Bajkowe pomysły na pokój dziecięcy

Sypialnia dziecka to przestrzeń, w której maluch uczy się i odpoczywa, rozwijając zarówno swoje umiejętności, jak i pasje. Spędza też czas z bliskimi osobami – rodziną i przyjaciółmi. Aby czuł, że to pomieszczenie należące w całości do niego i będące jego ostoją, warto starannie je zaaranżować. Co powiecie na sprawdzone, bajkowe pomysły na pokój dziecięcy?

1. Zamkowa komnata – tu dzieje się magia

Które dziecko nie marzy, by zamieszkać we własnym zamku? Stworzenie takiej bajkowej przestrzeni jest łatwiejsze, niż myślicie! Pierwszym etapem powinien być wybór farb. Kolory, które sprawdzą się w takim miejscu, są naprawdę różne. Niektóre dzieci nie wyobrażają sobie komnaty bez różu, inne będą preferowały odcienie błękitu. To należy ustalić na samym początku! Warto zdecydować się na kilka odcieni jednego koloru – od pudrowego lub pastelowego, który stworzy bazę dla intensywniejszej barwy, idealnej do detali. Przykładowe błękitne połączenie to odcień Y354 Cumulus i J354 Daydream z kolekcji Tikkurila Feel the Color. A jeśli Wasze pociechy gustują w różach, sprawdźcie Y411 Milkshake i S329 Freesia. Takie kompozycje kolorystyczne nadadzą aranżacji głębi i uczynią ją ciekawszą. Dobrym pomysłem jest też wykorzystanie farb tworzących wykończenie z efektem dekoracyjnym, na przykład w kolorze perłowego złota z kolekcji Tikkurila Taika.

A czym wypełnić taką zamkową komnatę? Podstawa to łóżko. Odpowiednio duże i miękkie, jak na królewską sypialnię przystało. Warto dobrać do niego lekki baldachim. I koniecznie biurko, bo maluch musi mieć wygodne miejsce do nauki. Dobrze sprawdzi się białe, stylizowane na zamkowe, na przykład dzięki rzeźbieniom. I nie zapomnijcie o szafie! Duża, postarzana, z drobnymi elementami dekoracyjnymi dopełni charakter aranżacji!

2. Egzotyczna dżungla dla poszukiwaczy przygód

Egzotyczna dżungla i dzikie zwierzęta to kolejny bajkowy pomysł na pokój dziecięcy (www.tikkurila.pl). W sypialni kilkulatków sprawdzą się jaśniejsze, pastelowe kolory: zieleń z domieszką żółci i brązu. Starsze dzieci prawdopodobnie będą preferowały intensywniejszą aranżację, np. imitującą dżunglę. Aby dziecko po wejściu do sypialni miało poczucie, że wręcz słyszy śpiew ptaków i ryczące drapieżniki, warto połączyć kilka odcieni zieleni, na przykład K385 Meadow z kolekcji Tikkurila Feel the Color z bazyliowym M384 Basilica. Pomysł na pokój dziecięcy w stylu egzotycznej dżungli można także urozmaicić mniej oczywistym połączeniem kolorystycznym! Wtedy polecamy zestawić zieleń z… różem. Taka kombinacja pięknie prezentuje się w formie pionowych, kilkucentymetrowych pasów biegnących przez całą ścianę. Zdobędzie ono niejedno serce!

A skoro ma to być pokój odkrywcy i podróżnika, zgromadzone w nim wyposażenie powinno stymulować dziecięcą ciekawość i zachęcać do aktywności. Należy zatem nie tylko je odpowiednio umeblować, ale też dołączyć co najmniej kilka elementów zabawowych, jak tunel dziecięcy czy huśtawka, które rozwijają zdolności motoryczne. Doskonale pasujące dodatki i dekoracje to na przykład lampka biurkowa w kształcie dzikiego zwierzaka czy pościel z egzotycznymi wzorami.

3. Podwodny świat – zanurzcie się w oceanicznej toni

Oceaniczne i morskie klimaty to świetny pomysł na pokój dziecięcy. Paleta błękitów działa bowiem kojąco i sprzyja utrzymaniu skupienia, tak potrzebnego choćby przy odrabianiu lekcji. Dziś w takich kolorach znajdziecie farby, które są nie tylko całkowicie bezpieczne dla maluchów, ale również wzbogacone o dodatkowe właściwości funkcjonalne. To na przykład Tikkurila Liitu, farba tablicowa umożliwiająca pisanie po ścianie, dostępna we wszystkich kolorach z palety Tikkurila Symphony, w tym także różnych odcieniach koloru niebieskiego.

Doskonałym uzupełnieniem morskiej aranżacji będą np. pluszaki nawiązujące formą do mieszkańców oceanicznych głębin, koła ratunkowe jako ozdoba ścienna czy lampa sufitowa niczym z XIX-wiecznego statku. I koniecznie tematyczna pościel – z wielorybami lub kotwicami oraz dywanik z morskimi motywem.

Nie macie pomysłu na kolor ścian? Dobrym wyborem będzie odcień M354 Ara z kolekcji Tikkurila Feel the Color połączony z odcieniem J356 Sky i klasyczną, sprawdzoną bielą. W kilku miejscach dziecięcej sypialni warto też wykorzystać farbę perłową w kolorze 2019 HM Triton z kolekcji Tikkurila Taika dającą wprost zachwycający efekt.

Pędzle w dłoń i do dzieła!

Zamek, dżungla i ocean lub morze – to jedne z najpopularniejszych pomysłów na pokój dziecięcy, wykorzystywanych zarówno w sypialni małych brzdąców, jak i nieco starszych dzieci. Aby dobrze urzeczywistnić jeden z nich, warto poświęcić odpowiednio dużo czasu na przemyślenie aranżacji i zaplanowanie jej w taki sposób, by każdy z elementów do siebie pasował. Konsekwencja w stosowanych rozwiązaniach odpowiada bowiem w największym stopniu za dobre wrażenie i efekt „wow”.

Artykuł sponsorowany.

Jakub Borowiecki
Jakub Borowiecki
Od lat związany z branżą budowlaną. Ukończył studia architektoniczne w Warszawie, w wolnej chwili lubi majsterkować w swoim warsztacie.

Podobne artykuły

Komentarze

Najpopularniejsze