Podczas remontu wykończeniowego nowego mieszkania czy generalnego remontu trudno uniknąć zabrudzeń oraz przebarwień. Zabierając się za sprzątanie warto mieć zestaw profesjonalnej chemii gospodarczej do usunięcia trudnych plam. W zanadrzu jednak powinniśmy zawsze posiadać kilka sprawdzonych, niekonwencjonalnych sposobów choćby na to, jak usunąć zaschnięty silikon.
Wśród wszystkich możliwych poremontowych zabrudzeń silikon wydaje się być tym najbardziej uciążliwym. W takim razie warto dowiedzieć się, czym zmyć silikon z kafelek.
Czym zmyć silikon z płytek?
Na forach internetowych dotyczących remontów bardzo często pojawia się wątek związany z tym, jak usunąć zaschnięty silikon. To potwierdza tezę, że jest to jeden z bardziej uciążliwych materiałów. Widząc jednak ilość odpowiedzi i pomysłów ludzi, czym zmyć silikon z kafelek można dojść do wniosku, że nawet na najtrudniejsze zabrudzenia zawsze znajdzie się rada. Do wyboru są specjalistyczne środki chemiczne, niektóra z chemii gospodarczej, ale i metody na to, jak usunąć silikon z płytek domowym sposobem.
Jak usunąć silikon z płytek domowym sposobem?
Najczęściej do tego, czym usunąć silikon domowym sposobem, dochodzimy metodą prób i błędów, wykorzystując dostępne pod ręką środki. Jednym ze sprawdzonych, domowych sposobów na to, jak usunąć zaschnięty silikon, jest wykorzystanie szpachelki. Zastygłą i zaschniętą masę należy próbować delikatnie podważać – w tej sposób po jego usunięciu nie powinny pozostać plamy ani odbarwienia.
Sprawdzonym środkiem na to, czym usunąć silikon domowym sposobem, jest płyn do mycia naczyń. Ważne, aby nałożyć go bezpośrednio na zasychający materiał bez dodatku wody. Płyn do mycia naczyń zmiękczy strukturę silikonu, dzięki czemu staje się on łatwiejszy do usunięcia – bez tarcia, wystarczy do tego sucha szmatka czy nawet kawałek papieru czy gąbka do talerzy.
Usuwanie silikonu octem
Jednym z prostszych metod na to, jak usunąć silikon domowym sposobem, jest usuwanie silikonu octem, który go szybko i łatwo rozpuszcza. To jedna z popularniejszych metod ze względu na fakt, że ocet jest powszechnie i łatwo dostępny w każdym gospodarstwie domowym – usuwanie silikonu octem nie wymaga więc ani wychodzenia z domu, ani nawet minimalnej inwestycji w kolejną, specjalistyczną chemię do sprzątania po remoncie. Chociaż już sam ocet jest żrący, a usuwanie silikonu octem samo w sobie jest skuteczne, jego właściwości można jeszcze „podrasować”, posypując go dodatkowo solą kuchenną. To jeden z tych sposobów, któremu nie oprze się żaden ślad po silikonie.
Usuwanie silikonu acetonem
Tam, gdzie remont, musi się znaleźć miejsce dla rozpuszczalnika. Stąd też popularność usuwania silikonu acetonem, szczególnie, gdy jest stary, zaschnięty i trudny do wyczyszczenia. Zanim w ruch pójdą ostre narzędzia do skrobania i podważania, warto wylać na silikon aceton i odczekać około kwadrans. Usuwanie silikonu acetonem jest tanie i efektywne. W usuwaniu silikonu acetonem największe znaczenie ma zmiękczenie struktury zabrudzenia, co ułatwia jego starcie.
Jak usunąć silikon domowym sposobem, kiedy jest stary?
Czasem zdarzy się nam zapomnieć usunąć nadmiar silikonu czy kupimy nieruchomość, której poprzedni właściciele nie zadbali o takie szczegóły. Jednak nawet stary silikon jest możliwy do usunięcia, chociaż wymaga więcej wprawy. Czym usunąć silikon domowym sposobem, jeśli jest stary? Niezbędny będzie niewielki nożyk, może być techniczny, o cienkim, ale mocnym ostrzu ze szpicem, którym będziemy delikatnie podważać materiał. Trzeba przy tej operacji uważać, aby przypadkowo nie porysować powierzchni czyszczonych płytek. Szczególnie ostrożnym trzeba być przy wykonywaniu takich prac w kabinach prysznicowych czy w okolicach okien, gdzie odrapania mogą być szczególnie nieestetyczne.
Specjalne preparaty, czyli jak usunąć zaschnięty silikon?
Oczywiście są też łatwiejsze sposoby na to, czym zmyć silikon z płytek. W sklepach budowlanych, ale i w sklepach internetowych, znajdziemy do tego specjalne preparaty. Należy z nich korzystać zawsze zgodnie z zamieszczonymi instrukcjami – w przeciwnym razie możemy wyczyścić nieco zbyt dużą powierzchnię, niż ta pierwotnie zamierzona. Trzeba też ostrożnie podchodzić do takich specyfików i pamiętać, że to, czym zmywamy silikon z płytek, może zmatowić powierzchnię np. kabiny prysznicowej, jeśli przyjdzie nam do głowy stosować taki preparat w nieodpowiednim miejscu. Chemia przeznaczona do tego celu występuje zwykle w postaci niedrażniącego żelu.