Statecznik elektroniczny – jak naprawić?

Lampy energooszczędne doceniamy szczególnie w dzisiejszych czasach, kiedy rachunki za prąd powoli przerastają nasze wyobrażenia. Aby nie wymieniać całej lampy na nową, niektórzy podejmują się samodzielnych prób naprawienia najczęściej pojawiających się usterek.

Na fachowych forach internetowych elektrycy wspominają, że elementem najczęściej ulegającym awariom jest statecznik elektroniczny. Posiadając odpowiednią wiedzą można poradzić sobie z tym, jak naprawić statecznik elektroniczny.

Jak się upewnić, czy naprawa statecznika elektronicznego jest konieczna?

Problem stateczników elektronicznych w energooszczędnych lampach dotyczy głównie właśnie świetlówek. Aby wykluczyć wadliwą świetlówkę, którą można zwyczajnie wymienić na nową, warto zamienić je miejscami. Jeśli nadal brzegi pozostają ciemne lub nie świeci jedna z nich, konieczne jest przyjrzenie się z bliska statecznikowi.

Od czego zacząć naprawę statecznika elektronicznego?

Zwykle objawem awarii statecznika elektronicznego jest częściowa utrata światła – w przypadku typowej świetlówki kuchennej może się zdarzyć, że świecić będą jedynie boki. Jeśli środek pozostaje ciemny, to po rozkręceniu lampy może się okazać, że w środku znajdziemy właśnie niesprawny statecznik elektroniczny. Aby sprawdzić, czy na pewno konieczna jest naprawa statecznika elektronicznego, należy użyć odpowiedniego urządzenia. Pierwszym punktem jest sprawdzenie rezystancji lampy multimetrem. Bardzo ważne jest, aby multimetr był odpowiednio ustawiony i by wskazywał rezystancję wyrażoną w Omach.

Naprawa statecznika elektronicznego bez wiedzy fachowej

Niestety w przypadku niektórych napraw konieczne jest posiadanie minimalnej wiedzy z zakresu elektryki, aby nie wyrządzić sobie szkody. Bywa więc, że najlepszym sposobem na statecznik elektroniczny i to jak go naprawić, jest jego wymiana na nowy. Oczywiście można próbować w pierwszej kolejności rozkręcić lampę i przyjrzeć się dokładnie wszystkim komponentom. Baczna obserwacja najprędzej może nam podpowiedzieć, w którym miejscu znajduje się usterka. Jeśli doszło do zwarcia, to wyrządzone przez wysoką temperaturę szkody mogą być zbyt duże, aby wymiana części na nowe się opłacała. Chyba, że jesteśmy posiadaczami kilku identycznych lamp od tego samego producenta. Wtedy bez trudu znajdziemy niezbędne części zamienne. Wtedy też sposób na to, jak naprawić statecznik elektroniczny, jest bardzo prosty. Trzeba jednak uważać.

Statecznik elektroniczny – czy jego naprawa jest bezpieczna?

Zabierając się za samodzielną diagnostykę i naprawę statecznika elektronicznego w lampie trzeba zawsze pamiętać, że mamy do czynienia z urządzeniem podłączonym do prądu. Nasz najmniejszy błąd podczas wymiany części czy innej naprawy może skutkować niebezpiecznymi konsekwencjami. Brak wiedzy fachowej i nieprawidłowe podłączenie komponentów zwykle prowadzi do zwarcia. To zaś, jak wiadomo, jest częstym powodem pożarów w domach. Jeśli nie posiadamy dostatecznej wiedzy w tym zakresie, lepiej wymienić cały statecznik elektroniczny na nowy, z pominięciem samodzielnych prób naprawczych. Cena stateczników w sklepach internetowych jest na tyle niska, że cała operacja nie będzie stanowić obciążenia dla portfela. Jednak nawet wymieniając statecznik na nowy trzeba pamiętać o prawidłowych podłączeniach, zgodnych ze schematami. Warto przy naprawie korzystać także z multimetru. To dzięki niemu dowiemy się odpowiednio wcześnie o ewentualnych zwarciach w układzie.

Jakub Borowiecki
Jakub Borowiecki
Od lat związany z branżą budowlaną. Ukończył studia architektoniczne w Warszawie, w wolnej chwili lubi majsterkować w swoim warsztacie.

Podobne artykuły

Komentarze

Najpopularniejsze