Jaki silikon do akwarium?

Samodzielna budowa akwarium? To wcale nie taka prosta sprawa, jak mogłoby się z początku wydawać. Jest wiele spraw z tym związanych, które mogą stanowić liczne komplikacje, podczas jego projektowania i konstruowania. Jakie mogą być? Na przykład: czy silikon sanitarny nadaje się do akwarium? Albo, jaki silikon do klejenia akwarium wybrać? Niektórzy, zastanawiają się też, jaki silikon do akwarium czarny czy bezbarwny, będzie najlepszy? Jeśli jesteście ciekawi odpowiedzi na te pytania lub stoicie przed samodzielną  budową akwarium, zapraszamy do artykułu. 

Jaki silikon do akwarium wybrać? Sprawdzamy

Przejdźmy zatem do szczegółów. Jaki silikon do klejenia akwarium, będzie najbardziej odpowiedni? Dedykowany w tym celu, jest silikon akwarystyczny. Jakie powinien spełniać parametry? Oto one:

 • W żadnym wypadku nie może posiadać szkodliwych substancji, które mogłyby w jakiś sposób być trujące dla żywych organizmów. Do takich składników należą między innymi: plastyfikatory, wypełniacze oraz rozpuszczalniki
 • powinien być mocno przyczepny do różnych materiałów, takich jak szkło, metal lub aluminium
 • powinien cechować się dużą elastycznością, która powinna być niezmienna nawet podczas zmian temperatur
 • powinien być wytrzymały na wszelkiego rodzaju spojenia
 • powinien charakteryzować się dużą smarownością, dzięki której, można położyć go w najbardziej niedostępnych miejscach

Czy zatem wiecie już, jaka będzie odpowiedź na pytanie, czy silikon sanitarny nadaje się do akwarium? Dla ścisłości powiemy to na głos – nie. Decydując się na jego użycie do budowania tego przedmiotu, musimy liczyć się z ryzykiem, że z czasem konstrukcja taka, może się rozszczelnić. Jeśli natomiast stoicie przed dylematem silikon do akwarium, czarny czy bezbarwny wybrać, to już mówimy co i jak. Ten pierwszy kolor, polecany jest do klasycznych akwariów natomiast drugi, do tych, gdzie zastosowane jest szkło opti white. Można dzięki jego zastosowaniu, wydobyć naprawdę mocną i głęboką biel.

Najmocniejszy silikon do akwarium według naszych testów 

Jaki zatem jest najmocniejszy silikon do akwarium? Sprawdziliśmy to. Najlepszy, będzie produkt, jakim jest HS050 firmy Hausa. Jest to idealny wybór, jeśli zastanawiacie się, jaki silikon do akwarium wybrać. Co wiadomo na jego temat? Oto kilka kluczowych (naszym zdaniem) informacji: 

 • przede wszystkim, jest odporny na działanie promieni UV
 • złożony jest tylko, z jednego składnika
 • nie ucierpią przez niego ani płazy, ani gady
 • utwardzanie go, trwa bardzo krótko
 • można stosować go np. do budowy terrariów
 • służy również, do pionowych dylatacji
 • można nim uszczelniać przestrzeń pomiędzy szkłem a aluminium
 • ma zastosowanie w uszczelkach, które są w układach chłodzenia, wentylacjach, ogrzewaniu i klimatyzacji

HS050 jest to najmocniejszy silikon do akwarium, jaki możemy Wam polecić. Natomiast jeśli wciąż zastanawiacie się, czy silikon sanitarny nadaje się do akwarium, to chcielibyśmy przypomnieć, że odpowiedź na to zagadnienie jest negatywna. Czemu? Ponieważ pod wpływem wody, może ulec on rozszczelnieniu, doprowadzając do uszkodzenia naszego przedmiotu.

Jakub Borowiecki
Jakub Borowiecki
Od lat związany z branżą budowlaną. Ukończył studia architektoniczne w Warszawie, w wolnej chwili lubi majsterkować w swoim warsztacie.

Podobne artykuły

Komentarze

Najpopularniejsze