarskie montowane w poziomie (w odstępach 1 metra). Po nałożeniu tynku należy go wyrównać, wykonując zygzakowate ruchy w jednym kierunku. Jeśli zdecydowaliśmy się na tynki dwuwarstwowe, wówczas zacieramy je do usunięcia wszystkich nierówności. Z kolei przy tynkach trzywarstwowych najczęściej na wyschnięty narzut stosuje się gładź, która tworzy gładką powierzchnię. Jej konsystencja powinna być lekko lejąca, a grubość zaprawy nie powinna przekraczać 6 mm. Z wykonywaniem dalszych prac należy poczekać do całkowitego wyschnięcia tynku.

Czy warto samemu tynkować ściany? – podsumowanie

Ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Tynkowanie ścian, czy to ręczne, czy maszynowe, wykonane przez profesjonalną i doświadczoną firmę będzie wykonane solidnie i dokładnie. Zajmie też na pewno mniej czasu niż samodzielne tynkowanie ścian. Zlecając tynki profesjonalnej ekipie, musimy być jednak przygotowani na spore koszty. Dlatego, jeśli nie posiadamy odpowiedniego budżetu i niekoniecznie zależy nam na szybkim wykonaniu prac, możemy sami podjąć się tego zadania. Warto jednak wcześniej zaznajomić się z podstawowymi zasadami dotyczącymi tynkowania ścian, ponieważ nieudolne ich wykonanie i ewentualne poprawki mogą narazić nas na dodatkowe koszty.

Artykuł sponsorowany.

Jakub Borowiecki
Jakub Borowiecki
Od lat związany z branżą budowlaną. Ukończył studia architektoniczne w Warszawie, w wolnej chwili lubi majsterkować w swoim warsztacie.

Podobne artykuły

Komentarze

Najpopularniejsze