Czym ocieplić poddasze? Jakich błędów unikać podczas jego izolacji?

Zasadniczym zadaniem ocieplenia domu jest ograniczenie ucieczki ciepła z budynku. To sposób zaizolowania domu oraz jakość prac wykonawczych przesądzają o utrzymaniu ciepła we wnętrzach mieszkalnych oraz o wysokości kosztów ogrzewania. Bardzo ważne jest użycie wysokiej jakości materiału izolacyjnego o odpowiedniej grubości. Jednym z kluczowych miejsc generujących największe straty ciepła jest zazwyczaj poddasze. Odpowiednia termoizolacja strychu ograniczy te ubytki do minimum. Czym ocieplić poddasze?

Miejsca o podwyższonym ryzyku

Termoizolacja ma za zadanie nie tylko podwyższyć izolacyjność cieplną przegród, ale również wyeliminować lub maksymalnie ograniczyć występowanie mostków termicznych.

Poprzez mostek termiczny następuje zwiększona utrata ciepła na skutek braku odpowiedniej izolacji, jej nieciągłości lub złego zaizolowania konkretnej powierzchni. Co ważne, im prostsza jest bryła domu, tym łatwiej taki obiekt ocieplić. W każdym budynku istnieją miejsca o podwyższonym ryzyku pojawienia się mostków termicznych. Są to przede wszystkim tarasy, balkony, połączenie ścian domu z podłogą na gruncie, nadproża, parapety, wieńce stropów, okna połaciowe, świetliki, a także poddasze.

Szacuje się, że z powodu braku ocieplenia lub źle zaizolowanego poddasza z budynku może uciekać nawet od 25 do 30 proc. ciepła. To wystarczający powód do tego, aby zdecydować się na gruntowną termoizolację poddasza i połaci dachowej.

Zły materiał

Podstawowym błędem podczas wykonywania termoizolacji poddaszy jest najczęściej źle dobrany materiał izolacyjny, który nie bierze pod uwagę specyfiki konstrukcyjnej sklepienia budynku. Niestety, tego typu błąd wychodzi na jaw zazwyczaj tuż przed rozpoczęciem prac, generując dodatkowe koszty dla inwestora. Co gorsza, taka pomyłka wcale nie musi dotyczyć jedynie zakupu samego materiału, ale również jego właściwości. Więc, czym ocieplić poddasze?

Do termoizolacji połaci dachowych wykorzystuje się różne materiały, w tym coraz częściej piankę poliuretanową, która chroni przed utratą ciepła zarówno zimą, jak i latem, zapewniając szczelną izolację budynku.

Zastosowanie piany PUR marki PURIOS, jako materiału termoizolacyjnego, okazuje się o wiele ekonomiczniejszym rozwiązaniem niż postawienie na bardziej tradycyjne metody izolacyjne. Podczas aplikacji piany poliuretanowej nie powstają szczeliny (mostki termiczne), przez które z budynku „ucieka” ciepło. Płynna postać piany zapewnia ścisłe przyleganie do krokwi dachowych, nie tworząc przy tym dziur ani przerw w warstwie termoizolacji. W efekcie nie dochodzi do niekontrolowanej utraty ciepła z budynku.

Co więcej, dzięki paroprzepuszczalnym właściwościom, pianka PURIOS eliminuje ryzyko występowania zjawiska kondensacji pary wodnej. Materiał poliuretanowy wypełnia wszystkie przestrzenie, stanowiąc po zastygnięciu jednolitą, ciągłą warstwę izolacji.

Piana poliuretanowa po kilku latach użytkowania nie straci swoich walorów. Jest odporna na takie czynniki, jak: ciepło, wilgotność czy czas użytkowania. Na poddaszach wykorzystywana jest najczęściej pianka otwartokomórkowa PURIOS – szczegóły na temat piany PUR znajdziesz na stronie www.PURIOS.com . Minimalna warstwa poliuretanu, jaką należy nałożyć na poszczególne elementy poddasza, powinna wynosić około 25 centymetrów (uwzględniając parametr U czyli współczynnik przenikania ciepła dla przegrody zgodnie z WT 2021).

Właściwie przygotowane podłoże

Właściwe przygotowanie izolowanej powierzchni, a także technika natrysku to najważniejsze czynniki mające decydujący wpływ na późniejszą skuteczność ocieplenia. Przede wszystkim należy przygotować sąsiadujące elementy – uszczelnić przejścia konstrukcyjne, otynkować ściany szczytowe oraz obudowy kominów przechodzących przez dach/strop. Po tak przygotowanym podłożu można przystąpić do nakładania pianki, rozpoczynając od trudno dostępnych miejsc i dbając o dokładność natrysku.

Artykuł sponsorowany

Jakub Borowiecki
Jakub Borowiecki
Od lat związany z branżą budowlaną. Ukończył studia architektoniczne w Warszawie, w wolnej chwili lubi majsterkować w swoim warsztacie.

Podobne artykuły

Komentarze

Najpopularniejsze