Szablon do mimośrodów – jak zrobić, jaki wybrać?

Produkcja popularnych mebli, chociażby uwielbianych przez wielu z nas regałów na książki czy szaf, wymaga zastosowania odpowiednich sposobów na ułatwienie sobie żmudnej pracy. Jednym z chyba najczęściej poszukiwanych metod skrócenia pracy i zastąpienia manualnego wymierzania i wiercenia otworów pod kołki jest szablon do złącz meblowych mimośrodów. Mimośrody są rewelacyjną metodą stabilnego łączenia poszczególnych elementów mebli, na przykład półek i bocznych ścianek. Sama metoda jest jednak dość skomplikowana i czasochłonna. Kto więc stosuje szablon do mimośrodów?

Osoby amatorsko zajmujące się skręcaniem mebli raczej rezygnują z tego rodzaju połączeń właśnie ze względu na ich stopień skomplikowania. Jednak dołożenie sobie więcej pracy opłaca się – połączenia mimośrodowe można w dowolnej chwili łatwo zdemontować.

Po co używać szablonu do trzpieni i mimośrodów?

Korzystanie z połączeń mimośrodowych jest mało wygodne i czasochłonne – aby zamontować go, konieczne jest wykonanie w meblu trzech różnych otworów, w dodatku różnej wielkości. W jednym ma się znaleźć mimośród, w drugim jego trzpień, w trzecim będzie się chować jego końcówka. Szablon do trzpieni i mimośrodów ma zaoszczędzić czasu i dokładnego wymierzania – to właśnie ono najbardziej zniechęca amatorów. Jednak korzystanie z szablonu do mimośrodów nawet poza profesjonalnym warsztatem później procentuje – w dowolnej chwili taki mebel można łatwo zdemontować i na przykład przewieźć na nowe miejsce podczas przeprowadzki. W takim razie czy można i jak zrobić szablon do mimośrodów?

Zastosowanie mimośrodów

Jak zrobić szablon do mimośrodów?

Na szczęście zarówno dla profesjonalistów, jak i dla amatorów meblarstwa, w sieci można znaleźć filmy instruktażowe, jak zrobić szablon do mimośrodów. Dla wielu zainteresowanych taki szablon do mimośrodów i połączeń kołkowych 3 w 1 stanie się jednym z najlepszych przyjaciół w codziennej pracy. Do wykonania profesjonalnego i praktycznego szablonu do złącz meblowych mimośrodów wystarczą dwa kawałki sklejki, w tym jedna powinna mieć długość około 160 mm. Szerokość jednego i drugiego jest w zasadzie dowolna, najlepiej jednak aby była w okolicach 40-60 mm.

Prosta metoda na szablon do złącz meblowych mimośrodów

Aby samodzielnie wykonać przydatny szablon do złącz meblowych mimośrodów, w jednym z dwóch przygotowanych kawałków sklejki należy wymierzyć środek. Jeśli mimośród ma średnicę 15 mm, to właśnie tej wielkości frez należy wykonać dokładnie na środku wymierzonej deski – musi mieć odpowiednią długość – należy ją policzyć, dodając do długości wkręconego trzpienia długość, jaką tworzy ledwie zahaczony o trzpień bębenek mimośrodu. Dalej, aby stworzyć szablon do trzpieni i mimośrodów, należy wymierzyć dokładny środek – poprzeczną linię – drugiej przygotowanej deski. Ważna jest dokładność pomiarów i szczegółowe zaznaczenia.

Szablon do mimośrodów i połączeń kołkowych 3 w 1 – co dalej?

Kolejne otwory mają być odsunięte od siebie na odległość 32 mm, czyli o wartość powszechnie uważaną w meblarstwie za standardową. Dalej należy wywiercić dwa większe otwory. Jeśli pierwszy otwór wierciliśmy wiertłem nr 5, teraz powinniśmy wykorzystać wiertło nr 8. Kiedy w drugiej desce, dokładnie na poprzecznej linii środka zostaną wywiercone trzy otwory, pozostaje już tylko ostatni etap w tworzeniu szablonu do mimośrodów. Obie deski muszą być ze sobą złączone prostopadle, pod kątem dziewięćdziesięciu stopni. Można do tego celu użyć standardowych wkrętów konfirmatów i wiertarki z odpowiednim rozmiarem wiertła.

Za pomocą tego prostego patentu otrzymujemy szablon do mimośrodów i połączeń kołkowych 3 w 1, gotowy do użycia. Gotowy szablon należy przytrzymać w miejscu docelowego łączenia elementów meblowych imadłem, aby się nie przesuwał. Wykonanie połączenia mimośrodowego z użyciem wykonanego samodzielnie szablonem do złącz meblowych mimośrodowych nie nastręcza już żadnych trudności, znacznie też oszczędza czas.

Jakub Borowiecki
Jakub Borowiecki
Od lat związany z branżą budowlaną. Ukończył studia architektoniczne w Warszawie, w wolnej chwili lubi majsterkować w swoim warsztacie.
Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Podobne artykuły

Komentarze

Najpopularniejsze