Jak obliczyć kubik drewna?

Niezależnie od przeznaczenia, kupowane przez nas drewno wyceniane jest za metr sześcienny, czyli tak zwany kubik. W przypadku drewna na więźbę dachową, drewna dłużycowego czy opałowego obliczenia te będą się od siebie różnić. Metody na to, jak obliczyć metry sześcienne drewna, nie są skomplikowane i warto je poznać, chcąc zdecydować się na zakup tego surowca.

Niekoniecznie trzeba ślęczeć nad ręcznymi obliczeniami, szczególnie, gdy nie mamy na to czasu. Na stronach internetowych można znaleźć i skorzystać z wygodnych kalkulatorów, przeliczających metry sześcienne interesującego nas rodzaju drewna. Z jakiego sposobu na to, jak obliczyć kubik drewna się zdecydujemy, to już nasza indywidualna sprawa.

Jak obliczyć m3 drewna opałowego?

Jeśli tylko mamy minimalne pojęcie o tym, jakich drewnianych elementów potrzebujemy i posiadamy podstawowe informacje o nich, to sposób, jak obliczyć m3 drewna bez kalkulatora będzie naprawdę łatwy. Metoda, jak obliczyć kubik drewna, będzie wskazywać na miarę wyrażoną w metrach sześciennych. Tak naprawdę jednostka ta dotyczy parametru drewna zwanego miąższością. Od drugiej popularnej jednostki obliczania objętości drewna – metra przestrzennego – różni się jednym elementem. Kubik drewna to czyste drewno, niezawierające i niebiorące pod uwagę powietrza znajdującego się między deskami. Istnieje konkretny sposób na to, jak obliczyć metr sześcienny drewna opałowego.

Ręczne obliczenia metra sześciennego drewna opałowego

Nie każdy sprzedawca podaje ceny za metr sześcienny drewna opałowego, ponieważ znacznie łatwiejszą metodą jest liczenie – często komisyjne – metra przestrzennego. Decydując się na ręczną metodę tego, jak obliczyć m3 drewna opałowego, trzeba pamiętać o dodatkowych do obliczeń wartościach współczynników zamiennych. Chcesz dowiedzieć się, jak obliczyć metr sześcienny drewna opałowego? W praktyce to proste. Stos drewna, który kupujemy, trzeba zmierzyć w trzech płaszczyznach. Do obliczeń potrzebna jest długość drewna, szerokość i wysokość ułożonego stosu. Tę wartość przemnaża się przez odpowiednio dobrany współczynnik, a następnie przez cenę podaną przez sprzedawcę za jeden metr sześcienny, czyli za kubik.

Praktyczny kalkulator – jak obliczyć m3 drewna?

O ile sposób na to, jak obliczyć m3 drewna opałowego jest stosunkowo prosty i jasny, nie zawsze będziemy składać zamówienie właśnie na ten rodzaj tarcicy. Jeśli interesują nas deski na budowę dowolnej konstrukcji, najczęściej ich cena także podawana jest za kubik, a nie za sztukę. W przypadku więźb dachowych indywidualnych wycen dokonują same tartaki na podstawie dostarczanych projektów budowlanych. W przypadku wszystkich innych zamówień doskonale sprawdza się inny sposób, jak obliczyć m3 drewna – kalkulator.

Jak obliczyć m3 drewna – kalkulator na stronach www pomoże

Najszybszą metodą na sprawdzenie, jak obliczyć m3 drewna jest kalkulator zamieszczany na wielu tematycznych stronach internetowych. Korzystanie z niego jest bajecznie proste, wymaga jedynie wpisania konkretnych danych. Aby obliczyć m3 drewna kalkulatorem, musimy znać dokładne wymiary interesujących nas desek. Do kalkulatora we wskazanych miejscach wprowadzamy ich szerokość, grubość oraz długość wyrażone w milimetrach. Następnie podajemy albo ilość metrów sześciennych, jakich będziemy potrzebować, albo ilość sztuk. Do kalkulatora obliczającego m3 drewna wprowadzamy też cenę jednostkową za metr sześcienny, czyli za kubik. Dzięki tym kilku krokom otrzymujemy błyskawicznie interesujące nas dane. Kalkulator wylicza, jaka jest całkowita objętość drewna, ile desek przypadnie na jeden metr sześcienny, a także jaka jest cena za jedną sztukę deski oraz całkowity koszt niezbędnego nam drewna. Najszybszą metodą, jak obliczyć m3 drewna, jest kalkulator – dzięki niemu błyskawicznie porównamy wiele ofert.

Jakub Borowiecki
Jakub Borowiecki
Od lat związany z branżą budowlaną. Ukończył studia architektoniczne w Warszawie, w wolnej chwili lubi majsterkować w swoim warsztacie.

Podobne artykuły

Komentarze

Najpopularniejsze