Czy można mieszać farbę lateksową z akrylową?

Ogromny wybór różnych rodzajów farb do malowania wnętrz nie tylko może przyprawić o zawrót głowy, ale również wprowadzić w błąd. Czy kupiwszy farbę lateksową i akrylową można je ze sobą wymieszać? Czy w ogóle mieszanie ze sobą poszczególnych farb do wnętrz ma sens i jest możliwe?

Wśród najczęściej wybieranych przez klientów rodzajów farb można wymienić właśnie farbę lateksową i akrylową, a wszystko za sprawą ich znakomitych właściwości, trwałości oraz intensywnym kolorom. Czy mieszanie farby akrylowej z lateksową jest w takim razie dozwolone z czysto praktyczno-technicznego punktu widzenia?

Czy można mieszać farbę lateksową z akrylową?

Chociaż zarówno farba akrylowa, jak i farba lateksowa są farbami dyspersyjnymi, a do tego obie posiadają podobny skład – żywicę, to jednak mieszanie farby lateksowej z akrylową nie jest dobrym pomysłem. W farbie lateksowej znajdziemy większe stężenie żywicy, przez co zmieniają się właściwości samej farby – przylega ona znacznie lepiej do powierzchni, jest trwalsza, odporna na szorowanie oraz na promieniowanie słoneczne. Farba akrylowa również posiada te właściwości, ale w mniejszym stopniu ze względu na mniejszą ilość żywicy w stosunku do rozcieńczalnika. Mieszanie farby lateksowej z akrylową może skończyć się nieestetycznym i niemożliwym do odwrócenia rozwarstwieniem, czyli w efekcie wyrzuceniem pieniędzy w błoto. Jeśli decydujemy się na jeden rodzaj farby, powinniśmy się go trzymać.

Mieszanie farb akrylowych i lateksowych – jak zrobić to dobrze?

Na pytanie, czy można mieszać farbę lateksową z akrylową znamy już odpowiedź – nie jest to zalecane ze względu na niemożliwość określenia skutku takiego działania. Zmieniając właściwości farby po dodaniu do siebie dwóch różnych produktów nie można jednak oczekiwać pozytywnych efektów. Ostatecznie możliwe jest mieszanie farb akrylowych oraz farb lateksowych między sobą, ale tylko w określonych okolicznościach. Na mieszanie farb akrylowych czy lateksowych można się zdecydować mając do pomalowania znaczną powierzchnię i farbę pochodzącą z różnych serii produkcyjnych – odcień każdej z nich może się nieznacznie od siebie różnić i zmieszanie farb akrylowych może pomóc w wyrównaniu koloru na całości. Trzeba tylko pamiętać, aby zawsze mieszać produkty pochodzące jedynie od tego samego producenta. W przeciwnym razie nie ma pewności, że ostateczny produkt będzie spełniał oczekiwania kolorystyczne, ani posiadał odpowiednie właściwości.

Mieszanie farb akrylowych zgodnie z zaleceniami producenta

Jedynym możliwym i zgodnym z zaleceniami producenta sposobem mieszania farb akrylowych jest zmieszanie dostępnej na rynku bazy – zwykle białej – oraz pigmentu odpowiadającego jej chemicznemu składowi. O ile mieszanie farby lateksowej z akrylową nie jest dobrym pomysłem, jak mieszanie poszczególnych komponentów pochodzących od jednego producenta, w obrębie tego samego rodzaju farby, jest znakomitym sposobem na uzyskanie zupełnie „autorskiego” koloru. Problem w jego przypadku może pojawić się jedynie w sytuacji, w której konieczna będzie poprawka czy domalowanie części ściany.

Mieszanie farb akrylowych po kolejnym użyciu

Czasem decydujemy się na zmieszanie farb już na sam koniec naszych prac, zwykle dla eksperymentu czy spożytkowania resztek. Aby móc je faktycznie wykorzystać, przed wymieszaniem trzeba usunąć z pojemnika wszystkie zanieczyszczenia, zaschnięte resztki, aby nie dostały się do nowej mieszaniny, dyskwalifikując resztki produktu z jakiegokolwiek użytku. Najważniejsze, aby usunąć zaschnięte resztki znajdujące się na powierzchni farby. Z kolei do mieszania farb akrylowych najlepiej wykorzystać profesjonalne mieszadło, dzięki któremu konsystencja będzie najbardziej zbliżona do oryginału. Trzeba też pamiętać, że taka samodzielnie przygotowana mieszanina dwóch różnych farb będzie jednorodna jedynie przez krótki czas – później ulegnie rozwarstwieniu. Dlatego całość najlepiej wykorzystać od razu.

Jakub Borowiecki
Jakub Borowiecki
Od lat związany z branżą budowlaną. Ukończył studia architektoniczne w Warszawie, w wolnej chwili lubi majsterkować w swoim warsztacie.

Podobne artykuły

Komentarze

Najpopularniejsze