Jak połączyć ze sobą kable, czyli do czego służą złączki elektryczne?

W wielu różnych przypadkach zachodzi konieczność połączenia ze sobą dwóch lub więcej kabli – może to być wymóg modyfikacji instalacji elektrycznej czy jej naprawy. Istnieje przy tym kilka metod łączenia, jednak z pewnością zastosowanie takich elementów, jak złączki elektryczne stanowi tę najpewniejszą i najbezpieczniejszą.

Różne sposoby łączenia przewodów

Chociaż to właśnie złączki elektryczne stanowią najpewniejszą metodę łączenia, warto w tym miejscu wspomnieć o kilku innych sposobach. Nie polecamy ich stosowania, jednak doświadczeni elektrycy sięgają niekiedy również po podobne rozwiązania.

Wśród różnych sposobów na to, by trwale połączyć ze sobą końcówki różnych przewodów do niedawno dominowało tradycyjne i uznawane za dość bezpieczne lutowanie. Dobrze przeprowadzony zabieg pozwala, za pomocą odrobiny spoiwa (czyli lutu), połączyć trwale i efektywnie właściwie każdy rodzaj kabla. Metoda ta, jakby na nią nie spojrzeć, wymaga jednak pewnych umiejętności. Konieczne jest także dysponowanie stosownym urządzeniem, jakim jest lutownica.

Drugim sposobem, którego absolutnie nie polecają specjaliści z zakresu elektryki, jest łączenie na tak zwaną „skrętkę”. Pod tym kolokwialnym pojęciem kryje się metoda skręcania ze sobą końcówek kabli. O ile po takim połączeniu wykonane zostanie wspomniane wyżej lutowanie i zaizolowanie (najlepiej termokurczliwą osłonką lub taśmą), skręcanie można przyjąć jako metodę dopuszczalną. Niestety, najczęściej na skrętce kończy się cały zabieg, co stanowi spore zagrożenie dla późniejszego funkcjonowania instalacji.

Czym jest złączka elektryczna?

Znając już inne metody łączenia przewodów możesz zapoznać się ze sposobem, który jest powszechnie wykorzystywany i polecany. Mowa oczywiście o tytułowych złączkach elektrycznych. Są to niewielkie elementy wykonane z trwałego tworzywa. Jako osprzęt elektroinstalacyjny, takie wyposażenie można montować w przypadku instalacji elektrycznych niskiego napięcia.

Wśród złączek dostępne są różne warianty, co pozwala wybrać model odpowiednio dostosowany do zakresu realizowany prac łączeniowych. Obecnie w sprzedaży znajdują się złączki z zaciskami typu sprężynowego (mogą to być tak zwane szybkozłączki lub złączki sprężynowe), a także złączki wyposażone w śrubowy system zaciskania. Te drugie określane są również jako tak zwane kostki elektryczne.

W zależności od tego, jaki rodzaj złączek wybierzesz, możesz za pomocą takiego elementu połączyć nawet kilka przewodów (wówczas należy mówić o złączkach wielotorowych). Poszczególne akcesoria tej kategorii mogą ponadto wyróżniać się różnymi klasami ochrony IP, określającej poziom osłony przewodów przed działaniem wody, kurzu i podobnych zanieczyszczeń.

Zawsze pewne łączenie przewodów za pomocą złączek elektrycznych

Złączki czy też kostki elektryczne są, w zależności od rodzaju, przeznaczone do trwałego i bezpiecznego łączenia ze sobą przewodów różnego typu. Poszczególne warianty mogą być przeznaczone do wykonania połączenia między drutami miedzianymi lub aluminiowymi czy też służą do zespolenia przewodów o konkretnie podanym przekroju. Ponieważ wybór odpowiedniej złączki może okazać się kłopotliwy, warto pozostawić tę kwestię specjaliście, który następnie zajmie się także całym procesem łączenia.

Koszt zakupu złączek elektrycznych również nie powinien sprawiać większych problemów. Nieco tańsze będą z pewnością modele śrubowe, droższe są tak zwane szybkozłączki. Nadal jednak, patrząc na koszt zakupu, można śmiało przyznać, że osprzęt ten nie powinien zanadto uszczuplić domowego budżetu!

Szeroki wybór profesjonalnego sprzętu oferuje sklep elektryczny online Dla Elektryków.

Artykuł sponsorowany

Jakub Borowiecki
Jakub Borowiecki
Od lat związany z branżą budowlaną. Ukończył studia architektoniczne w Warszawie, w wolnej chwili lubi majsterkować w swoim warsztacie.

Podobne artykuły

Komentarze

Najpopularniejsze