Farba elewacyjna – silikonowa czy silikatowa?

Kolor elewacji – wizytówka domu – to nie wszystko, czemu ma służyć pomalowanie ścian zewnętrznych dobrej jakości farbą. Farba elewacyjna ma przede wszystkim stanowić ostatnią warstwę chroniącą budynek przed warunkami atmosferycznymi, a przy okazji stanowić dekorację. Rodzaj i jakość farby będzie miał wpływ na stan budynku po kilku latach, ale też na czas, w jakim konieczne stanie się jego ponowne malowanie. Co w takim razie wybrać: silikon czy silikat?

Farba elewacyjna: silikonowa czy silikatowa – forum

O farbach elewacyjnych silikonowych i silikatowych na forach budowlanych można znaleźć masę przydatnych informacji i opinii. Bywa, że wybierani przez inwestorów fachowcy specjalizują się w jednym tylko rodzaju farb elewacyjnych, zwracając uwagę na szczególne właściwości jednych bądź drugich. Nie ma jednej dobrej odpowiedzi na pytanie: farba elewacyjna silikonowa czy silikatowa – forum jednak pełne jest cennych wskazówek i podpowiedzi, co wybrać w konkretnym przypadku. Chociaż dla niektórych najważniejszym kryterium wyboru jest cena farby, warto zastanowić się także nad jej właściwościami i cechami charakterystycznymi.

Farba elewacyjna: silikonowa czy silikatowa – forum o właściwościach

Przede wszystkim należy rozróżniać farbę elewacyjną silikonową czy silikatową – na forum budowlanym znajdziemy kilka najważniejszych danych na ich temat. Farby silikonowe to farby o doskonałych parametrach paroprzepuszczalnych, odporne na spore zawilgocenia oraz są hydrofobowe, czyli nienasiąkliwe. Bazą ich są sylikonowe żywice. Z kolei farby silikatowe świetnie współpracują z mineralnymi podłożami, na przykład cementowo-wapiennymi, a jednocześnie również są paroprzepuszczalne. Ich podstawą surowcową jest szkło wodne. Zgodnie z powyższym – obie farby świetnie nadają się na ścianę elewacyjną, jako jej ozdoba i zabezpieczenie, głównie przed wilgocią i niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi. Wybór powinien być podyktowany przede wszystkim zastosowanymi uprzednio materiałami, rodzajem wykorzystanej zaprawy i jej składem oraz faktyczną koniecznością dopasowania się na przykład do specyficznych warunków klimatycznych w danym miejscu. Jak w takim razie przedstawia się sprawa ich ceny?

Farba silikonowa elewacyjna – cena w dobrych sklepach budowlanych

Jak zawsze, cena farby elewacyjnej silikonowej będzie uzależniona o d producenta, konkretnego rodzaju, koloru czy wielkości opakowania. Farba silikonowa elewacyjna ceną będzie się też różnić od farby silikatowej elewacyjnej – cena tej drugiej będzie nieco niższa w zależności od oferty sklepu. Jeśli w grę wchodzi farba elewacyjna silikonowa, cena jej w popularnych marketach budowlanych zaczyna się od około 200 złotych za 10 litrów farby GoodHome w kolorze białym, hudson czy oklahoma. W podobnej cenie jest farba elewacyjna silikonowa marki Beckers – tutaj także opakowanie zwykle ma 10 litrów. Nieco droższa będzie farba silikonowa elewacyjna – cena marki Dulux za opakowanie 10 litrów to około 140 złotych w sklepach internetowych. Osoby chcące zaoszczędzić więcej mogą zdecydować się na mniej popularnych producentów, jak Adexbud i jego Fasadę Perfekt za około 86 złotych za opakowanie 10 litrów.

Farba silikatowa elewacyjna – cena w sklepach internetowych

Dobrej jakości farby silikatowej elewacyjnej cena będzie się wahać w granicy 330 złotych za 18-litrowe opakowanie farby Bolix. 15 litrów farby silikatowej elewacyjnej w cenie  ok. 300 złotych ma w ofercie też Ceresit. Jedną z najdroższych farb silikatowych elewacyjnych z ceną 300 złotych za 10 litrów jest Caparol, zaś najtańszą – Adexbud w 10-litrowym opakowaniu.

Jakub Borowiecki
Jakub Borowiecki
Od lat związany z branżą budowlaną. Ukończył studia architektoniczne w Warszawie, w wolnej chwili lubi majsterkować w swoim warsztacie.

Podobne artykuły

Komentarze

Najpopularniejsze