Jaka grubość paneli jest najlepsza?

Od lat panele królują w naszych mieszkaniach – są estetyczne, stosunkowo tanie i proste w montażu. Co więcej, nie sprawiają kłopotu w czyszczeniu, a odpowiednio dobrane i pielęgnowane są w stanie cieszyć oczy przez długi czas. Jednak czy grubość paneli podłogowych ma decydujące znaczenie, jeśli chodzi o wytrzymałość?

O ile jeszcze kilkanaście lat temu nawet w nowym budownictwie montowane było tradycyjne ogrzewanie z grzejnikami podwieszanymi na ścianach, tak dzisiaj sytuacja jest zgoła inna. Nowoczesne środki termoizolacyjne czy popularne ogrzewanie podłogowe nie pozostają bez wpływu na to, jaka grubość paneli podłogowych powinna zostać zastosowana.

Czy grubość paneli ma znaczenie?

Odpowiedź na pytanie, czy grubość paneli ma znaczenie, jest prosta: oczywiście, że tak. Z grubością paneli podłogowych jest trochę jak z porównywaniem kartki papieru do kserokopiarki z arkuszem tektury – łatwo oszacować, który z tych dwóch materiałów lepiej przetrwa próbę czasu. Nie inaczej jest, gdy w grę wchodzi wybór paneli podłogowych. Nad tym, czy grubość paneli ma znaczenie możemy jedynie zastanawiać się dłużej, jeśli mamy bardzo ograniczony budżet, a sprawa dotyczy rzadko uczęszczanego miejsca. Sprawa jest prosta: im grubsze panele, tym większa ich wytrzymałość na ścieranie, obciążenie czy zniszczenia. Właśnie z tego powodu za większą grubość paneli winylowych czy większą grubość paneli podłogowych zapłacimy więcej. Ta inwestycja na pewno się jednak opłaci.

Najlepsza grubość paneli podłogowych

Mówi się powszechnie, że im większa grubość paneli podłogowych, tym lepsza ich jakość oraz dłuższa żywotność. W sklepach znajdziemy wersje wahające się od 6 do nawet 12 mm. Nie oznacza to jednak, że zawsze i w każdym przypadku powinniśmy wybierać panele podłogowe o grubości 12 mm. Pod ocenę należy wciąż również charakter pomieszczenia, do jakiego są przeznaczone. Im większy będzie w nim panował ruch, tym lepszego materiału będzie potrzebować.  Za optymalną grubość paneli podłogowych fachowcy uważają 8 mm. Oczywiście w każdym przypadku warto uprzednio zapytać o poradę fachowca. Tyczy się to głównie sytuacji przewidujących montażu paneli na ogrzewaniu podłogowym. To jedyna chwila, gdzie grubość paneli podłogowych może mieć naprawdę duże znaczenie.

Jaka grubość paneli winylowych jest optymalna?

Poza drewnopodobnymi panelami podłogowymi bardzo popularne są dzisiaj panele winylowe. Ich zastosowanie jest coraz szersze i nie obejmuje już dzisiaj jedynie kuchni czy łazienki. Ze względu na wodoodporność i łatwość w utrzymaniu czystości stosowane są w zasadzie wszędzie. Odpowiednia grubość paneli winylowych powinna być dobierana analogicznie do tradycyjnych modeli. Panele winylowe nie potrzebują aż tylu warstw do osiągnięcia deklarowanych właściwości. Dlatego grubość paneli winylowych obejmuje zakres od 3 do 7 mm, a za optimum uważa się powszechnie wersje pięciomilimetrowe. Dodatkową zaletą paneli winylowych jest ich doskonałe przewodzenie ciepła.

Jaka grubość paneli na ogrzewanie podłogowe?

Pozostaje ostatnia kwestia, a mianowicie, jaka grubość paneli na ogrzewanie podłogowe będzie wystarczająca? Ogrzewanie podłogowe jest systemem rurek, na których układane są kolejne warstwy izolacyjne. Panele podłogowe są jednak bardzo charakterystyczne – idealne podłoże zagwarantują jedynie wtedy, kiedy będą perfekcyjnie prosto ułożone. Aby sobie nieco pomóc w tej kwestii, warto wiedzieć, jaka grubość  paneli na ogrzewanie podłogowe sprawi, że podłoga będzie gładka i bez widocznych wybrzuszeń. W tym wypadku lepiej sprawdzą się modele o większej grubości, około 9 mm. Sztywniejsza powierzchnia sprawi, że całość będzie układać się na folii oraz podkładzie równo, bez widocznych „górek”. W przypadku paneli winylowych można zdecydować się śmiało na uśrednione grubości – winyl doskonale przewodzi ciepło, a jego techniczne parametry sprawiają, że nie musi być złożony z aż tylu warstw, co tradycyjne panele drewniane czy drewnopodobne.

Jakub Borowiecki
Jakub Borowiecki
Od lat związany z branżą budowlaną. Ukończył studia architektoniczne w Warszawie, w wolnej chwili lubi majsterkować w swoim warsztacie.

Podobne artykuły

Komentarze

Najpopularniejsze