Relaks w orzeźwiająco chłodnej wodzie w upalne dni to marzenie chyba każdego, kto szuka odpoczynku. Producenci stelażowych basenów ogrodowych oferują dzisiaj naprawdę ogromne powierzchnie, nadające się nawet do swobodnego pływania. Jednak ten luksus wymaga odpowiedniego przygotowania, aby konstrukcja była stabilna, a także nie narażona na zniszczenie czy przecięcie. W takim razie co pod basen ogrodowy?
Jeszcze przed zakupem warto sprawdzić, jak przygotować podłoże pod basen, aby cieszyć się nim dłużej, niż tylko przez jeden sezon. Warto wiedzieć, co pod basen również ze względu na koszt inwestycji, jaką jest taka ogrodowa konstrukcja.
Jak przygotować podłoże pod basen?
Zakup stelażowego basenu związany jest nieco z logistyką – konieczne jest w pierwszej kolejności określenie miejsca, w jakim chcemy ów basen posadowić, uwzględniając jego rozmiary oraz kształt. To, jak przygotowane podłoże pod basen będziemy mieć, wpłynie bezpośrednio na komfort osób w nim przebywających, bezpieczeństwo oraz długość użytkowania. Wybór miejsca musi uwzględniać także nasłonecznienie ogrodu – chociaż w upalnych dniach szukamy pocieszenia w cieniu, w przypadku basenu najważniejsze jest słońce – to ono operując przez większą część dnia w naturalny sposób ogrzewa wodę. A to nie tylko redukuje koszty podgrzania wody, ale również sprawia, że pluskanie się w takim miejscu jest znacznie przyjemniejsze. Ponadto lepiej nie stawiać basenu blisko krzewów, gdyż silny wiatr może uszkodzić materiał, a oblatujące liście czy patyki będą nieustannie wpadać do wody.
Prawidłowe przygotowanie podłoża pod basen
Wskazanie konkretnego miejsca to nie wszystko, co należy zrobić. Zanim będziemy szukać pomysłu na podłoże pod basen, musimy wybrany teren wyrównać. Dzięki temu woda będzie rozprowadzona w basenie równomiernie, zapewniając identyczny komfort pływania i bezpieczeństwo we wszystkich miejscach. To szczególnie ważne w przypadku korzystających z basenu dzieci. Ponadto, gdy teren jest nierówny, jedna strona basenu jest nadmiernie obciążana przez wodę, przez co może szybciej ulec zniszczeniu czy odkształceniu. Przygotowanie podłoża pod basen wymaga idealnego wypoziomowania gruntu, to szczególnie ważne w przypadku basenów rozporowych, które w skrajnych przypadkach mogą się nawet przewrócić. Wbrew powszechnym przypuszczeniom, podłoże pod basen ogrodowy nie może być zbyt miękkie ani delikatne, ponieważ cała praca związana z poziomowaniem gruntu po nalaniu wody pójdzie na marne.
Co położyć pod basen ogrodowy?
Zastanawiając się, co położyć pod basen w ogrodzie, trzeba pamiętać o sporym nacisku wody, jakie wywiera na dno basenu. Jeśli podłoże pod basen ogrodowy będzie zbyt delikatne i będzie powodować zapadanie się, konstrukcja przede wszystkim nie będzie stabilna. Najlepszym, co można położyć pod basen ogrodowy, to drewniany podest, wybierany dzisiaj najchętniej ze względu na równią powierzchnię, stabilna podstawę pod całą konstrukcję oraz łatwość w jego demontażu po zakończeniu sezonu letniego. To jednak nie wszystko, co można do tego celu wykorzystać.
Co pod basen ogrodowy zamiast drewna?
Nie każdy budżet domowy obejmie, obok zakupu samego basenu, również odpowiedniego, drewnianego podestu oraz jego zbijanie w ogrodzie kawałek po kawałku. Chętnie wybieranym podłożem, chociaż niezbyt prostym do wyrównania, jest po prostu trawa. Ta jednak zostanie mocno wygnieciona po zdemontowaniu basenu, może być w tym miejscu również pożółkła, z pewnością straci na swojej estetyce. Dobrym wyborem jest też drobny piasek, ten jednak będzie wymagał dokładnego, solidnego ubicia, a także podstawienia czegoś stabilniejszego pod nogi stelaża, aby miały odpowiednie podparcie. Szukając, co pod basen będzie się nadawać, można wspomnieć też o kostce brukowej lub betonowej wylewce, ich przygotowanie jest jednak czasochłonne i kosztowne, ponadto pozostaje na stałe, co nie każdemu musi odpowiadać. Wiedząc już, co położyć pod basen, można także skorzystać z dodatkowego zabezpieczenia w postaci specjalnej maty basenowej lub agrowłókniny, chroniącej głównie przed przedarciami czy nadgryzaniem przez zwierzęta.