Jak zabezpieczyć dom przed wilgocią i pleśnią?

Uwaga na pleśń! To duże zagrożenie dla zdrowia domowników, które najczęściej pojawia się na ścianach jesienią i zimą, niekiedy pod tapetami czy na meblach. Usunięcie pleśni jest bardzo pracochłonne i często kosztowne. Dlatego najlepszym postępowaniem jest zapobieganie. Masz grzyb na ścianie? Dowiedz się, jakie są domowe sposoby na pleśń i zabezpiecz się przed ponowną wizytą tego nieproszonego gościa w twoim domu.

Wilgoć w domu, pleśń czy grzyb nie muszą być widoczne. Mogą rozwijać się pod zabudową płyt gipsowo-kartonowych w pomieszczeniach zrewitalizowanej kamienicy lub są zamaskowane farbami lateksowymi. Widoczne czarne, białe lub kolorowe plamki na przegrodach budowlanych zawsze powinny nas niepokoić. Jest to zjawisko groźne dla naszego zdrowia.

Jak powstaje pleśń

Pleśń na ścianie najlepiej rozwija się w środowisku o podwyższonym zawilgoceniu i umiarkowanych temperaturach. Na wewnętrznych ścianach pomieszczeń tworzą się wówczas tzw. mostki termiczne. Wskutek braku docieplenia muru na styku powierzchni ściany z otoczeniem występuje zjawisko skraplania się wilgoci. Do wilgotnych ścian łatwo przylegają mikrocząsteczki organiczne, w tym kurz i tłuszcz, które tworzą dobre warunki dla rozwoju pleśni.

Osadzające się na takim podłożu zarodniki pleśni wytwarzają grzybnię, która systematycznie wrasta w ścianę, a obumieranie starych komórek i mnożenie się nowych zwiększa obecność substancji organicznych, stanowiących podłoże dla rozwoju innych organizmów. W miarę wzrostu kolonii pleśni rośnie stopień absorbowanej przez nią wilgoci bytowej unoszącej się z prądami konwekcyjnymi powierza. W ten sposób powiększa się zakres oddziaływania pleśni na ścianę, przy czym warunki mieszkaniowe ulegają zdecydowanemu pogorszeniu.

Innymi przyczynami zawilgocenia mogą być przebiegające w murze nieocieplone rury wodociągowe, zacieki spowodowane wadliwie działającymi instalacjami wodno-kanalizacyjnymi, problematyczne systemy odprowadzania wód deszczowych, złe wykonanie lub zapchanie instalacji odprowadzających wodę czy brak wentylacji w pomieszczeniu.

Pleśń w domu co zrobić

Pleśń wytwarza nieprzyjemny zapach unoszący się w domu. Grzyby pleśniowe oddziałują negatywnie na układ oddechowy, nerwowy i skórę. Życie w takim pomieszczeniu jest szkodliwe zwłaszcza dla alergików. Pojawiają się bóle żołądka i głowy, katar, zapalenie zatok, drętwienie nóg i rąk, problemy z utrzymywaniem równowagi. Pleśń podrażnia oczy, powoduje wysypkę na skórze. Długofalowe powikłania to niewydolność nerek czy nawet niepłodność. Dodatkowo pleśń może stymulować powstawanie nowotworów.

Istnieje co najmniej kilka sposobów, aby zapobiegać tworzeniu się pleśni w domu. Jednym z najprostszych jest usunięcie źródeł wilgoci w pomieszczeniach. W tym celu należy często wietrzyć dom lub mieszkanie, zwracając szczególną uwagę na gruntowne osuszanie łazienki. Jeżeli jest to z różnych powodów utrudnione, warto zastosować osuszacze powietrza.

Najlepsze sposoby na pleśń

W czasie gotowania w kuchni lub kąpieli w łazience powstaje bardzo dużo pary wodnej, która może skutkować z jednej strony pojawieniem się wilgoci, a z drugiej sprzyjać rozwojowi grzybów, czyli pleśni. Gdy otwieranie drzwi zbyt słabo osusza pomieszczenia, trzeba zainstalować wentylatory. Powstawaniu pleśni sprzyjają również tłuste plamy. W łazience i piwnicy można włączyć żarówkę o niewielkiej mocy, gdyż pleśń wyjątkowo szybko rozwija się w ciemnościach.

Aby uniknąć pojawienia się pleśni nie tylko na ścianach, ale także na meblach, trzeba regularnie sprzątać i utrzymywać dom w nienagannym porządku. Należy zadbać, aby w domu wilgotność powietrza wynosiła poniżej 50 proc. Jeśli urządzamy wnętrza od podstaw, najlepiej zamiast położenia tapet pomalować ściany farbami, które są odporne na pleśń. Z pewnością przyda ci się pochłaniacz wilgoci, a przy mocno zawilgoconych pomieszczeniach osuszanie ścian.

Środek na pleśń

Jak pozbyć się wilgoci? Aby zmniejszyć wilgotność powietrza w domu, należy często i regularnie go wietrzyć, skutecznie ogrzewając przy tym wszystkie pomieszczenia. Jest to ważne szczególnie zimą, gdyby niska temperatura na zewnątrz zniechęca do otwierania okien. Pomoże w tym zainstalowanie przy okiennicach specjalnych nawiewników, które umożliwią bezkolizyjne usuwanie zużytego powietrza do komina. Podobny efekt przyniosą niewielkie szpary w drzwiach czy mikroubytki w oknach.

Kiedy wszystkie te rozwiązania nie przynoszą spodziewanych rezultatów i wciąż masz pleśń na ścianie, czas przystąpić do jej wyeliminowania. Istnieje co najmniej kilka sposób, których możesz użyć. Najprostszym jest kreda, którą dzielisz na kilka niewielkich kostek, łączysz taśmą, po czym przykładasz do powierzchni wymagającej osuszenia. Podobne higroskopijne właściwości posiadają także sól morska gruboziarnista lub soda oczyszczona. W handlu dostępne są również różne środki, których celem jest ochrona dokumentów przed wilgocią.

Jak pozbyć się grzyba ze ściany

Jak usunąć grzyba ze ściany? Do dyspozycji masz specjalne preparaty na grzyby na ścianie, które rozprowadzasz na zaatakowanej powierzchni. Ta metoda dotyczy grzybów, które nie dotarły jeszcze w głąb materiałów budowlanych. Jeśli farba zaczyna odchodzić od powierzchni ściany, a szkodniki dostały się pod tynk, potrzebny będzie większy remont. W takich przypadku musisz skuć zagrzybione warstwy materiałów budowlanych, a następnie na oczyszczoną powierzchnię wprowadzić preparaty grzybobójcze.

Jakub Borowiecki
Jakub Borowiecki
Od lat związany z branżą budowlaną. Ukończył studia architektoniczne w Warszawie, w wolnej chwili lubi majsterkować w swoim warsztacie.

Podobne artykuły

Komentarze

Najpopularniejsze